Elinde yüklü miktarda Bitcoin (BTC) bulunan yatırımcılar, BTC’nin 10.700 doların üstünde toparlanmasının ardından fiyatın kısa vadeli bir trendin tersine dönebileceğine işaret ediyor. Geçtiğimiz iki günde, BTC fiyatı büyük borsalarda 10.135 dolardan 10.755 dolara yaklaşık %6’lık bir artış gösterdi.

Bitcoin balinaları olarak da adlandırılan büyük yatırımcılar kümesi, Bitcoin biriktirdiğinde ve bu varlıklarını uzun bir süre boyunca harcamadığında veya taşımadığında oluşur. Balinaların oluşumu, BTC fiyatının kısa vadede artmasının beklendiğinin de bir göstergesi olarak değerlendirilebilir.

Balina aktivitesini izleyen bir blockchain analiz firması olan Whalemap, 10.407 dolar, 10.570 dolar ve 10.667 dolar değerindeki hareketleri balina kümeleri olarak belirledi. Kısa vadede, BTC 10.700 doların üzerinde kaldığı takdirde, üç seviyenin potansiyel destek alanları olarak kabul edilmesi ihtimal dahilinde.

Bitcoin piyasa duyarlılığı iyimserleşiyor

Whalemap’teki analistlere göre Bitcoin, 10.407 doların altına düşmediği sürece yükseliş eğiliminde kalabilir.

Analistler yaptıkları açıklamada, son artışa dayalı piyasa duyarlılığındaki iyileşmeden sonra, trendin “boğaların kazandığını” öne sürdüğünü vurguladılar.

“Boğalar galip geldi sanki. 10.407 doların ve 10.570 doların altında bir sürü destek bulunuyor. Hacim profili de 10.500 dolar seviyesinde destek görüyor. Bitcoin, yükselişte kalmak için 10.407 doların altına düşmemeli.”

Cointelegraph’ın daha önceki bir haberde, son Bitcoin rallisindeki ilginç bir düzensizliğin, altından ayrılması olduğunu bildirmişti. Altın, son 24 saatte %0.32 oranında hafif bir düşüş yaşarken, BTC 10.700 doların üzerine çıktı.

Blockchain üzerine çalışan bir analist olan Willy Woo, ayrıştırmanın Bitcoin’in ivmesinin güçlendiğini gösterdiğini söyledi. Sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bitcoin yakında geleneksel piyasalardan ayrılacak. Ancak algılardaki değişikliklerden ziyade, dahili benimseme s-eğrisi (başlangıç tarzı büyümeyi düşünün) tarafından, geleneksel yatırımcılar için bir riskten korunma aracı olarak yönlendirilecek.”

Bitcoin’in yükselişini canlandıran çeşitli teknik faktörlerin yanı sıra, mevcut temeller olumlu bir kısa vadeli görünüm bekliyor.

İlgili Haber:  Geçtiğimiz Hafta DeFi, Kripto Para Piyasası ve Ünlülerin Dünyasında Yaşanan Gelişmeler

Bu haftanın başlarında, Glassnode’dan gelen veriler, küçük Bitcoin adreslerinin sayısının Eylül ayında aniden düştüğünü gösterdi. Buna rağmen Glassnode’daki analistler, verilerin ilgili olmadığını ve ağ temellerini etkilemediğini belirtti.

“1 dolar BTC tutan #Bitcoin adreslerindeki son düşüş endişe verici değil ve ağ temelleri ile hiçbir ilgisi yok. Bu yalnızca kurum içi temizlik yapan ve farklı adreslerdeki küçük UTXO’ları tek bir adreste birleştiren bir değişimdi.” açıklamasında bulundular.

Yatırımcıları neler bekliyor?

Kripto para alım satımı ile uğraşan Edward Morra, piyasanın yükselişin devam ettiğini onaylamak için 10.830 doların üzerine çıkması gerektiğine inanıyor.

BTC 10,830 doları aşamaz ve 10.500 doların altına geri dönerse, 9.800$ – 10.830$ aralığı BTC’nin uzun bir süre boyunca durmasına neden olabilir.

Morra şöyle dedi: “Günlük direncin altında, günlük desteğin üstünde = Değişen piyasa. Fiyat şu anda 10.830$’da düşüş eğilimi gösteriyor. Yukarı hareket edersek, 11.200 $’lık günlük direncin yeniden test edilmesini bekliyoruz. Testere piyasa olunca ilgilenmiyorum – Büyümeyi bekleyin. Destek seyiveleri = 9.800 – 10.100 ABD dolarıdır. “

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın