1 Ekim 2022, Cumartesi
19.6 C
İstanbul

Bitcoin ve Ethereum’da 4 Milyar Dolarlık Opsiyon Sözleşmesinin Süresi Doluyor: Peki, Kripto Para Piyasalarına Nasıl Etki Edecek?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

En büyük iki kripto parada rekor miktarda opsiyon sözleşmesinin süresi doluyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bugün birçok Bitcoin ve Ethereum opsiyon sözleşmesinin süresi doldu.
  • Bu durum, bazen fiyatları hareket ettirebilir; ve her iki kripto paranın fiyatında da düşüş yaşanıyor.

Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere kripto para piyasası son 24 saatte ciddi darbe aldı. Bitcoin %7.6 ve Ethereum ise %8 oranında geriledi. Peki bu durumun BTC ve ETH’de süresi dolan 4 milyar Dolarlık opsiyon sözleşmeleri ile bir ilgisi olabilir mi?

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

BTC ve ETH Fiyatı Neden Düşüyor?

Uzmanlar, bu konuda ikiye bölünmüş görünüyor.

Bitcoin ve Ethereum opsiyonları, alıcılara gelecekte belirli bir fiyattan o kripto varlığını satın alma hakkı sağlayan türev sözleşmeleridir. Opsiyon sözleşmeleri son tarihine geldiğinde ise piyasada belli bir dalgalanma olabilir. Bunun nedeni, opsiyon sözleşmesi yatırımcılarının kripto parayı ellerinde tutma veya satma kararları özelinde piyasalar üzerinde ortaya koyduğu olumlu veya olumsuz etkidir.

Mayıs ayının son Cuma günü, birçok opsiyon sözleşmesinin süresi dolmuş ve aynı zamanda piyasada da bir çöküş yaşanmıştı.

Bugün, 83.700 BTC (2.6 milyar Dolar değerinde) ve 685.000 Ethereum (1.2 milyar Dolar değerinde) opsiyon sözleşmesinin süresi doldu. Bu, Ethereum için bir günde sona eren rekor miktarda opsiyon sözleşmesi olarak kaydedildi. Ve her iki varlığın fiyatında da son 24 saat verilerine göre düşüş yaşanıyor. Bu, opsiyon sözleşmesi sahiplerinin, kripto para varlıklarını büyük oranda sattığı yönünde yorumlanabilir.

Ethereum İçin Tarihi Opsiyon Sözleşmesi Günü

Yatırımcılara veri sağlayan CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju konu ile ilgili verdiği demeçte, “Ethereum için şimdiye kadarki en büyük opsiyon sona erme tarihi olduğu için bu, fiyat üzerinde bir volatiliteye neden oluyor; ki ben bunun makul olduğunu düşünüyorum.” dedi.

İlgili Haber:  Bitcoin 3 Haftanın Neredeyse En Düşük Seviyesine İndikten Sonra Geri Dönüyor

Öte yandan, opsiyon sözleşmelerinden bağımsız olarak kripto para piyasası zaten bir süredir oldukça kötü zamanlar yaşıyor. Bitcoin, Salı günü, Ocak ayından bu yana ilk kez 30.000 Dolar fiyatının altına düştü. Aynı süreçte Ethereum da 2.000 Doların altını deneyimledi. Söz konusu çöküşün en büyük nedeni ise bir süredir Çin’den gelmeye devam eden düzenleyici haberler olarak görülüyor.

Diğer uzmanlar, söz konusu geniş kapsamlı çöküş atmosferinin, bugün yaşanan fiyat düşüşünün de en büyük nedenlerinden biri olduğunu söyledi. Quantum Economics analisti Alexandre Lores, piyasa zorlanmasının daha ​​çok bir “teknik satış baskısı” olduğunu söyledi. Lores, konu ile ilgili, “Bitcoin 35.000 Dolar civarında güçlü bir ret ile karşı karşıya kaldı ve bu seviyedeki direnci kıramayınca 31.500 Dolar civarındaki desteğe yöneldi. Bu destek tutarsa, Bitcoin yeniden 35.000 Dolara dönebilir.” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar