3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

Bitcoin’de Bu Hafta Önemli Bir Gelişme Yaşanabilir, Gözler 6 Temmuz’da!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

Önümüzdeki bir hafta içinde hem Bitcoin fiyatını hem de kripto piyasalarını etkileyecek bir gelişme yaşanabilir.

Binance indirim kodu

ABD’li düzenleyicilerin Grayscale Investments LLC’nin Bitcoin tröstünü spot ETF’ye dönüştürme teklifine karar vermeleri için son tarih olan 6 Temmuz‘a sadece birkaç gün kaldı. Sonuç ne olursa olsun, Grayscale kaybedecek gibi duruyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Önümüzde iki seçenek var; ya SEC her zamanki gibi bu ETF başvurusunu da reddedecek ya da bir ilke imza atacak ve başvuruyu kabul edecek.

İlk senaryo basit: Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, daha önceki ETF başvurularında yaptığı gibi dolandırıcılık ve manipülasyona ilişkin endişeleri öne sürerek başvuruyu açıkça reddeder. Ki bu hem kripto piyasası hem de ETF endüstrisinin olmasını beklediği şey.

İkinci senaryo biraz daha karışık. Mevcut haliyle, Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), hissedarlardan %2 ücret alıyor. Son birkaç ayda piyasa değerinden milyarlarca dolar kaybetmesine rağmen, hala 13.3 milyar dolarlık varlığa sahip. Bu, Grayscale’in yılda yaklaşık 233 milyon dolar gelir elde ettiği anlamına geliyor.

Düşük maliyetlerin ve hiç bitmeyen ücret savaşlarının anavatanı olan ETF dünyasında %2’lik bir ücret asla yadsınacak bir rakam değil. Kıyaslama açısından %0.95’lik bir gider oranı taşıyan ProShares Bitcoin Strategy ETF’sine (BITO) bakabiliriz. Bu oran, bir ETF için nispeten pahalıdır ve GBTC’nin ücretinin yarısından daha azdır.

GBTC, ABD’de piyasaya sürülen ilk fiziksel destekli Bitcoin ETF olacak olsa da, SEC’in bu ETF’ye onay vermesi durumunda diğer ETF’lerin de bunu takip edeceğini ve maliyetlerde dibe doğru yarışın başlayacağını düşünmek mantıklı.

Dolayısıyla, Grayscale’in GBTC’yi bir ETF’ye dönüştürmek için sürdürdüğü sekiz aylık kampanyası başarılı olsa bile, bu, potansiyel olarak yüz milyonlarca dolarlık gelire veda edecekleri anlamına gelir ki bu, kripto kışının şiddetli geçtiği bu günlerde yapılması acı verici bir şey olur.

İlgili Haber:  Bu Yeni Gelişme Ethereum Rallisini Etkileyebilir mi?

Yine de Grayscale’in bu teklif konusunda neden bu kadar istekli ve şeffaf olduğunu düşünmekte fayda var. Bir ETF’den farklı olarak, tröstün geri ödeme mekanizması yoktur, yani GBTC hisseleri talep değiştikçe oluşturulamaz ve yok edilemez. Sonuç olarak, fonun fiyatı, altında yatan Bitcoin’in değerinin yaklaşık %30 altına inmiş durumda.

Bu, Grayscale ve tüm endüstri için bir sorun. Tarihinin büyük bir bölümünde GBTC, net varlık değerine göre muazzam bir primle işlem gördü. Bu, Aralık 2020 itibariyle tröstün en büyük sahiplerinden biri olan ve şu anda gözden düşmüş olan Three Arrows Capital gibi hedge fonları arasında popüler bir arbitraj fırsatı yarattı.

Yani SEC’in ETF’yi onaylaması durumunda Grayscale kendi bacağına sıkmış olacak. Ancak öte yandan Bitcoin ETF’nin onaylanması piyasada Bitcoin’e olan güveni arttıracak ve fiyata olumlu yönde etki etmesi muhtemel.

Ret durumunda ise Bitcoin’de düşüş hızlanabilir.

ETF piyasası uzmanları SEC’in onay vermesinin çok düşük bir ihtimal olduğunu söylüyorlar.

Özetle önümüzdeki bir hafta tetikle olmakta fayda var. SEC’ten gelecek karara göre Bitcoin ve piyasa yönünü belirleyebilir.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar