30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Bitcoin’de Kara Çarşamba: Kripto Sektörü Çöküşe Nasıl Tepki Verdi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kripto para piyasası oldukça kötü bir geçirirken, sektörün öne çıkan isimleri nasıl tepki veriyor?

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin çok sert çöktü.
  • Kripto sektöründe öne çıkan isimler, Bitcoin’deki “Kara Çarşamba”ya nasıl tepki verdi?

Kripto para piyasasında tarihin en ciddi çöküşlerinden biri yaşanırken, Elon Musk’tan Michael Saylor’a kadar sektörün öne çıkan isimleri de kendi yorumlarını paylaştı.

Binance indirim kodu

Elon Musk ve Bitcoin

Geçen hafta Bitcoin ile ilgili yaptığı açıklamalarda düşüş trendinin fitilini ateşleyen Elon Musk, Tesla’nın elindeki hiçbir BTC’yi satmadığını belirten bir tweet paylaştı. Elon Musk’ın şirketi Tesla, Şubat ayında 1.5 milyar Dolarlık Bitcoin yatırımı yapmıştı. Aynı süreçte Tesla, BTC’yi ödeme yöntemi olarak da kabul edeceğini açıklamıştı. Ancak Musk, geçen hafta yaptığı açıklama ile BTC’nin negatif çevresel etkileri nedeniyle artık ödeme yöntemi olarak kabul edilmeyeceğini belirtti. İlerleyen dakikalarda Bitcoin’deki sert düşüş başladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bulut yazılım şirketi MicroStrategy’nin kurucusu ve en büyük Bitcoin boğalarından biri olan Michael Saylor ise düşüşten etkilenmeyeceğini açıkladı. Saylor’ın şirketi şu anda 4.5 milyar Dolar değerinde BTC varlığını elinde tutuyor. MicroStrategy kurucusu Saylor, “Şu anda 111.000 Bitcoin varlığını elimizde tutuyoruz ve tek bir satoshi bile satmıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kripto influencerı Anthony Pompliano ise düşüş nedeniyle endişelenmediğini “Bu oyunun adı oynaklık” diyerek belirtti.

“Panikle Satarsan Zengin Olamazsın”

En büyük kripto borsası Binance’in CEO’su Changpeng Zhao ise mevcut düşüşte yapılabilecek en iyi şeyin HODL olduğunu açıkça belirtti. Zhao, “Panikle satarsan, kripto zengini olamazsın.” ifadelerini kullandı.

Bitcoin’den zaten nefret eden bazı kişiler ise düşüşü fırsat bilerek Bitcoin’in bir “çöp” olduğunu tekrar vurguladı. Bitcoin’e karşı antipatisi ile nam salan yatırımcı Peter Schiff, “Bugünkü durum Bitcoin’in iyi mi kötü mü olduğu yönündeki tartışmayı sonlandırmalı. Bitcoin güvenli bir sığınak, bir enflasyon koruması veya altına benzer bir değer deposu değil. Oldukça spekülatif ve riskli bir token.” diye yazdı.

İlgili Haber:  Teknoloji Firması Meitu, Bitcoin ve Ethereum'a Toplam 100 Milyon Dolarlık Yatırım Yaptı

Eski Coinbase yöneticisi ve Binance ABD’nin şu anki CEO’su olan Brian Brooks ise, söz konusu düşüşün Çin’den gelen yasak haberlerinin kripto tüccarlarında panik yaratması sonucunda oluştuğunu söyledi. Çin, geçtiğimiz gün, ülkede faaliyet gösteren bankacılık ve ödeme kuruluşlarının kripto para ile ilgilenmesi yasaklamıştı. Brooks da bu haber üzerine bir panik satışı yaşanmış olabileceğini vurguladı.

Yatırım yönetimi şirketi Ark Invest’in CEO’su Cathie Wood ise söz konusu düşüşün bir alım fırsatı olabileceğini belirtti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar