26 Ocak 2022, Çarşamba
-0.9 C
İstanbul

Bitcoin’de Rekor Likidasyon: BTC Vadeli İşlem Piyasası %25 Değer Kaybetti!

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Geçtiğimiz hafta sonu yaşanan fiyat düşüşü ve ardından gerçekleşen vadeli işlem likidasyonları (tasfiye) ile birlikte Bitcoin vadeli işlem piyasası %25 değer kaybetti.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Cumartesi günü sadece birkaç saat içinde 5.4 milyar Dolarlık Bitcoin vadeli işlem sözleşmesi tasfiye edildi.
  • Bu tasfiyeler ile birlikte BTC vadeli işlem piyasası %25 değer kaybetti.
  • Bu, 19 Mayıs’taki büyük likidasyon gününün ardından bu yıl vadeli işlem piyasasındaki ikinci en büyük likidasyon olarak kaydedildi.

Glassnode’un haftalık raporuna göre, Cumartesi günü sadece birkaç saat içinde 5.4 milyar Dolarlık Bitcoin vadeli işlem sözleşmesi tasfiye edildi ve piyasa %25 değer kaybetti. Bu, 19 Mayıs’taki büyük likidasyon gününün ardından bu yıl vadeli işlem piyasasındaki ikinci en büyük likidasyon olarak kaydedildi.

Binance indirim kodu

Bitcoin’de Rekor Likidasyon

Glassnode bundan yalnızca bir hafta önce de vadeli işlem ticaretinin yükselişte olduğunu ve Chicago merkezli CME türev piyasasının, küresel vadeli işlem hacminin %20’sini oluşturduğunu paylaştı. Ancak piyasada açık faiz yükseldiğinde, bu çok fazla fiyat dalgalanmasına da zemin hazırlayabilir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Açık faiz, henüz sona ermemiş, bekleyen vadeli işlem veya opsiyon sözleşmelerini ifade eder. Opsiyon kelimesinden de anlaşılacağı gibi bu sözleşmeler, alıcısına sözleşme sona erdiğinde önceden belirlenmiş bir fiyattan kripto para satın alma “opsiyonu” verir. Vadeli işlem sözleşmeleri ise daha bağlayıcıdır ve sözleşme sona erdiğinde alıcı, önceden belirlenmiş bir fiyat üzerinden kripto para satın almak zorundadır.

2021 Yılındaki Dönüm Noktaları

Glassnode konu lle ilgili yayınladığı raporda, “Geçtiğimiz Cumartesi günü toplam 58.202 BTC değerinde yoğun bir likidasyon gerçekleşti. BTC cinsinden, bu tasfiye, 2021’deki Vadeli İşlemler Açık Pozisyonunda tek bir günde yaşanan ikinci en büyük likidasyon olarak kaydedildi. 19 Mayıs’ta toplam 79.244 BTC’ye ulaşan tarihi bir likidasyon seviyesi kayıtlara geçmişti.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haber:  Bitcoin'in Fiyat Düzeltmeleri Bitmemiş Olabilir

Bu yıl içinde Bitcoin’in benzer şekilde yüksek piyasa dalgalanmaları ve likidasyonlar yaşadığı öne çıkan diğer iki tarih ise; Elon Musk’ın Tesla’sının artık BTC olarak ödeme kabul etmeyeceğini açıkladığı 12 Mayıs ve kripto para piyasasında kısa süreli bir fiyat bunalımının yaşandığı 26 Temmuz olarak kayıtlara geçti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend