2009’daki oluşumundan bu yana Bitcoin 436 altcoin üretti ve üretmeye de devam ediyor.

Bitcoin, tüm kripto para birimleri için baba olmanın yanında aynı zamanda kripto para piyasasının yaklaşık yüzde 6’sına denk gelen 430’dan fazla altcoin için de baba ve büyükbaba konumunda yer alıyor.

Bitcoin’in 2009’daki ortaya çıkışından bu yana 436 adet hard fork türetilmiş, bunların 250 kadarı ise yazım aşamasında iptal edilmiştir.

Altcoinlerin Tarihi

İlk altcoin 2011 yılı gibi erken bir tarihte türetildi ve altcoin piyasasını başlattığı için de özel olarak isimlendirildi: Namecoin.

21 milyonluk sabit arzı, iş kanıtı (POW) fikir birliği algoritması ve temel kod ile Namecoin, ismi dışındaki özellikleri ile bir Bitcoin’dir. Bununla birlikte kullanım durumu, dirençli yapısı, özel ve güvenli alan adları oluşturmaya odaklanması ile önemli ölçüde farklılık gösterir.

Bitcoin’in kod tabanını genişletme ve bunun üzerine tamamen farklı bir şey yaratma yeteneği “çatallanma” çılgınlığını daha da ateşledi. Litecoin, Namecoin’in ilk ortaya çıkışından yalnızca iki ay sonra bunu yapacaktı ve Bitcoin’in tüm altcoin türevlerinin en dikkate değeri olmaya devam edecekti.

Litecoin, Bitcoin’in bir melezi ve Fairbix olarak bilinen (kendisi de Tenebrix olarak bilinen önceki bir Bitcoin forkundan gelir) bir başka Bitcoin fork’u olarak ortaya çıktı. Bu anlamda Bitcoin soy ağacında Litecoin, “torun” olarak tanımlanabilir.

Litecoin, temel olarak, işlem oranını hızlandırmaya odaklanarak Bitcoin üzerinde gelişmeyi amaçladı. Fairbix’ten türetilen geliştirilmiş, daha verimli bir POW algoritması alarak ve bunu Bitcoin çekirdeğinden aldığı kodla birleştirerek yapmayı başardı. Bitcoin’in sağ kolu olarak nitelendirilebilecek bir coin olarak beğeni topladı ve her zaman için kripto pazarının üst sıralarında yer aldı.

Litecoin, Bitcoin’de faaliyet gösterirken her zaman için hassas bir denge kurmayı başardı ve Bitcoin’in işlevsel bir yardımcısı haline geldi.

İlgili Haber:  Japon Tüccarlar Altcoinleri Bırakıp Bitcoin'e Yöneliyor

İç Savaş Ürünü: Bitcoin Cash

Ağustos 2017’de, Litecoin’in ortaya çıkışından dört yıl sonra, kayda değer başka bir hard fork gerçekleşti: Bitcoin Cash.

Bitcoin Cash, yeni bir şey yaratmak için Bitcoin kod tabanını kullanan ayrı ve bağımsız bir geliştirici grubundan ziyade bir iç mücadelenin sonucu olarak dikkat çekti. Bu anlamda geliştiriciler, Bitcoin’in ölçeklendirme sorununun çözümü konusunda hemfikir değillerdi. Bu durum, Bitcoin’in çok sayıda işlemi başarılı bir biçimde işleyememesi olarak tanımlanabilir.

Bitcoin Cash savunucuları, sorunun Bitcoin’in boyutunu artırarak çözülebileceğine ve ağın blok başına daha fazla işlem yapmasına izin verebileceğine inanıyordu. Bitcoin çekirdek geliştiricileri ise alanı boşaltmak için işlem verilerinin belirli bölümlerini ayırma yöntemi olan SegWit’i tercih etti.

Sonunda gruplar arasından hiçbir anlaşmaya varılamadı ve bölünme gerçekleşti.

Bir yıl sonra, Kasım 2018’de Bitcoin Cash, benzer şekilde çatışma ve kaosla dolu bir hard fork daha yaşadı. Sonuç ise Bitcoin SV adı ile ortaya çıkan bir başka altcoin oldu.

Bununla birlikte, Bitcoin’i devirmek isteyen mevcut piyasa değeri 330 milyar dolar olan yaklaşık 7.000’den fazla altcoin arasındaki Bitcoin tek başına %58 oranında bir piyasa değerini elinde bulunduruyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın