16 Ağustos 2022, Salı
20.7 C
İstanbul

Bitcoin’deki Dalgalanma, Covid-19 Başlangıcından Bu Yana En Yüksek Seviyesinde

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Bitcoin’deki dalgalanma normalden daha yüksek; peki, endişelenmeli miyiz?

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin’indeki volatilite Mart 2020’deki seviyesi kadar yüksek.
  • Ancak bu kötü bir şeye işaret olmayabilir.
  • Bir boğa piyasası sırasında Bitcoin genellikle daha değişken olur.

Analiz şirketi Skew’den alınan verilere göre, Bitcoin’in gerçekleşen volatilitesi, Covid-19 nedeniyle yoğun çöküş yaşanan Mart 2020 seviyesine kadar yükseldi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Gerçekleşen Volatilite Nedir?

‘Gerçekleşen volatilite’, bir kripto paranın fiyatının 30 günlük bir süre boyunca ortalama dalgalanma seviyesini ifade eder. Skew, zaman içinde Bitcoin fiyatındaki standart sapmayı hesaplayarak söz konusu volatiliteyi ölçer.

Şirket verileri, geçtiğimiz ay rakamın %103’e ulaştığını gözler önüne serdi. Bu, son 30 günde Bitcoin fiyatının ortalama fiyatından %103 oranında saptığı anlamına geliyor.

Geçen ay bu dalgalanmayı yaratan temel etkenler ise Bitcoin fiyatının ani yükseliş ve düşüşleridir. 11 Ocak’taki büyük satış, Bitcoin’in en büyük günlük fiyat düşüşünü yaşamasına neden oldu; öncesinde ise Bitcoin şimdiye kadarki en yüksek fiyatı olan 41.000 Dolara ulaşmıştı.

Volatilite rakamları geçen yılın Mart ayına benzer olsa da, pandemi tetiklendiğinde Bitcoin düşerken herhangi bir boğa koşusunun içerisinde değildik.

Boğa koşusu sırasında, yatırımcılar farklı noktalarda para kazandıkça fiyat dalgalanmalarının yaşanması son derece normal karşılanır. Quantum Economics’te bir analist olan Pedro Febrero konu ile ilgili “Fiyat ne kadar fazla dalgalanmaya sahip olursa, Bitcoin fiyatlarındaki değişimin büyüklüğü de o kadar büyük olur. Boğa koşusu sırasında, bu beklenen bir durumdur.” ifadelerini kullandı.

Fiyat Yeniden Büyük Bir Artışa Geçebilir

Bitcoin tüm oynaklığına rağmen, geçen yıl altın gibi diğer varlıklardan daha iyi performans gösterdi.

Ayrıca genel olarak Bitcoin’in oynaklığının düştüğü de uzmanlar tarafından dile getiriliyor. Kripto paranın fiyatı ve piyasa değeri zamanla arttıkça, varlığın oynaklığı da azaldı.

İlgili Haber:  Çin'den Bitcoin ve Diğer Kripto Paralara Bir Yasak Daha Geldi!

Ve geçen yıl, Bitcoin ve diğer kripto paralar yükselerek geleneksel yatırımlardan çok daha iyi bir performans sergiledi.

Anonim bir yatırımcı, 2020 boyunca on kripto parayı takip etti ve bunların ABD borsasından sekiz kat daha iyi performans gösterdiğini ortaya koydu: 1000 Dolarlık kripto yatırımı %139 artarken, S&P 500 ise %16 arttı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar