Bitcoin Yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun Heykeli Yapılıyor – Heykelin Yüzüyle İlgili İlginç Ayrıntı

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bitcoin’in gizemli yaratıcısı Satoshi Nakamoto’yu temsil eden ilk heykel yakında Budapeşte’de sergilenmeye başlayacak.

blank

Heykelin taslağına göre, kapüşonlu bir kıyafet giyen heykeldeki kişinin suratı bir tür ayna görevi görecek. Heykelin yüzüne bakan kişi bu sayede kendi yüzünü heykelde görmüş olacak. Bu durum, Bitcoin yaratıcısının anonim kimliğine ve Bitcoin için her daim kullanılan “Hepimiz birer Satoshi’yiz” sloganına bir atıfta bulunuyor.

blank

blank

Réka Gergely ve Tamás Gilly tarafından tasarlanan heykel, planlara göre bir insan bedeninin sadece üst kısmından oluşacak ve bronz metalinden üretilecek.

“Bitcoin’i Kimin Yarattığı Önemsiz Bir Detay”

Projenin altındaki fikir ise, kripto para savunucusu András Györfi tarafından oluşturuldu. Györfi’ye göre Bitcoin’in yaratıcısının asıl kimliği aslında önemsiz bir detay. Kendisine göre, Nakamoto Bitcoin’i yaratarak internet tarihinde yeni bir sayfa açsa da, Bitcoin’in çalışma prensibini oluşturan Blockchain teknolojisi, dünyayı daha iyi bir hale getirebilecek asıl etken olabilir.

Györfi, konu ile ilgili görüşünü şöyle dile getirdi: “Blockchain teknolojisi, insanlar arasındaki güvensizlik faktörünü ortadan kaldıran verimli, adil ve şeffaf bir veritabanı ve Blockchain ile beraber Dünya, yiyecek dağıtımından yardım kampanyalarına kadar birçok alanda daha iyi bir konuma gelebilir.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Heykelin Sergileneceği Bölge Birçok Teknoloji Figürüne Ev Sahipliği Yapıyor

Oluşturulan yeni heykel, Danube nehrinin kıyısında bulunan bilim ve teknoloji parkı Graphisoft Park’ta sergilenecek. Bölge halihazırda, Apple’ın kurucularından Steve Jobs’un balıkçı yaka kazaklı, kot pantolonlu ve yuvarlak gözlüklü bir heykeline ev sahipli yapıyor ve daha birçok ünlü teknoloji figürü de bölgede bir şekilde temsil ediliyor.

Mr. Coin, Crypto Academy, Blockchain Hungary Association ve Blockchain Budapest organizasyonları heykel projesinin finansmanlığını yapıyor. Projenin bitiş ve halka sergilenme tarihi ise henüz netlik kazanmadı.

Satoshi Nakamoto, Bitcoin projesini oluşturduktan sonra bir süre daha geliştiricilik faaliyetlerinde bulunmuştu. Bundan yaklaşık 10 yıl önce ise Satoshi, “kendisini artık başka şeylere adayacağını” söyleyerek ortadan kaybolmuştu. Bitcoin, 31 Ekim 2008 tarihinde Satoshi’nin bir manifesto yayınlamasıyla hayata geçmişti.

Bugüne kadar birçok isim kendisinin Satoshi Nakamoto olduğunu iddia etse de bunların hiçbiri bu iddiasını kanıtlamayı başaramadı. Satoshi Nakamoto’nun şu sıralar neler yaptığı ise gizemini koruyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Fiyatında “Ölüm Kesişimi” Görüntüsü Oluştu! – Coinbase Kurucusundan Önemli Açıklama Geldi

Bitcoin ve diğer kripto para fiyatları bu hafta epey zorlu bir süreçten geçti. Mayıs ayında 2.5 trilyon dolara ulaşan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend