Bitcoin’de Bu Hafta Piyasaların Merakla Takip Ettiği 5 Önemli Gelişme

0
265

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Makro piyasalar koronavirüs ve bankaların suç faaliyetleri nedeniyle bocalarken, Bitcoin (BTC) ise hala 11.000 dolarlık destek aradığı yeni bir haftaya başlıyor. Önümüzdeki günlerde BTC fiyat hareketini şekillendirebilecek beş faktörü listeledik.

Binance indirim kodu

Bankalar kara para aklama tufanı ile karşı karşıya

Merkez bankaları Amerika Birleşik Devletleri ekonomi politikasındaki dramatik değişimlerle boğuşurken, yeni sızan dosyalar büyük ölçekli kara para aklama konusunda daha fazla kanıt sundu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bu olaylara bir örnek, suç geçmişleri hakkında bilgilendirilmesine rağmen fonların hesaplarında dolaşmasına izin vermeye devam eden HSBC’yi içeriyor. Bankanın hisseleri Pazartesi günü 25 yılın en düşük seviyesine geriledi. Bu olaylar arasında Batı yaptırımlarından kaçınmak için Birleşik Krallık bankalarını kullanan Rus seçkinleriyle ilgili çok fazla faaliyetler de bulunuyor.

Bitcoin’in kendisinin suçu kolaylaştırdığını iddia eden birçok bankanın suç geçmişi göz önüne alındığında, durumun ironikliği ortada.

Bu arada, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları korona virüs problemi ile uğraşmaya devam ediyor ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) bu hafta tepkisini ve Euro için olası etkilerini tartışmak üzere bir araya gelecek. Daha önce haberini yaptığımız gibi, İngiltere Merkez Bankası (BoE) şu anda tarihinde ilk kez negatif faiz oranları getirme olasılığını değerlendiriyor.

Koronavirüs Sebebiyle Hisse Düşüşü

Asya ticareti Pazartesi gününe zayıf başladı ve Hong Kong Hang Seng Endeksi %1.5 düşerek, HSBC hisselerinin 1995’ten bu yana en düşük seviyesine ulaşmasıyla sonuçlandı.

Benzer bir durum Avrupa’dan geldi, Stoxx Europe 600 %1.6 düştü. Amerika Birleşik Devletleri’nde açılıştan önce, S&P 500 vadeli işlemleri %1 düştü.

ABD, politikacıları, yaklaşan seçimlerin ışığında yeni bir koronavirüs teşvik paketi üzerinde anlaşmak için mücadele verdikleri karışık bir durumla karşı karşıya.

Global asset manager Riverfront Investment Group’un kıdemli Piyasa Stratejisti Rebecca Felton, Bloomberg’e verdiği demeçte, “piyasaların karşı karşıya olduğu bazı belirsizliklere kötü tepki vermesiyle ilgili endişelerimiz var, potansiyel olarak seçim ve Covid-19 sebebiyle henüz bir teşvik paketimiz yok” dedi.

ABD dolarının gücüne dayanan herhangi bir kombinasyon şu anda Bitcoin için bir nimettir ve ABD doları para birimi endeksi (DXY) ile ters korelasyonunu sürdürmektedir.

İlgili Haber:  Türk Kripto Borsası Vebitcoin, Kripto Para Ticaretini Durdurduğunu Açıkladı

Bitcoin ağ değerleri tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı

Bitcoin analistleri için bu hafta iyi haberler vardı, çünkü zorluk ve hash oranı tüm zamanların en yüksek seviyelerinde kaldı. Belki de Bitcoin’in en önemli temel özelliği olan zorluk, Pazar günü %11.35 arttı.Tahminlere göre, 12 gün içinde bir sonraki yeniden ayarlama %10.2 daha arttıracak.

Yeni yükseliş, Bitcoin madencileri arasında blok ödülleri kazanmak için şiddetli rekabeti de beraberinde getiriyor. Bitcoin ağına adanmış toplam işlem gücünün bir tahmini olan hash oranı, Cumartesi günü saniyede 143 exahash (EH/s) rekorunu kırdı.

Birçok analist, fiyat yükselişinin temelleri takip ettiğini ve madencilerin Bitcoin’in uzun vadeli kârlılığına olan inancının artık açıkça görüldüğünü öne sürüyor.

11.000 dolar seviyesi BTC için zor

BTC/USD hafta sonu boyunca aralıkta kaldı ve 11.000 doları herhangi bir destek seviyesine çeviremedi.

Piyasa analisti Michaël van de Poppe’a göre 11.000 dolar ve 11.200 doları direnç olarak tutmak, Bitcoin’in şu an için 10.000 dolar bölgesinde kalacağı anlamına geliyor. Ayrıca Cumartesi günü yaptığı Twitter paylaşımında:

“Bir aralık inşasında olduğunu düşünürsek, en olası senaryoda 11.200 dolar ile 11.400 dolar arası üst direnç bölgesinin test edildiği alt zaman dilimlerini kontrol etmeliyiz. Bu seviyenin aşılması pek olası değil.” dedi. Pazar günü de bu öngörü gerçekleşerek, 11.200 doların hemen altı reddedildi.

Analistler, 9.800 dolara yapılan son düşüşün boşluğu “kapatmak” için yeterli olarak sınıflandırılıp sınıflandırılamayacağı konusunda ikiye ayrılmış durumda. Bitcoin kesin olarak yükselmeye çalışabilir veya bu düşük seviyeleri bir taban olarak bırakabilir.

Yatırımcılar 9.800 dolar korkusundan kurtuldu

Popüler Crypto Fear&Greed Endeksi’ne göre, yatırımcı duyarlılığı genel olarak 10.000 doların altındaki yolculuktan toparlanıyor. Pazartesi günü, yatırımcı duyarlılığını ölçmek için bir gösterge sepeti alan Endeks, 48/100’in “nötr” aralığındaydı. Geçen hafta boyunca endeks şu anki değerinde yavaşça dengelendi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?