Bitcoin ve Ethereum’da 4 Milyar Dolarlık Opsiyon Sözleşmesinin Süresi Doluyor: Peki, Kripto Para Piyasalarına Nasıl Etki Edecek?

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 1 ay önce

blank

En büyük iki kripto parada rekor miktarda opsiyon sözleşmesinin süresi doluyor.

blank

Haberin Özeti

  • Bugün birçok Bitcoin ve Ethereum opsiyon sözleşmesinin süresi doldu.
  • Bu durum, bazen fiyatları hareket ettirebilir; ve her iki kripto paranın fiyatında da düşüş yaşanıyor.

Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere kripto para piyasası son 24 saatte ciddi darbe aldı. Bitcoin %7.6 ve Ethereum ise %8 oranında geriledi. Peki bu durumun BTC ve ETH’de süresi dolan 4 milyar Dolarlık opsiyon sözleşmeleri ile bir ilgisi olabilir mi?

BTC ve ETH Fiyatı Neden Düşüyor?

Uzmanlar, bu konuda ikiye bölünmüş görünüyor.

Bitcoin ve Ethereum opsiyonları, alıcılara gelecekte belirli bir fiyattan o kripto varlığını satın alma hakkı sağlayan türev sözleşmeleridir. Opsiyon sözleşmeleri son tarihine geldiğinde ise piyasada belli bir dalgalanma olabilir. Bunun nedeni, opsiyon sözleşmesi yatırımcılarının kripto parayı ellerinde tutma veya satma kararları özelinde piyasalar üzerinde ortaya koyduğu olumlu veya olumsuz etkidir.

Mayıs ayının son Cuma günü, birçok opsiyon sözleşmesinin süresi dolmuş ve aynı zamanda piyasada da bir çöküş yaşanmıştı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bugün, 83.700 BTC (2.6 milyar Dolar değerinde) ve 685.000 Ethereum (1.2 milyar Dolar değerinde) opsiyon sözleşmesinin süresi doldu. Bu, Ethereum için bir günde sona eren rekor miktarda opsiyon sözleşmesi olarak kaydedildi. Ve her iki varlığın fiyatında da son 24 saat verilerine göre düşüş yaşanıyor. Bu, opsiyon sözleşmesi sahiplerinin, kripto para varlıklarını büyük oranda sattığı yönünde yorumlanabilir.

Ethereum İçin Tarihi Opsiyon Sözleşmesi Günü

Yatırımcılara veri sağlayan CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju konu ile ilgili verdiği demeçte, “Ethereum için şimdiye kadarki en büyük opsiyon sona erme tarihi olduğu için bu, fiyat üzerinde bir volatiliteye neden oluyor; ki ben bunun makul olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Öte yandan, opsiyon sözleşmelerinden bağımsız olarak kripto para piyasası zaten bir süredir oldukça kötü zamanlar yaşıyor. Bitcoin, Salı günü, Ocak ayından bu yana ilk kez 30.000 Dolar fiyatının altına düştü. Aynı süreçte Ethereum da 2.000 Doların altını deneyimledi. Söz konusu çöküşün en büyük nedeni ise bir süredir Çin’den gelmeye devam eden düzenleyici haberler olarak görülüyor.

Diğer uzmanlar, söz konusu geniş kapsamlı çöküş atmosferinin, bugün yaşanan fiyat düşüşünün de en büyük nedenlerinden biri olduğunu söyledi. Quantum Economics analisti Alexandre Lores, piyasa zorlanmasının daha ​​çok bir “teknik satış baskısı” olduğunu söyledi. Lores, konu ile ilgili, “Bitcoin 35.000 Dolar civarında güçlü bir ret ile karşı karşıya kaldı ve bu seviyedeki direnci kıramayınca 31.500 Dolar civarındaki desteğe yöneldi. Bu destek tutarsa, Bitcoin yeniden 35.000 Dolara dönebilir.” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Kraken Analistleri: “Bu Seviye Tutulursa Bitcoin Bu Yılın Sonuna Kadar Yeni Bir Rekor Kırabilir”

Kripto para analizcilerine göre Bitcoin bir “şimdi ya da hiç” dönemi yaşıyor ve 40.000 dolara kadar taşıdığı rallisini sürdürebilirse...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend