9 Ağustos 2022, Salı
24.5 C
İstanbul

Bitcoin’de Volatilite 5 Ayın En Yüksek Seviyesinde

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin volatilitesi geçen ay Haziran ayından bu yana en yüksek seviyesine tırmandı. İstikrarı sorgulara konu olan dijital paranın fiyatı yeni yükseklerle flört ettiği esnada volatilite bu noktaya yükseldi.

Binance indirim kodu

Bitcoin yükseldiği sırada volatilite de yükseldi

Kripto paranın 30 günlük yıllık volatilitesi, varlık yöneticisi Blockforce Capital tarafından sağlanan verilere göre, 30 Kasım’da 5 Haziran tarihinden bu yana en yüksek oran olan %68.64’e ulaştı.

Binance indirim kodu

CoinDesk tarafından yayınlanan rakamlara göre, volatilite ölçüsü, Bitcoin’in Aralık 2017’de ulaştığı 19.783,21$ ‘lık önceki yüksek seviyenin %5 altında olan 19.354,98 $’ a yükseldiği aynı gün paralel olarak bu seviyeye yükseldi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bitcoin adına, Kasım ayında bazı önemli fiyat hareketleri meydana geldi. Hatırlanacağı üzere bitcoin, 24 Kasım günü 19.392,91 dolara yükseldi.

Bu noktada, dijital para bu yıl şimdiye kadar olan en yüksek noktasında işlem görüyordu. Bitcoin, sadece bu ay değerini kabaca %40 yukarı çekti.

Bu rallinin tadını çıkardıktan sonra, kripto paranın fiyatı 26 Kasım tarihinde 16.242.70 dolar seviyesine geriledi.

Dijital varlık, sonraki günlerde bu kazançların çoğunu geri kazanmasını bildi. Bitcoin, Kasım ayını 19.354,98 dolar seviyesinde kapattı.

Bitcoin’in Boğa Piyasası

Bitcoin, mart ayında 2020’nin en düşük seviyesi olan 3.900 doların altına düşmüştü. Bitcoin, o zamandan bu yana yaklaşık %400 oranında bir tırmanış sergilemeyi bildi. Bitcoin’in ayrıca bu yılın büyük bölümünde istikrarlı bir yükseliş trendinden faydalanmaktan da geri kalmadı.

Bitcoin’in yıllık 30 günlük volatilitesi Kasım ayında beş ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Tarihsel ortalama olan % 63.22 ile 30 günlük volatilite olan %68.64 karşılaştırıldığında, Blockforce Capital rakamlarının da işaret ettiği gibi ortalamanın aşıldığı ortada.

Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse, beş ayın en yüksek seviyesi, uzun vadeli ortalamanın %10 bile üzerinde değildi.

İlgili Haber:  Bitcoin'in 40.000 Dolar Eşiğini Geçişi Geçen Seferkinden Neden Farklı?

Bu son gerçekleşen boğa piyasasını açıklarken analistler, kurumsal ilginin yanı sıra büyük ödeme şirketleri Square ve PayPal’ın bitcoin’in kazançlarını artırması gibi değişkenlere defalarca işaret ettiler.

Bu durum, perakende yatırımcıların, çok güçlü coşkunun ve önemli medya kapsamının, Bitcoin’i diğer birçok dijital para ile birlikte taze, tüm zamanların en yüksek seviyelerine itmeye yardımcı olmak için bir araya geldiği 2017’de gerçekleşen boğa piyasasıyla tezat oluşturuyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Harun Karagülle
Harun Karagülle
İstanbul'da yaşıyor, işletme bölümü son sınıf öğrencisi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar