Büyük Bitcoin cüzdanı sahipleri, haftasonu fiyatlar aşağı yönlü hareket ederken milyonlarca dolar değerinde kripto para transferi gerçekleştirdi.

Bitcoin zenginleri, geçen Cuma Bitcoin fiyatının %10 oranında düştüğünü görmelerinin ardından hafta sonu boyunca milyonlarca dolar değerinde kripto para birimi aktarımı yaptı.

Whale Alert’ten alınan veriler ışığında, büyük miktarlarda Bitcoin’e sahip olanlar için konuşma dili içerisinde kullanılan bir terim olan “balina”lara ait cüzdanlar, yalnızca 5 Eylül tarihinde Asya borsaları Huobi ve OKEx’e 6.000’den fazla Bitcoin’i (mevcut oranlarla yaklaşık 60 milyon dolar) aktardı. Bunu 6 Eylül tarihinde 2.000 Bitcoin (20 milyon dolar) takip etti.

Günlük alım satım hacimleri kapsamında en iyi borsalardan biri olan Malta menşeli Binance, Whale Alert verilerine göre 5 Eylül’de yalnızca iki tane büyük (1.175 ve 1.000 Bitcoin) girişi gördü. Bu da yaklaşık olarak 23 milyon dolar değerine tekabül ediyor.

Borsaların yanı sıra, kurumsal bir Bitcoin saklama hizmeti olarak bilinen Xapo, 1000 Bitcoin’den (yaklaşık 10 milyon dolar) “bilinmeyen” bir cüzdana transfer yapıldığını tespit etti.

Büyük Bitcoin Cüzdanı Sahipleri Neden Bitcoin Transferi Yaptı?

Söz konusu kapsamlı Bitcoin hareketlerinin, büyük yatırımcı ve tüccarların Bitcoin varlıklarını satması nedeniyle oluşmadığı dile getiriliyor. Hareketliliğin altındaki temel sebep ise güvenlik amacıyla kullanıcı fonlarının “sıcak cüzdanlarda” tutulmak istenmemesi ve kripto para birimlerinin piyasa dinamikleri ve talebi ışığında düzenli bir biçimde akışının sağlanması olarak belirtiliyor.

İlgili Haber:  Chainalysis'in Yeni Raporuna Göre: Türkiye Orta Doğu'da Kripto Para Piyasasının Lideri

Cüzdan hareketlerinin kendi başlarına kripto para birimlerinin fiyatlarını etkilemediğinin altı çiziliyor. BTSE kripto borsasının kurucusu Jonathan Leong, Decrypt’e verdiği röportajda söz konusu durumun sıradışı bir şey olmadığını ve birkaç günde bir bilinmeyen cüzdanlardan OKEx’e 2.000 – 3.000 BTC giriş ve çıkış işlemi gerçekleştiğini söyledi.

Ancak OKEx CEO’su Jay Ho tarafından yapılan açıklamalarda ise BTC’nin taşınmasının ardındaki niyet tam olarak bilinemeyeceği için genellikle bu hareketlerin piyasayı gereksiz yere aşağı çektiği belirtildi. Yine de söz konusu anonimlik özelliğinin Bitcoin’in “güzelliklerinden” biri olduğunu savunan Jay Ho, “Kimse bir işlemi durduramaz ve hiç kimse bir başkasının hareketlerine müdahale edemez” dedi. Finansal egemenlik özgürlüğü bağlamında bazı dönüşümleri kabul etmeleri gerektiğini belirten Ho, “Müdahale eden hiçbir merkezi aktörün olmaması, pazarın kaçınılmaz olarak büyük hamlelere sahne olacağı ve her zaman da istediğimiz şekilde hareket etmeyeceği anlamına gelir” şeklinde konuştu.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here