12 Ağustos 2022, Cuma
23.7 C
İstanbul

Bitcoin ve Ethereum Ağını Çin mi Yönetiyor?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Ademi merkeziyet, herkes için farklı şeyler ifade eder. Teknolojiden kültüre çeşitli farklı değişkenlere uygulanabilir. Peki bitcoin ağındaki madenciler, düğümler (node) ve diğer paydaşlar arasındaki, her birine farklı yetki ve sorumluluklar veren teknik denge ne kadar ademi merkeziyetçidir?

Binance indirim kodu

İş kanıtı (PoW) sistemlerinin ademi merkeziyetçiliğini eleştirenler arasında gittikçe yaygınlaşan bir argüman, daha düşük donanım ve elektrik maliyetiyle birlikte yüksek hashrate (hesaplama gücü) oranına sahip Çin madencilik havuzlarının neden olduğu merkezileşmedir. Bu sorun Ripple CEO’su Brad Garlinghouse tarafından uzun süredir dile getiriken bir konu oldu. Ripple ekibi, madencilik havuzu konsantrasyonunun bir sonucu olarak hem ethereum hem de bitcoin’in Çin tarafından kontrol edildiğini iddia ediyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bu argümanla ilgili anlaşılması gereken ilk şey, madencilerin madencilik havuzlarına olan bağlılıkları, coğrafi özelliklere ve hatta politik özelliklere değil, ödül türlerine ve işlem ücretlerine göre şekillenir.

Madencilik havuzlarının coğrafi bir tabanı olabilir, ancak donanımlarını ve hash oranlarını bir havuza taahhüt eden madenciler, bir dizi faktöre bağlı olarak bağlılıklarını değiştirebilirler. Öyleyse, bir madencilik havuzunun hash oranına (hesaplama gücü), istendiğinde kontrol edilebilen ve manipüle edilebilen tek bir monolitik blok olarak değil, daha ziyade bir pazar yeri veya değişken bir sadakati yöneten bir toplayıcı olarak bakmak önemlidir. Herhangi bir zamanda, madencilik havuzlarının ödülleri ve teknik koşulları değişirse, Avrupa veya Kuzey Amerika’da veya dünyanın herhangi bir yerinde bulunan madencilik havuzlarına doğru bir kayma olabilir.

Çin merkezli maden havuzları aslında şu an devlet politikasına aykırı çalışıyor. Çin Halk Cumhuriyeti, bitcoin ve diğer kripto paralara karşı şüpheci bir görüşe sahip. Örneğin 2018’de Çin merkezi hükümeti, yerel yönetimlere gönderdiği yazı ile bitcoin madencilerine karşı katı politikalarda bulunulmasını talep etmişti.

Bu politikalar arasında yüksek enerji kullanımından muhalif faaliyete kadar her şey, bitcoin madencilerinin güç kaynaklarını kesmek için bahaneler olarak gösterildi. Birkaç bitcoin madencisi, sonuç olarak ülkeyi terk etti ve Kanada gibi ülkelere sığınmaya çalıştı.

Çinli bitcoin madenciliği havuzları ve bitcoin madencileri, Çin siyasi sistemi içinde bir tür muhalefet gibi davranıyor. Bazı yerel yönetimler madencileri desteklese de, Çin’deki merkezi hükümet, kripto paralardan olabildiğince kaçınıp, kendi blok zincirini ve kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) güçlü bir şekilde benimsedi. Çinli madenciler Çin’de bir nevi göçebe hayatı yaşamaktalar. Çoğu hava durumuna ve bulundukları yerin elektrik fiyatlarına göre şehir değiştirip dururlar.

Madencilerin çoğu “para ile motive” olduklarından, madencilik havuzlarını belirli bir ulusta kurulu olmakla ve bulundukları ulusun hukümet yetkilileri tarafından kontrol edilmekle suçlamak gerçeklerle çok uyuşmuyor. Madencilik havuzları, kendilerine en fazla değer ve fayda sağlayan teşviklere sadıktır. Madenciler ise kendilerine en fazla ödül veren havuzlara sadıktır.

İlgili Haber:  Amerikalı Başsavcı: “Kripto Para Kredi Platformları Kapatılmalı!”

Bitcoin madencileri, bitcoin ve diğer PoW kullanan kripto paralardan bir değer elde ediyorlar. Eğer bu kripto paraların bulundukları ağlara bir zarar gelirse, madencilerin ASIC madencilik ekipmanına yaptıkları sabit yatırımlar değersiz olacaktır. Dolayısıyla madencilerin çıkarları bitcoin ağıyla paraleldir ve bu, bir fork sırasında ne yapacaklarından hash oranlarını nereye koyacaklarına kadar alacakları kararlarda büyük bir rol oynar.

İş kanıtı (PoW) kullanan blok zincirlerinin dengede durmasında önemli olan tek kurum madenciler değil elbet. Dünyanın her yerinden düğümler (node) ağı ayakta tutuyor. ABD merkezli kripto para borsaları ve kâr amacı gütmeyen kuruluşların destekledikleri kripto paraların çerçevesini oluşturan yazılımcılar dünyanın dört bir tarafına dağılmış durumda.

Kültürel bir estetikten, farklı paydaşları içeren ademi merkeziyetçiliğe doğru inşa edilen herhangi bir iş kanıtı (PoW) sistemi üzerinde dikkatli bir kontrol ve denge mekanizması mevcut. Dolayısıyla hiçbir grup bitcoin gibi iş kanıtı tabanlı kripto paraların kaderini şekillendiremez.

Yine de, coğrafi merkezileşme eleştirisi, bitcoin ve ethereum’u zan altında tutmak isteyenler tarafından abartılmış olsa da, bir endişe kaynağıdır. Örneğin, Çin’deki bitcoin madencilik havuzlarının, bitcoin’e güç veren büyük miktarda hash oranını (hesaplama gücü) kontrol ettiğini söylemek doğrudur. 2019’da yapılan bir araştırmaya göre, Bitcoin ağındaki hashrate yani hesaplama gücünün yaklaşık %65’i Çin madencilik havuzlarına ait. Bunun nedeni, büyük ölçüde ucuz hidroelektrik (özellikle Sichuan gibi alanlarda) ve Çin merkezli donanım üreticileri ile madencilik havuzları/madenciler arasındaki yakın bağlantılardı.

Grafikte Aralık 2020 itibariyle Bitcoin ağındaki hashrate'in madencilik havuzlarına dağılımı var. Tüm havuzlar Çin kökenli.
Grafikte Aralık 2020 itibariyle Bitcoin ağındaki hashrate’in madencilik havuzlarına dağılımı var. Tüm havuzlar Çin kökenli.

Yine de, bitcoin madenciliği etrafında istikrarlı sermaye piyasalarının kurulmasıyla (bazı bitcoin madencilik şirketlerinin halka açılması örneğin), daha küresel olarak dağıtıklaşma ve coğrafi olarak merkezileşmeden kurtulma potansiyeline sahiptir.

Jeopolitikten yansıyan tartışmaların bir ürünü olarak “Çin Malı” tabiri madencilik havuzlarına kadar gelmiş durumda. Ama bu analoglar çok da doğru değil çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi madenciler devlete değil bulundukları ağa daha sadık. Madenciler için elektrik fiyatları ve ücretler her şeyden daha önemli.

Madencilik donanımındaki coğrafi merkezileştirme sorununu çözme çabası alkışlanacak bir çabadır. İstikrarlı düzenlemeler, sermaye piyasaları ve düşük elektrik fiyatları ile dünyanın herhangi bir yerinden donanım tedarik zincirlerindeki değişikliklerle bu sorun çözülebilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar