Kripto piyasası analiz firması Glassnode, Bitcoin’in (BTC) 2017’nin sonunda tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak gördüğü 20.000 dolardan bu yana değerinin %50’den fazla arttığını gösteren veriler yayınladı.

Sermaye değeri artış metriği, her bir BTC’nin değerini zincir üzerinde en son taşındığı anda ölçüyor ve bu da analistlerin, piyasa katılımcılarının toplam maliyet esaslarını tahmin etmesini sağlıyor.

Bununla birlikte merkezi borsalardaki coinlerin bu metrikte yer almaması, verilerin günlük işlem yapan spekülatörlerden ziyade çoğunlukla uzun vadeli yatırımcıların maliyete dayalı ölçümleri açısından daha isabetli olduğunu gösteriyor.

Bitcoin’in ulaştığı üst limit şu anda 115 milyar dolar ve bu miktar, 2017’de ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyesinden 43 milyar dolar daha fazla. Bitcoin’in şu anki 190 milyar dolarlık piyasa değeri, BTC sahiplerinin toplam %65’lik bir kâr elde ettiğini gösteriyor.

Coinmetrics’in yayınladığı bir grafik, gerçekleşen değer artışının 2018’in ilk aylarında da devam ettiğini ve fiyatların 10.000 doların altına düşmesine rağmen Ocak ve Mayıs arasında üç kez 90 milyar doları test etmeye zorladığını gösteriyor.

Yarılanma (halving) ile ilgili spekülasyon, 2020’nin ikinci çeyreğinde Bitcoin’in değer artış sınırının %6 arttığını görürken, gerçekleşen küresel borsa krizi 2020’nin kazanımlarını hızla tersine çevirdi. Mayıs ayından bu yana ise BTC’nin değer artışı istikrarlı bir şekilde yükseliş eğiliminde.

Ethereum’da 26.3 milyar dolarlık değer artışı yaşandı

Kripto veri araştırmacılarından oluşan IntoTheBlock’a göre, kripto adreslerinin %72’sinden fazlası şu anda kârlı durumda ve en büyük yatırım tutarı 1.040-5.285$ ile 8.450-9.560$ fiyat aralıklarında yapılmış durumda.

Bitcoin’in aksine Ethereum’un (ETH) 26.3 milyar dolarlık değer artışı, geçmişteki yüksek seviyelerini yeniden elde edebilmekten hâlâ çok uzakta. Şu anda 2018 rekoru olan 35 milyar doların %25 altında seyrediyor.

İlgili Haber:  Bitcoin Fiyatı Eylül Başından Bu Yana En Yüksek Seviyede

Ethereum’un ulaşabildiği üst sınır da BTC’den çok daha uzun bir düşüş eğilimi yaşadı ve Nisan 2020’nin ortalarında 22.4 milyar dolarlık yerel bir düşüş bildirdi. Intotheblock’a göre, 160 dolardan daha az bir miktara satılan Ether adreslerinin %62’si şu anda kârlı durumda.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın