29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

Bitcoin ve ETH Fiyatı Neden Bir Gecede Keskin Bir Düzeltme Yaşadı?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH) son 24 saatte keskin bir şekilde düştükten sonra 1.89 milyar dolarlık vadeli işlem pozisyonu tasfiye edildi ve BTC Binance’de 46.000 doların altına indi.

Binance indirim kodu

Tasfiyelerin çoğu, sırasıyla 555 milyon dolar ve 336 milyon dolar olan Bitcoin ve Ether’den geldi. Ancak XRP, EOS ve Litecoin (LTC) gibi altcoinler de piyasa düştükçe büyük likidasyonlar gördü.

Binance indirim kodu

Tasfiyelerde aslan payı Binance’de olurken Bitfinex ise en azını gördü. Bitfinex baş teknoloji sorumlusu Paolo Ardoino, bu durumun, Binance’nin acemi tüccarlar arasında en büyük paya sahip olabileceğini gösterdiğini söyledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bitfinex‘in neredeyse 1 milyar açık pozisyonunun bulunduğunu ancak rekabete kıyasla son derece düşük bir tasfiye oranı görüldüğünü belirten Ardoino, Finex’in kaldıraç oranını biraz daha dikkatli kullanan tüccarlara sahip gibi göründüğünü açıkladı.

Kısa vadeli fiyat düşüşünün arkasındaki faktörler

Düzeltme sırasında Bitcoin, piyasanın geri kalanıyla karşılaştırıldığında nispeten dirençliydi. Cosmos’un ATOM ve SushiSwap’in SUSHI’si gibi çoğunlukla büyük hacimli altcoinler ve merkezi olmayan finans tokenleri, tek bir günde %20’nin üzerinde düşüş göstererek en büyük kayıpları yaşadı.

Piyasa muhtemelen altcoin vadeli işlemler piyasasının uzun bir süre aşırı ısınmasının bir sonucu olarak düzeldi.

Geçtiğimiz haftalarda Binance Futures gibi platformlardaki birçok altcoin, finansman oranlarının yaklaşık %0.3 ile %0.7’ye yükseldiğini görmüştü. Bu değerler, ortalama %0.01’den 30 ile 70 kat daha yüksekti.

Altcoin pazarındaki %20’lik ve %30’luk düzeltmelerle karşılaştırıldığında Bitcoin’in yaklaşık %7’lik nispeten küçük kalan düşüşünün nedeninin muhtemelen bu olduğu öne sürüldü.

Ancak Bitcoin’den farklı olarak Ether, BTC tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselirken bile kısa vadeli zayıflık gösterdi. Bu nedenle de BTC düşmeye başladığında Ether, Bitcoin’e kıyasla çok daha büyük bir kayıp yaşadı ve aynı dönemde %9 düştü.

İlgili Haber:  Gizli Andre Cronje Projesi DeFi'ye Dejavu Yaşattı 

Şubat ayı boyunca özellikle ETH/BTC çifti güçlendiğinde ETH, fiyat keşfine girerken Bitcoin’e kıyasla daha küçük bir geri çekilme gördü. ETH’nin Bitcoin’e karşı zayıflığı, son 24 saatte altcoin piyasasını olumsuz etkiledi.

Neden bir düzeltme olasılığından bahsediliyor?

CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju, kripto para borsası piyasasında Bitcoin için başka bir ayağı tetikleyecek kadar stabilcoin rezervinin bulunduğundan bahsetti.

Kripto piyasasında kenara atılan sermaye genellikle nakit veya banka hesaplarında değil, sabit paralarda depolanır; çünkü bunların borsalarda kullanılması çok daha kolay ve hızlıdır.

Yeni bir rallinin daha muhtemel olduğu göz önüne alındığında Bitcoin satın almak için ideal bir zaman olduğunu öne süren Ki Youn Ju, uzun vadeli yatırımcılar için şimdi BTC satın almanın tam zamanı olduğunu söyledi.

Yol boyunca kaç düzeltme yapılacağından emin olmadığını açıklayan CEO, buna rağmen zincir üzerindeki göstergenin, Bitcoinlere kıyasla borsalarda başka bir adım atmak için yeterli miktarda stabilcoin bulunduğunu söylediğini ifade etti.

Olumlu temellere ek olarak altcoinler, teslimiyet benzeri bir düzeltmenin ardından hızla iyileşmeye başladı. Altcoinlerin güçlü rahatlama rallisinin ardından Bitcoin ve Ether, sırasıyla 48.000 dolara ve 1.800 dolara yükseldi.

Büyük hacimli altcoinlerin hızlı geri kazanımı ve borsalardaki stabilcoin bolluğunun birleşimi, BTC rallisinin devam etme olasılığını arttırıyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar