2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

Bitcoin’de Daha Fazla Fiyat Düşüşü Bekleniyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

Glassnode verilerine göre, Bitcoin (BTC) yatırımcılarının -dip henüz tam olarak oluşmadığı için- fiyatta daha fazla düşüş beklemeleri gerekiyor.

Binance indirim kodu

Bitcoin fiyatı, geçen sene Kasım ayında ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 dolardan %72’den fazla düşüş yaşadı ve son günlerde 20.000 dolar civarında konsolide olmuş gözüküyor, ancak önceki ayı piyasasıyla yapılan bir karşılaştırmaya göre, dip henüz oluşmuş değil.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bitcoin’in kırılma noktası

Piyasayı yakından takip edenler bilir, Aralık 2017-Mart 2019 ayı piyasası boyunca Bitcoin, bir ay içinde %50 düşüş görerek 6.000 dolar civarında kırılma noktasına ulaşmıştı. Bu ayı piyasasında ise kırılma noktası, Bitcoin’in değeri iki hafta içinde %40’ın üzerinde düşerek 30.000 dolar civarında gerçekleşti.

Ayrıca, bu ayı piyasasında, 2018 ayı piyasasında düşen fiyatlar nedeniyle servetin yeniden dağıtılması da gerçekleşti. Aynı durum, uzun vadeli yatırımcıların kapitülasyona uğramasıyla birlikte yeni alıcıların 20.000$ aralığında harekete geçmesiyle mevcut ayı piyasasında da görülebilir.

Glassnode raporunda, harcamalar (gerçekleşen kayıplar) ve maliyetin altında tutulan koinler (gerçekleşmemiş kayıplar) kullanılarak kârlılık ölçüldü. Rapora göre, Bitcoin’in fiyatı 30.000 doların altına düştüğünden beri uzun vadeli BTC sahipleri ciddi bir baskı altında.

Bu arada raporda, Bitcoin’lerini harcayan çoğu uzun vadeli yatırımcıların, bu Bitcoinleri daha yüksek fiyatlardan alan kişiler olduğu da belirtildi. 2017 ve 2020 arasında Bitcoin satın alan yatırımcıların çoğunluğu ise halen varlıklarını elinde tutuyor.

Glassnode’a göre, önceki ayı piyasası diplerinde, uzun vadeli BTC sahipleri genellikle Bitcoin arzının %34’ünden fazlasını elinde tutarken, kısa vadeli btc sahipleri arzın %3-4’ünü elinde tutuyordu.

Şu anda, kısa vadeli BTC sahipleri Bitcoin arzının yaklaşık %16’sını elinde tutuyor, bu da bu kişilerin Bitcoin’e olan inançlarını test etmek için bir olgunlaşma dönemi için halen yer olduğunu gösteriyor. Bu aynı zamanda ayı piyasası dibinin henüz oluşmadığı anlamına da geliyor.

İlgili Haber:  Kripto Para Piyasasında Sert Düşüş: İşte Nedeni

Rapor, madenci kapitülasyonunun da şu anda devam etmekte olduğunu belirledi. Fiyat düşerse, önümüzdeki çeyrekte daha fazla madenci kapitülasyonu görme durumu var.

Glassnode, madencilerin 2018-2019 ayı piyasasındaki kapitülasyonunun yaklaşık dört ay sürdüğünü, ancak şu an yaşananın sadece bir aydır devam ettiğini de vurguladı. Yani ayı piyasasının henüz başlarında olabiliriz. Bu nedenle, Bitcoin’in esnek bir taban oluşturmadan önce daha fazla düşme ihtimali var.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar