1 Ekim 2022, Cumartesi
22.6 C
İstanbul

Bitcoin Vadeli İşlemlerine Olan İlgi Rekor Seviyeye Ulaştı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Skew Analytics’in verilerine göre, önde gelen 12 borsada Bitcoin vadeli işlemlerine toplam açık ilgi 14 Ocak tarihinde 13 milyar Dolar değerini aştı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • 12 borsada Bitcoin vadeli işlemlerine ilişkin toplam açık faiz Perşembe günü 13 milyar Doların üzerine çıktı.
  • CME bu rakamın 2.4 milyar Dolarını oluşturdu; OKEx ve Binance de en az 2 milyar Dolarlık pay sahibi olarak kaydedildi.
  • Artan ilgi, pazarı daha değişken hale getirebilir.

Bitcoin vadeli işlemlerine açık ilgi 14 Ocak Perşembe günü rekor seviyeye ulaştı.

Binance indirim kodu

Önde gelen 12 kripto türevi borsasını takip eden Skew Analytics’in piyasa verilerine göre, toplam açık faiz 14 Ocak tarihinde 13 milyar Dolar seviyesini aştı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

CME, 2.4 Milyar Dolar ile En Yüksek Pay Sahibi

Bitcoin Vadeli İşlemleri için en büyük pazar, yaklaşık 2.4 milyar Dolar ile CME oldu. Ardından ise OKEx (2.2 milyar Dolar) ve Binance (2 milyar Dolar) takip etti. Kalan borsalar arasında Bakkt, Bitfinex, BitMEX, Bybit, CoinFlex, Deribit, FTX, Huobi ve Kraken yer aldı.

Açık ilgi, kapatılmayı bekleyen sözleşmelerin sayısını temsil eder. Böylece, adından da anlaşılacağı gibi, pazara olan ilginin artıp artmadığı konusunda bir rehber işlevi görür. Buna karşılık, Skew’in izlediği toplu açık faiz, bu ödenmemiş sözleşmelere bir Dolar değeri koyar.

Bitcoin Vadeli İşlemleri Nedir?

Bitcoin vadeli işlemleri, tüccarların gelecekteki fiyatlara bahis yapmasına izin verir. Tüccarlar, gelecekte belirli bir noktada belirli bir fiyattan BTC almak veya satmak için bir sözleşme yaparlar.

Bireysel bir yatırımcı, düşük miktarda Bitcoin satın alarak BTC’nin fiyatının yükseleceğine bahse girebilir veya onu satarak düşüşe geçeceğini düşünebilir. Ancak vadeli işlemler biraz daha farklı ilerler. Çoğu vadeli işlem sözleşmesi nakit olarak yapılır, yani Bitcoin’in el değiştirmediği bir biçimde; yalnızca Dolar cinsinden karşılığı dikkate alınarak oluşturulur.

İlgili Haber:  Tether Davası: Düzenleyici Kuruluşlar Stabilcoinleri mi Hedef Alıyor?

Toplam açık faizdeki artışın büyük çoğunluğu CME’ye atfedilebilir. 15 Aralık tarihinde 12 borsadaki toplam rakam 7.5 milyar Dolar seviyesinde idi. Bugünkü 2.4 milyar Dolarlık payına kıyasla CME’nin o günkü payı 1.1 milyar Dolar seviyesinde idi. Bu arada Binance ve OKEx de o zamandan bu yana 800 milyon Dolarlık ek kontrat imzalayarak total artışa katkı bulundu.

Araştırma şirketi Quantum Economics’te makro analist olan Thomas Kuhn konu ile ilgili, “Yüksek ilgiye sahip olmak, pazarın yapısını temelden değiştirebilir.” yorumunu yaptı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar