27 Mayıs 2022, Cuma
20 C
İstanbul

Bitcoin Yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun Heykeli Yapılıyor – Heykelin Yüzüyle İlgili İlginç Ayrıntı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin’in gizemli yaratıcısı Satoshi Nakamoto’yu temsil eden ilk heykel yakında Budapeşte’de sergilenmeye başlayacak.

Binance indirim kodu

Heykelin taslağına göre, kapüşonlu bir kıyafet giyen heykeldeki kişinin suratı bir tür ayna görevi görecek. Heykelin yüzüne bakan kişi bu sayede kendi yüzünü heykelde görmüş olacak. Bu durum, Bitcoin yaratıcısının anonim kimliğine ve Bitcoin için her daim kullanılan “Hepimiz birer Satoshi’yiz” sloganına bir atıfta bulunuyor.

Binance indirim kodu

blank

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Réka Gergely ve Tamás Gilly tarafından tasarlanan heykel, planlara göre bir insan bedeninin sadece üst kısmından oluşacak ve bronz metalinden üretilecek.

“Bitcoin’i Kimin Yarattığı Önemsiz Bir Detay”

Projenin altındaki fikir ise, kripto para savunucusu András Györfi tarafından oluşturuldu. Györfi’ye göre Bitcoin’in yaratıcısının asıl kimliği aslında önemsiz bir detay. Kendisine göre, Nakamoto Bitcoin’i yaratarak internet tarihinde yeni bir sayfa açsa da, Bitcoin’in çalışma prensibini oluşturan Blockchain teknolojisi, dünyayı daha iyi bir hale getirebilecek asıl etken olabilir.

Györfi, konu ile ilgili görüşünü şöyle dile getirdi: “Blockchain teknolojisi, insanlar arasındaki güvensizlik faktörünü ortadan kaldıran verimli, adil ve şeffaf bir veritabanı ve Blockchain ile beraber Dünya, yiyecek dağıtımından yardım kampanyalarına kadar birçok alanda daha iyi bir konuma gelebilir.”

Heykelin Sergileneceği Bölge Birçok Teknoloji Figürüne Ev Sahipliği Yapıyor

Oluşturulan yeni heykel, Danube nehrinin kıyısında bulunan bilim ve teknoloji parkı Graphisoft Park’ta sergilenecek. Bölge halihazırda, Apple’ın kurucularından Steve Jobs’un balıkçı yaka kazaklı, kot pantolonlu ve yuvarlak gözlüklü bir heykeline ev sahipli yapıyor ve daha birçok ünlü teknoloji figürü de bölgede bir şekilde temsil ediliyor.

Mr. Coin, Crypto Academy, Blockchain Hungary Association ve Blockchain Budapest organizasyonları heykel projesinin finansmanlığını yapıyor. Projenin bitiş ve halka sergilenme tarihi ise henüz netlik kazanmadı.

İlgili Haber:  Ethereum Bahis Pazarı Polymarket, DeFi Liderlerinden 4 Milyon Dolar Topladı

Satoshi Nakamoto, Bitcoin projesini oluşturduktan sonra bir süre daha geliştiricilik faaliyetlerinde bulunmuştu. Bundan yaklaşık 10 yıl önce ise Satoshi, “kendisini artık başka şeylere adayacağını” söyleyerek ortadan kaybolmuştu. Bitcoin, 31 Ekim 2008 tarihinde Satoshi’nin bir manifesto yayınlamasıyla hayata geçmişti.

Bugüne kadar birçok isim kendisinin Satoshi Nakamoto olduğunu iddia etse de bunların hiçbiri bu iddiasını kanıtlamayı başaramadı. Satoshi Nakamoto’nun şu sıralar neler yaptığı ise gizemini koruyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar