10 Ağustos 2022, Çarşamba
24.3 C
İstanbul

Bitcoin’de Rekor Likidasyon: BTC Vadeli İşlem Piyasası %25 Değer Kaybetti!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Geçtiğimiz hafta sonu yaşanan fiyat düşüşü ve ardından gerçekleşen vadeli işlem likidasyonları (tasfiye) ile birlikte Bitcoin vadeli işlem piyasası %25 değer kaybetti.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Cumartesi günü sadece birkaç saat içinde 5.4 milyar Dolarlık Bitcoin vadeli işlem sözleşmesi tasfiye edildi.
  • Bu tasfiyeler ile birlikte BTC vadeli işlem piyasası %25 değer kaybetti.
  • Bu, 19 Mayıs’taki büyük likidasyon gününün ardından bu yıl vadeli işlem piyasasındaki ikinci en büyük likidasyon olarak kaydedildi.

Glassnode’un haftalık raporuna göre, Cumartesi günü sadece birkaç saat içinde 5.4 milyar Dolarlık Bitcoin vadeli işlem sözleşmesi tasfiye edildi ve piyasa %25 değer kaybetti. Bu, 19 Mayıs’taki büyük likidasyon gününün ardından bu yıl vadeli işlem piyasasındaki ikinci en büyük likidasyon olarak kaydedildi.

Binance indirim kodu

Bitcoin’de Rekor Likidasyon

Glassnode bundan yalnızca bir hafta önce de vadeli işlem ticaretinin yükselişte olduğunu ve Chicago merkezli CME türev piyasasının, küresel vadeli işlem hacminin %20’sini oluşturduğunu paylaştı. Ancak piyasada açık faiz yükseldiğinde, bu çok fazla fiyat dalgalanmasına da zemin hazırlayabilir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Açık faiz, henüz sona ermemiş, bekleyen vadeli işlem veya opsiyon sözleşmelerini ifade eder. Opsiyon kelimesinden de anlaşılacağı gibi bu sözleşmeler, alıcısına sözleşme sona erdiğinde önceden belirlenmiş bir fiyattan kripto para satın alma “opsiyonu” verir. Vadeli işlem sözleşmeleri ise daha bağlayıcıdır ve sözleşme sona erdiğinde alıcı, önceden belirlenmiş bir fiyat üzerinden kripto para satın almak zorundadır.

2021 Yılındaki Dönüm Noktaları

Glassnode konu lle ilgili yayınladığı raporda, “Geçtiğimiz Cumartesi günü toplam 58.202 BTC değerinde yoğun bir likidasyon gerçekleşti. BTC cinsinden, bu tasfiye, 2021’deki Vadeli İşlemler Açık Pozisyonunda tek bir günde yaşanan ikinci en büyük likidasyon olarak kaydedildi. 19 Mayıs’ta toplam 79.244 BTC’ye ulaşan tarihi bir likidasyon seviyesi kayıtlara geçmişti.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haber:  Bitcoin 34 Bin Doların Altına Düşerken Son 24 Saatte 500 Milyon Dolarlık Tasfiye Gerçekleşti

Bu yıl içinde Bitcoin’in benzer şekilde yüksek piyasa dalgalanmaları ve likidasyonlar yaşadığı öne çıkan diğer iki tarih ise; Elon Musk’ın Tesla’sının artık BTC olarak ödeme kabul etmeyeceğini açıkladığı 12 Mayıs ve kripto para piyasasında kısa süreli bir fiyat bunalımının yaşandığı 26 Temmuz olarak kayıtlara geçti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar