2 Aralık 2022, Cuma
11.9 C
İstanbul

Bitcoin ve Ethereum, Çin’den Gelen Açıklamaların Neden Olduğu Kripto Para Krizinden Kurtuluyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Çin’den gelen açıklamaların neden olduğu kripto para krizi yavaş yavaş geride kalsa da; piyasada kesinlikle kötü bir acı bıraktı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Çin’in kripto para baskısı, piyasaya son derece zarar verdi.
  • Ama işler yavaş yavaş düzelmeye başlıyor.

Geçtiğimiz günlerde Çin Merkez Bankası, kripto para ile ilgili tüm ticari faaliyetlerin “yasa dışı” olduğunu açıkladı. Bu açıklamalar, kripto para piyasasında sert bir düşüşe neden oldu.

Binance indirim kodu

Bitcoin ve Ethereum Toparlanıyor

Açıklamaların ardından Bitcoin, 44.800 Dolardan 41.000 Dolar fiyatına geriledi. İkinci en büyük kripto para olan Ethereum ise 3.100 Dolardan 2.700 Dolara kadar düştü. Diğer tüm kripto paralarda da değer kaybı yaşandı; ayrıca kripto paranın küresel piyasa değeri de 2 trilyon Dolardan 1.83 trilyon Dolara geriledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Şimdi ise işler yavaş yavaş düzelmeye başlamış gibi görünüyor. Kripto para piyasasının toplam değeri bugün 1.91 trilyon Dolara yükseldi; Bitcoin gün içinde 43.112 Dolara ve Ethereum da neredeyse 3.000 Dolar seviyesine dokundu.

Çin’den Gelen Açıklamaların Kripto Piyasasındaki Yansımaları

Ünlü kripto borsası Huobi, Çinli müşterilerinin türevlere ve madencilik havuzlarına erişimini kısıtladı. En büyük Ethereum madencilik havuzu Spark Pool ve Çin’de popüler olan DeFi cüzdanı TokenPocket de Çinli müşterilerine sunduğu hizmetleri sonlandırdı.

Geçtiğimiz günlerde ise kripto borsası FTX, merkezini Hong Kong’dan Bahamalar’a taşıdığını duyurdu. FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda, Hong Kong’un giderek Çin benzeri bir kripto politikası uygulamaya başladığını; buna karşın Bahamalar’ın çok daha net bir yasal çerçeve sunduğunu vurguladı.

Çin, kripto para ekonomisi üzerinde adeta bir “kara bulut” olduğunu en son Mayıs ayında, kripto madenciliğini yasakladığında göstermişti. Bu politika, kripto para ekonomisini mahvetti ve Bitcoin’in fiyatını bir aydan daha kısa bir sürede yarı yarıya düşürdü.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar