27 Mayıs 2022, Cuma
27.6 C
İstanbul

Bitcoin’deki “Gerçekleşen” Piyasa Değeri Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı: 378 Milyar Dolar

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin piyasa değerinin alternatif bir ölçüsü olan “gerçekleşen piyasa değeri” tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin “gerçekleşen piyasa değeri” 378 milyar Dolara ulaştı.
  • Bitcoin piyasasında ne kadar “aktif” para olduğunu ölçen metrik, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.
  • Bitcoin fiyatı, 46.700 Dolara düşmeden önce bugün 48.000 Dolar seviyesini gördü.

Glassnode’dan alınan verilere göre, Bitcoin’in “gerçekleşen” piyasa değeri bugün tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 378 milyar Dolara ulaştı.

Binance indirim kodu

Bitcoin Gerçekleşen Piyasa Değeri Nedir?

Gerçekleşen piyasa değeri, Bitcoin’in aktif piyasa değerinin boyutunu ölçer. Ölçüm, Bitcoin’deki hareketsiz balina hesaplarını, kayıp paraları veya uzun süredir HODLer’ların elinde duran miktarları dışarıda tutar.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Gerçekleşen piyasa değerini hesaplamak için Glassnode gibi veri ölçüm platformları, kripto paralara zamana duyarlı değerler atar. Bir kripto para en son 2018’de, Bitcoin’in fiyatı 6.000 Dolar iken hareket ettiyse; o kripto para bugünün fiyatı yerine 6.000 Dolar olarak hesaplanır.

Piyasa kapitalizasyonunun standart ölçümü ise dolaşımdaki tüm kripto paraların, Bitcoin’in mevcut fiyatı ile çarpımı yapılarak elde edilir. CoinGecko’ya göre Bitcoin’in toplam piyasa değeri şu anda 880 milyar Dolar seviyesinde hareket ediyor.

Bitcoin Fiyatı, Bir Ayda %42.5 Oranında Yükseldi

Gerçekleşen piyasa değeri, “aktif” Bitcoin pazarının büyüklüğüne ilişkin daha net bir görüntü sağlar. Bitcoin fiyatının 64.800 Dolarlık zirvesinden çok uzakta olmasına rağmen, Bitcoin’in gerçekleşen piyasa değerinin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşması, Bitcoin’de hiç bu kadar “aktif” para olmadığını gösteriyor.

Gerçekleşen piyasa değerindeki artış, Bitcoin’in Mayıs ortasında başlayan piyasa çöküşünden bu yana en yüksek fiyatı olan 48.000 Dolara ulaşmasıyla aynı zamana denk geliyor. Bitcoin bu hafta %9.5 ve bu ay genelinde de %42.5 oranında arttı. BTC, şu dakikalarda ise 46.700 Dolar fiyatından işlem görüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar