10 Ağustos 2022, Çarşamba
28.9 C
İstanbul

Bitcoin Vadeli İşlemleri Ticareti Artmaya Devam Ediyor: Bitcoin ETF Performansı Ne Seviyede?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

ABD’deki Bitcoin türevleri piyasası büyüdükçe Crypto.com, FTX ve Coinbase gibi önde gelen kripto para borsaları da bu alana yoğun ilgi göstermeye başlıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Glassnode, Bitcoin vadeli işlemleri ETF’lerinin başlatılmasından bu yana açık pozisyon ve vadeli işlem hacimlerinin istikrarlı bir şekilde arttığını belirtiyor.
  • Glassnode raporuna göre, CME’deki Bitcoin türevleri işlem hacmi Eylül ayından bu yana %1.4’ten %6’ya yükseldi.

ABD’deki Bitcoin vadeli işlemleri ticareti son zamanlarda artış yaşıyor. Bu durum Crypto.com, FTX.US ve Coinbase gibi lider kripto para şirketlerini de kripto türev alanına yönelik teşvik ediyor.

Binance indirim kodu

Bitcoin Vadeli İşlemleri Nedir?

Glassnode tarafından son olarak yayınlanan bir rapora göre, tüm Bitcoin türev piyasalarındaki açık faiz (henüz karara bağlanmamış veya süresi dolmamış sözleşmeler), Ekim ve Kasım aylarındaki 12-14 milyar Dolarlık rekor seviyelerinden; 26 Kasım’a kadar 10 milyar Dolar seviyesine geriledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ancak Glassnode, söz konusu düşüşe rağmen, Bitcoin vadeli işlemleri ETF’lerinin başlatılmasından bu yana açık pozisyon ve vadeli işlem hacimlerinin istikrarlı bir şekilde arttığını da belirtiyor. ABD’de şu anda 3 tane Bitcoin vadeli işlemleri ETF’si öne çıkıyor: ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO), Valkyrie Bitcoin Strategy ETF (BTF) ve VanEck Bitcoin Strategy ETF (XBTF).

ABD merkezli CME türev borsasındaki sözleşmeler, tüm vadeli işlem açık pozisyonlarının %19’unu temsil ediyor. Glassnode’a göre bu değer, Eylül ayına göre neredeyse 2 kat yükseldi. Aynı süreçte CME’deki Bitcoin türevleri işlem hacmi de %1.4’ten %6’ya yükseldi.

Bitcoin ETF Performansı

Üstelik bu büyüme, Bitcoin vadeli işlem ETF’lerinin heyecanlı bir lansman yapmasına ve sonrasında görece “düşük performanslı” bir seyir izlemesine rağmen gerçekleşiyor. Mevcut 10 milyar Dolarlık Bitcoin türevleri açık pozisyonunun %15’i söz konusu ETF’ler tarafından temsil ediliyor.

İlgili Haber:  Bitcoin Vadeli İşlemlerine Gittikçe Artan Bir İlgi Var

ProShares’in Bitcoin vadeli işlem ETF’si, lansmanından sonraki 2 gün içinde 1 milyar Dolarlık varlık seviyesine ulaşmış ve bu anlamda rekor kırmıştı. ETF, şu anda 1.4 milyar Dolarlık varlığı kontrol etse de; hisse fiyatı lansmanından bu yana yaklaşık %13 oranında geriledi.

Bir diğer ETF sahibi Valkyrie ise yönetimi altındaki varlıklarda (AUM) 58 milyon Dolarlık kripto paraya sahip ve hissesinin, lansmandan bu yana %7 değer kaybettiği belirtiliyor. VanEck’in XBTF’si yönetimi altında 11 milyon Dolarlık varlık bulunduruyor; onun hisse fiyatı da lansmandan bu yana %4 oranında geriledi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar