1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

Bitcoin Vadeli İşlemlerinin Kaldıraç Oranı Bu Haftanın Çılgın Fiyat Dalgalanmalarıyla Sıfırlanıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin (BTC) vadeli işlemler piyasasında kullanılan kaldıraç, son birkaç gün içinde önemli ölçüde düşmüş bulunuyor. Bu da tüccarların genellikle BTC’nin yakın vadede nereye gittiği konusunda kararsız olduklarını gösteriyor.

Binance indirim kodu

Kaldıraç nedir ve bu ölçü Bitcoin piyasası duyarlılığı için neden çok önemlidir?

Bitcoin vadeli işlemler piyasasında tüccarlar Bitcoin ticareti yapmak için başlangıç sermayelerinin 125 katına kadar borç alabiliyor. Bu durum, tüccarların sahip oldukları sermayeden çok daha büyük olan devasa Bitcoin pozisyonlarına girmelerine olanak tanıyor.

Binance indirim kodu

Yükseliş trendleri sırasında tüccarlar, yukarı yönlü daha büyük fiyat hareketleri bekledikleri için pozisyonlarını aşırı kullanma eğiliminde oluyor. Ancak, piyasa dalgalı ve aşırı derecede değişken hale geldiğinde tüccarlar korkan bir tavır sergiliyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bitcoin vadeli işlem piyasasında kullanılan kaldıracın düşmesi, sadece tüccarların BTC ticareti yapmak için daha az sermaye ödünç aldıkları anlamına geliyor. Bu da muhtemelen tüccarların daha düşük tasfiye riskiyle daha güvenli pozisyonlara girmelerine neden olan bir korku işaretini gösteriyor.

Piyasanın şu anki aşamasında yatırımcıların korkmasının birkaç nedeni bulunuyor. Bu nedenlerin birincisinin, Bitcoin’in 42.000 dolardan sonra 40.000 dolarlık direnç seviyesini reddetmesi olduğu düşünülüyor. İkincisi, ABD doları endeksi toparlanıyor. Üçüncüsü ise Asya’dan gelen yüksek satış baskısı oluyor.

Anonim bir Bitcoin tüccarı olan Filbfilb, bugünkü satıştan “yüksek IQ oyunu” olarak bahsediyor. ABD dolarının yükselişinin ona ivme kazandırdığını ve tüccarların her düşüşü almaya devam ettiğini belirten tüccar, sonuç olarak Bitcoin fiyatının düşmesine rağmen vadeli işlemler piyasasının fonlama oranının sürekli olarak arttığını söylüyor.

Bugünün satışların yüksek IQ oyunu olduğunu ve ABD doları endeskinin ivme kazanması üzerine boğaların tamamen satın alma gerçekleştirerek satmaya devam ettiklerini ifade eden Filbfilb, bu tablonun iyi anlaşılması gerektiğini vurguluyor.

İlgili Haber:  XRP Fiyatı Rekor Seviyeye Ulaşırken Ripple, SEC Davasını Reddetmeye Hazırlanıyor

Tüccar ayrıca Asya’dan gelen yüksek seviyede satış baskısı olduğunu ve bu nedenle de satın alma tekliflerinin doldurulması gerektiğini ve bunun bir düzeltmeye yol açtığını belirtiyor.

Sırada ne var?

Büyük bir sarsıntıdan sonra genellikle yükseliş tersine döndüğü için 36.000 doların altına düştüğü düşünüldüğünde birçok tüccar son düzeltmede pozisyonları açısından sarsılma yaşıyor.

Bitcoin vadeli işlem piyasasının fonlama oranı da kısaca sıfırlanıyor ve bu, düşüşün ardından uzun vadeli sözleşmelerin sayısının önemli ölçüde azaldığını ima ediyor.

Türev piyasasının soğumasıyla birlikte yukarı yönlü bir dönüş olasılığı artıyor. Kısa vadede Bitcoin’in temel direnç alanı hâlâ 40.000 dolar olarak kalıyor ve bunu 42.000 dolar takip ediyor.

Bir Bitcoin tüccarı olan David Puell de Grayscale priminin arttığını ve bunun, yükseliş eğiliminin bir göstergesi olduğunu belirtiyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar