Bitcoin’de Yeni Bir Kilometre Taşı: Blockchain Boyutu 300GB’ı Aştı

Bitcoin’in tüm ağının boyutu büyüme noktasında yeni bir kilometre taşına ulaştı. Bitcoin blok zincirinin (blockchain) büyüklüğü, 19 Eylül tarihinde 300 gigabaytlık veri boyutunu aştı.

Full node olarak çalışan tam düğümler 300GB’lık veriyi senkronize etmek zorundalar.

Bitcoin blok zincirinin boyutu 300GB'a ulaştı.
Bitcoin blok zincirinin boyutu 300GB’a ulaştı.

Bu değer, son 10 yıldaki tüm Bitcoin işlem geçmişini kapsıyor. Aynı zamanda, tüm madencilik düğümlerinin bitcoin ağı ile senkronize edildikten sonra, sabit disklerine indirmeleri ve orda tutmaları gereken bilgi miktarına da karşılık gelmektedir.

Her ne kadar bu miktarda veri çok büyük görünse de, bir terabaytlık sabit disk ile kolaylıkla saklanabilir ve bunu on-on iki yıl daha karşılamaya yetecektir. Buna karşılık, şu an Ethereum blok zincirindeki bir arşiv düğümü beş terabayttan fazla. Üstelik giderek artan blok boyutlarıyla rekor hızlarda artışını da sürdürüyor. Ethereum blok zincirinde budanmış bir düğüm bile sadece 165GB yer kaplıyor.

Düğümlerin senkronizasyon sırasında her şeyi yalnızca bir kez indirmesi gerektiğinden, Bitcoin blok zincirinin boyutu henüz ağın hızını etkilemiyor olsa da, bazı kısımları hâlâ optimize etmek mümkün.

Blockchain’in ölçeklendirilmesi önem arz ediyor

Bitcoin blok zincirinin boyutunun küçük bir kısmı harcanmamış işlem çıktılarından oluşmaktadır (UTXO – unspent output). Bu kayıtlar, bir miktar Bitcoin transfer edildiğinde ve cüzdanın geri kalanı “harcanmamış” olarak cüzdana geri gönderildiğinde oluşturulur. Utreexo geliştiricisi Calvin Kim’e göre bu kayıtlar, “şu anda sadece 4 GB alan kaplarken, gelecekte ölçeklenebilirlik engeli haline gelebilirler”.

Bugünlerde Utreexo’nun çözmeye çalıştığı konu tam olarak bu. Utreexo, bu kayıtları 1 KB’dan daha az bir şekilde sıkıştırarak, boyut büyüdükçe ölçeklenebilirlik için uzun vadeli bir çözüm sunuyor.

Calvin Kim, yaptığı açıklamalarda: “Utreexo, harcanmamış çıktıların daha küçük bir boyuta sıkıştırılmasını sağlayan hash tabanlı bir akümülatördür. Güvenlik kaybı yok, bunun yerine, fonları takip etme yükü bu fonların sahibine kaydırılıyor” dedi.

  Pandemide Seyahati Kolaylaştıran Blockchain Uygulaması Hayata Geçti

Aslında bu proje şimdiden bir miktar destek aldı. Kripto borsası BitMEX’in ana şirketi olan 100x Group, kısa bir süre önce Utreexo’ya bir yıl için 40.000 dolar destek vermişti. Ancak Bitcoin’de yapılacak değişiklikler oldukça yavaş ve zahmetli bir süreçtir (kasıtlı olarak), bu yüzden bu değişiklikler uygulanmadan önce bir süre geçebilir. Öte yandan Bitcoin yavaş yavaş büyüdüğünden, adaptasyon için yeterince çok zaman var.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın