Bitcoin’de Zorluk Rekor Seviyeye Yaklaşırken, BTC Fiyatı da Hızla Yükseliyor

0
395

Bitcoin (BTC) madenciliğinin zorluğu bugün en zorlu seviyelere çıktıktan sonra, madencilik bu yılın Mayıs ayında gerçekleşen BTC’nin üçüncü kez yarıya inmesinden (halving) hemen önceki seviyesinden %20 daha zor hale geldi. Bununla birlikte aynı dönemde, en popüler kripto para birimi olan BTC’nin fiyatı da %27 artış göstererek, madencileri zarar etmekten kurtardı.

Binance indirim kodu

Pazar sabahı (UTC saatine göre), madencilik zorluğu (bir diğer ifadeyle madencilik ödülleri için rekabet etmenin ne kadar zor olduğunun bir ölçüsü) %11.35 oranında artış göstererek 19.31T’ye sıçradı ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Binance indirim kodu

Bitcoin ağının, son zamanlarda 10 dakikalık sürenin altında olan ortalama blok süresini ayarlamak zorunda kalması nedeniyle, bu artış bir yıldan fazla bir süredir ikinci en yüksek seviye oldu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bu hafta ise, ortalama blok çıkarma süresi 8 dakikaları bile gördü. Bunun anlamı, madencilerin hashrate olarak da bilinen BTC ağının hesaplama gücünü artırdıktan sonra, yeni bir blok bulmayı ve BTC 6.25 ödülünü daha hızlı talep etmeyi başardıkları demek oluyor.

Bitcoin’in madencilik zorluğu, her iki haftada bir veya her 2016 blokta ayarlanır. Zorluk ne kadar yüksek olursa, Bitcoin madenciliği de o kadar az kârlı olur, çünkü bir blok bulma maliyetleri de beraberinde artar.

Öte yandan, madencilik zorluğu tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı bu yılın Mayıs ayında yarıya inmeden önceki değerinden %20 daha büyük olmasına rağmen, artan Bitcoin fiyatı maliyetleri dengelemeye yardımcı oldu.

Bu yılın Mayıs ayında, BTC yaklaşık %27 oranında artarken, hashrate neredeyse %9 oranında artmıştı. Eylül ayında ise tüm zamanların en yüksek hashrate seviyesine ulaşmayı başardı.

Bu arada belirtmek gerekir ki bu zorluk ayarlama gününde madenciler, son yirmi dört saat içinde ürettiklerinden daha fazla BTC satmayı başardılar. Madenciler ürettikleri bitcoinler için en iyi fiyatı almak isterler, böylece işletme giderlerini karşılayabilirler.

İlgili Haber:  2010 Yılında 10.000 Bitcoin Karşılığında Satılan İki Pizza Bugün 470 Milyon Dolar Değerinde

Bu sabah saat 06:08 (UTC zamanına göre) sıralarında, BTC 10.966 dolar seviyesinde işlem görüyordu. BTC fiyatı bir hafta içinde %4 artarak, aylık kayıplarını %7.5’e kadar düşürmeyi başardı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?