Bitcoin ve Ethereum’da Yaşanan Çöküşle Birlikte Kripto Para Piyasasının Toplam Değeri 1.5 Trilyon Doların Altına Düştü

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 1 ay önce

blank

Elon Musk’ın açıklamaları ve Çin’den gelen düzenleyici haberlerin ardından kripto para piyasası gerilemeye devam ediyor.

blank

Haberin Özeti

  • Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere kripto para fiyatları gerilemeye devam ediyor.
  • Fiyatlarda yaşanan düşüşle birlikte kripto para piyasasının toplam değeri 1.5 trilyon Doların altına düştü.

Metrik sitesi Nomics’ten alınan verilere göre, Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto paralarda düşüş yaşanırken kripto piyasasının toplam değeri de 1.5 trilyon Doların altına geriledi.

Son 24 Saatte Kripto Piyasasında %9’luk Düşüş Yaşandı

Bu, son 24 saatte yaşanan %9’luk bir düşüşe ve geçen hafta genelinde yaşanan %35’lik bir gerilemeye işaret ediyor. Öte yandan Mayıs ayı başlangıcında kripto para piyasasının toplam değeri, tarihinin en yüksek seviyesi olan 2.5 trilyon Dolar düzeyinde hareket ediyordu. Şimdilerde ise 1.5 trilyon Doların altına kadar çekildi.

Lider kripto para Bitcoin ise bir gecede %9’luk bir düşüş yaşadı ve şu anda 35.000 Dolar seviyesinde seyrediyor. En büyük altcoin olan Ethereum ise son 24 saatte yaşadığı %13’lük düşüş ile 2.073 Dolara gerilemiş görünüyor. Bu, Ethereum’un 11 Mayıs’ta ulaştığı 4.165 Dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesinin yarı fiyatına denk geliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Diğer altcoinlerde de düşüş yaşanmaya devam ediyor. Binance Coin (BNB) son 24 saatte %18 düşüş yaşadı ve 257 Dolar fiyatına gerildi. BNB, ayrıca 39 milyar Dolarlık piyasa değeri ile bir anda 6. en büyük kripto para konumuna düştü. Binance Coin, altıncı sıraya gerilerken %14’lük düşüş yaşayan Cardano ve %9’luk düşüş yaşayan Dogecoin kendi konumlarını sağlamlaştırdı.

Kripto Piyasasındaki Çöküşe Neden Olan Etkenler

Öte yandan Coinbase, Binance, Kraken ve Huobi gibi en büyük kripto para borsaları, Bitcoin fiyatı düşerken çeşitli kesintiler yaşadı. Binance ve Huobi, Ethereum tokeni çekme işlemlerini geçici olarak askıya aldı.

Çarşamba günü, üç önde gelen Çinli finans kurumu, bankacılık ve ödeme kuruluşlarının kripto para ile ilgili faaliyet göstermesini yasaklayan bir duyuru yayınladı. Öte yandan kurumlar, kripto paranın “normal ekonomik ve finansal düzeni istikrarsızlaştırabilecek seviyede değişken ve spekülatif yatırım araçları” olduğu konusunda kullanıcıları uyardı.

Sonrasında ise Çin finans komitesi, “finansal riskleri önlemek ve kontrol etmek için izlenmesi gereken sektörler listesine” kripto para madenciliğini de ekledi. Tüm bu haberler, geçtiğimiz hafta Elon Musk tarafından fitili ateşlenen Bitcoin’in çevreye verdiği zarar ile ilgili tartışmalarla da birleşince kripto para piyasası üzerinde yıkıcı bir etki yarattı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend