2 Aralık 2022, Cuma
11.9 C
İstanbul

Bitcoin Yükselişi Devam Ederken Tether’in Piyasa Değeri de 17 Milyar Dolara Yaklaşıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Stablecoin şirketi, Bitcoin’in yükselişinden kâr edebilir mi? Yoksa tam tersi mi?

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Tether, 2020 yılı boyunca piyasa değerini artırdı.
  • Şu anda piyasa değeri neredeyse 17 milyar Dolar seviyesinde.
  • Bitcoin fiyatını etkiledi mi? Tartışmalı bir soru.

ABD Dolarına sabitlenmiş stablecoin Tether, bugün piyasa değerinde 17 milyar Dolara yaklaştı. Bu, yatırımcıların Tether ile takas ettiği bir kasada duran yaklaşık 17 milyar Dolarlık gerçek ABD Doları olduğu anlamına geliyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Tether’in web sitesine göre, her biri 1 Doları temsil eden 16.991.893.171 Tether var. Tether, kasalarında ise 148 milyon Dolar tuttuğunu iddia ediyor.

Tether bugün gece yarısı civarında piyasaya 10 milyon Dolarlık yeni Tether serisini dahil etti. Bazıları bunun Bitcoin fiyatının 15.501 Dolar’dan 15.869 Dolar’ a yükselmesine neden olduğunu düşünüyor. Bitcoin’in şu anki fiyatı 15.510 Dolar.

Tether Yükselişi ile İlgili Teoriler Neler?

Chainalysis’in Ağustos raporuna göre, bunun nedeni kısmen, stablecoinlerin tüm blockchain işlemlerinin değerinin üçte birini oluşturmasıdır. Daha fazla Tether basmak, kripto piyasasının kızıştığını göstermektedir.

Başka bir teori ise bunun Çinli kripto yatırımcılarının Bitcoin satın aldıklarına işaret ettiği yönündedir. Sino Capital’in bu yazın başında paylaştığı bir rapora göre, Tether’i resmi olmayan Bitcoin OTC ticaret masalarında kullanıyorlar. Söz konusu görüşmeler, kripto ile ilgili hükümet düzenlemelerini engellemenin bir yolu olarak değerlendiriliyor.

Çin hükümeti Bitcoin – Yuan dönüşümünü yasakladığından bankalar Tether’i kullanarak Yuan dönüşümlerini tolere edebiliyor.

Tether, Bitcoin Fiyatını Manipüle mi Ediyor?

Texas Üniversitesi’nden John Griffin ve Ohio Eyalet Üniversitesi’nden Amin Shams tarafından 2018 raporuna yapılan 2019 güncellemesinde önerilen bir başka teori ise Tether’in Bitcoin’in fiyatını manipüle etmenin bir aracı olduğunu öne sürüyor. Tether ise UC Berkeley’deki araştırmacılar gibi buna itiraz ediyor.

İlgili Haber:  Karbonsuzlaştırılmaya Çalışılan Blok Zincirlerinin Önünde Tokenleştirme Engeli Mevcut

Tether, bu yıl piyasa değerini dört katına çıkardı. Ocak ayında piyasa değeri yaklaşık 4 milyar Dolardı. Tether, Mart ayı ortasındaki koronavirüs çöküşünün ardından yavaş yavaş bu süreçten kar elde etmeye başladı.

Ardından, Tether, bu yaz gerçekleşen merkezi olmayan finans patlamasından da etkin şekilde yararlandı.

Bu ay Tether, piyasaya daha fazla yatırımcı çeken Bitcoin’in yükselişinden kâr elde edecek. Söylentiler doğru ise, daha fazla Tether’in Bitcoin’in fiyatını artırdığı ve daha yüksek bir Bitcoin fiyatının da Tether’e olan talebi artırdığı, sorunlu stablecoin şirketi için Noel erken geliyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar