Bitcoin ve Blockchain Twitter’ı Nasıl Değiştirecek?

0
20

Bitcoin’e olan desteği ve ilgisi ile bilinen Twitter CEO’su Jack Dorsey, sosyal medya devi Twitter’ın blockchain’i nasıl kullanabileceğini tartışmak için Oslo Freedom Forumu’nda yer aldı. Twitter CEO’su Jack Dorsey, Twitter’ın merkezi olmayan bir yapıya geçiş girişimini bir röportajda dile getirdi. Kâr amacı gütmeyen ayrı bir kuruluş olan Blue Sky, Twitter için bu teknolojiyi geliştirecek.

Geçtiğimiz Aralık ayında, Twitter CEO’su ve kurucu ortağı Jack Dorsey, şirketin Twitter da dahil olmak üzere sosyal medya için merkeziyetsiz bir standart oluşturma niyetiyle, Blue Sky adlı yeni bir girişim başlatacağını tweetlemişti.

O günden beri bu gelişme hakkında çok fazla somut ayrıntı yoktu. Ancak aynı zamanda ünlü bir Bitcoin meraklısı olan Dorsey, sosyal medya devi Twitter için planını, İnsan Hakları Vakfı’nın Oslo Özgürlük Forumu sırasında yaptığı bir video röportajı ile açıkladı.

Dorsey yaptığı açıklamada; “Blue Sky, Twitter’dan tamamen ayrı, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş” dedi. “Bu grup, bizlerin ve diğer herkesin kullanabileceği bir protokol oluşturmakla görevlendirilecek, böylece herkesin erişebileceği ve katkıda bulunabileceği, çok daha büyük bir iletişim yapısı üzerine bir hizmet ve iş kurabiliriz” dedi.

Dorsey, merkeziyetsiz başlayan Usenet ve Internet Relay Chat’in (IRC) ilk günlerindeki büyümeden bahsetti ve internette “içerik keşfetme” sorununun Google, Facebook ve Twitter gibi merkezi kurumlar tarafından ele alındığını söyledi. Dorsey, blockchain teknolojisi ile, merkezi olmayan bir yaklaşımı daha iyi keşif araçlarıyla eşleştirmek için bir fırsat olarak görüyor.

Blockchain sayesinde içerikler internetten silinemeyecek

Dorsey sözlerine, “Blockchain ve Bitcoin gelecekte içeriğin sonsuza dek var olduğu bir dünyaya işaret ediyor. Bu da içerik barındırma işinin ortadan kalkacağı anlamına geliyor.” şeklinde devam etti.

“Keşif işi en önemli şey ve bunun bizim için ne anlama geldiği konusunda gerçekten kafa yoruyoruz. Bizim için şu anlama geliyor: artık içerik barındırma işi yapmıyoruz, keşfetme ve içerik bulma işi yapıyoruz.”

İlgili Haber:  Engellemek ile Sessize Almak Arasındaki Fark

Ancak, Blue Sky’ın hâlâ bir ekip kurmadığı da yapılan açıklamalardan anlaşılıyor. Dorsey, “Twitter’ı protokol olarak oluşturmaya başlamak için beş mühendis ve diğer bazı çalışma arkadaşlarını işe alacağız” dedi ve ekibin bir lidere ihtiyacı olduğunu belirtti. Twitter Teknolojiden Sorumlu Başkanı Parag Agrawal başlangıçta projenin lideri olarak duyurulmuştu, ancak muhtemelen girişim geliştikçe ve ayrı bir kâr amacı gütmeyen kuruluş olarak şekillendikçe ayrı bir lider isteniyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın