8 Ağustos 2022, Pazartesi
28.9 C
İstanbul

Bitcoin ve Ethereum Rekor Kıran Hafta Sonunun Ardından Düşmeye Başladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Piyasalar hızla kırmızıya bürünmeden önce Bitcoin ve diğer kripto paralar güzel bir haftasonu geçirdi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin’in 60 bin Doların üzerine yükselişi sayesinde kripto para piyasaları oldukça pozitif bir hafta sonu geçirdi.
  • Bununla birlikte, neredeyse tüm projeler bu sabah %3 civarında geriledi.
  • Hindistan’da konuşulan kripto yasağı da dahil olmak üzere bir dizi faktör kripto fiyatına etki ediyor.

Kripto, 2021 yılı boyunca olduğu gibi bir başka çılgın hafta sonu geçirdi. Bitcoin kazançları agresif bir şekilde tersine dönmeden önce yeni zirvelere tırmandı.

Binance indirim kodu

Bitcoin Haftasonu Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Pazar günü, dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 61.700 Dolara ulaştı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ancak Pazartesi sabahı geldiğinde, neredeyse aynı hızdaki bir fiyat düşüşü göze çarpmaya başladı. Nomics’e göre Bitcoin fiyatında 3.000 Dolarlık bir düşüş yaşandı; bu, son 24 saatte %4.9’luk bir gerilemeyi temsil ediyor. Hafta sonu 1.82 trilyon Doların üzerine çıkan küresel piyasa değeri için fiyatlar 1.74 trilyon Dolara düştü ve bu da yaklaşık 100 milyar Dolarlık bir zarara yol açtı.

Dünyanın en büyük kripto paralarının çoğu için de durum farklı değildi. Ethereum, Bitcoin’in yükselişine ve düşüşüne benzer bir yörünge izleyerek son 24 saatte %4.1 değer kaybetti.

Orta vadelerde – değeri 10 – 40 milyar Dolar arasında değişen projeler – %4’lük bir kayıp yaşandı. Cardano, XRP ve Litecoin %4 düşerken; Chainlink %5, Uniswap %7 ve Bitcoin Cash %8’den fazla geriledi.

Yeşil renkte herhangi bir kripto para bulmak için ilk 20’nin dışına çıkmanız gerekecek. Hex ve Algorand %9’un üzerinde, VeChain ise %7.5’in üzerinde arttı.

İlgili Haber:  Bitcoin Son Kazançlardan Sonra 50.000 Doların Üzerinde İşlem Görüyor

Kripto Piyasaları Neden Düşüyor?

Peki, piyasaları bu kadar korkutan ne? Bitcoin ve daha geniş kripto piyasası, hızlı bir şekilde geri çekilmeden önce agresif bir tırmanma eğilimindedir. Bu, birkaç faktöre bağlanabilir. Birincisi, borsa giriş ve çıkışlarıdır.

Büyük HODLer’lar piyasada dalgalanmalara neden olabilir. Bu dalgalanmalar, daha sonra değişen piyasa koşullarına bağlı olarak alım satım yapmak için tasarlanmış botlarla güçlendirilir.

Ayrıca Asya borsaları, Çin hükümetinin piyasaların akışını sürdürmek zorunda kalacağına dair artan endişeler nedeniyle bugün zor bir seans geçirdi. ABD’deki hazine getirileri de ABD ekonomisinin aşırı ısındığı anlatısına güç kattı.

Böyle bir durumda, enflasyon yükselecek, bu borçlanmanın önüne geçecek ve COVID sonrası toparlanmayı bastıracaktır. Tüm bunlar yatırımcı duyarlılığını etkiler. Ne kadar karamsarlarsa, Bitcoin gibi egzotik ve dalgalı varlıklara para yatırma olasılıkları da o kadar azdır.

Ayrıca bir başka önemli faktör Hindistan’ın kripto parayı yasaklamayı planlaması olarak belirtilebilir. Statista’ya göre Hindistan, Bitcoin ticaret hacmi için en büyük 10. pazar. Olası bir yasaklama girişiminin kripto para fiyatlar üzerinde önemli bir etki yapması muhtemel.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar