21 Mayıs 2022, Cumartesi
19 C
İstanbul

Bitcoin’den Bugüne Kadar 430’dan Fazla Altcoin Türetildi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

2009’daki oluşumundan bu yana Bitcoin 436 altcoin üretti ve üretmeye de devam ediyor.

Binance indirim kodu

Bitcoin, tüm kripto para birimleri için baba olmanın yanında aynı zamanda kripto para piyasasının yaklaşık yüzde 6’sına denk gelen 430’dan fazla altcoin için de baba ve büyükbaba konumunda yer alıyor.

Binance indirim kodu

Bitcoin’in 2009’daki ortaya çıkışından bu yana 436 adet hard fork türetilmiş, bunların 250 kadarı ise yazım aşamasında iptal edilmiştir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Altcoinlerin Tarihi

İlk altcoin 2011 yılı gibi erken bir tarihte türetildi ve altcoin piyasasını başlattığı için de özel olarak isimlendirildi: Namecoin.

21 milyonluk sabit arzı, iş kanıtı (POW) fikir birliği algoritması ve temel kod ile Namecoin, ismi dışındaki özellikleri ile bir Bitcoin’dir. Bununla birlikte kullanım durumu, dirençli yapısı, özel ve güvenli alan adları oluşturmaya odaklanması ile önemli ölçüde farklılık gösterir.

Bitcoin’in kod tabanını genişletme ve bunun üzerine tamamen farklı bir şey yaratma yeteneği “çatallanma” çılgınlığını daha da ateşledi. Litecoin, Namecoin’in ilk ortaya çıkışından yalnızca iki ay sonra bunu yapacaktı ve Bitcoin’in tüm altcoin türevlerinin en dikkate değeri olmaya devam edecekti.

Litecoin, Bitcoin’in bir melezi ve Fairbix olarak bilinen (kendisi de Tenebrix olarak bilinen önceki bir Bitcoin forkundan gelir) bir başka Bitcoin fork’u olarak ortaya çıktı. Bu anlamda Bitcoin soy ağacında Litecoin, “torun” olarak tanımlanabilir.

Litecoin, temel olarak, işlem oranını hızlandırmaya odaklanarak Bitcoin üzerinde gelişmeyi amaçladı. Fairbix’ten türetilen geliştirilmiş, daha verimli bir POW algoritması alarak ve bunu Bitcoin çekirdeğinden aldığı kodla birleştirerek yapmayı başardı. Bitcoin’in sağ kolu olarak nitelendirilebilecek bir coin olarak beğeni topladı ve her zaman için kripto pazarının üst sıralarında yer aldı.

İlgili Haber:  Ethereum 2.0'daki Kilitli ETH Miktarı 4 Milyonu Geçti

Litecoin, Bitcoin’de faaliyet gösterirken her zaman için hassas bir denge kurmayı başardı ve Bitcoin’in işlevsel bir yardımcısı haline geldi.

İç Savaş Ürünü: Bitcoin Cash

Ağustos 2017’de, Litecoin’in ortaya çıkışından dört yıl sonra, kayda değer başka bir hard fork gerçekleşti: Bitcoin Cash.

Bitcoin Cash, yeni bir şey yaratmak için Bitcoin kod tabanını kullanan ayrı ve bağımsız bir geliştirici grubundan ziyade bir iç mücadelenin sonucu olarak dikkat çekti. Bu anlamda geliştiriciler, Bitcoin’in ölçeklendirme sorununun çözümü konusunda hemfikir değillerdi. Bu durum, Bitcoin’in çok sayıda işlemi başarılı bir biçimde işleyememesi olarak tanımlanabilir.

Bitcoin Cash savunucuları, sorunun Bitcoin’in boyutunu artırarak çözülebileceğine ve ağın blok başına daha fazla işlem yapmasına izin verebileceğine inanıyordu. Bitcoin çekirdek geliştiricileri ise alanı boşaltmak için işlem verilerinin belirli bölümlerini ayırma yöntemi olan SegWit’i tercih etti.

Sonunda gruplar arasından hiçbir anlaşmaya varılamadı ve bölünme gerçekleşti.

Bir yıl sonra, Kasım 2018’de Bitcoin Cash, benzer şekilde çatışma ve kaosla dolu bir hard fork daha yaşadı. Sonuç ise Bitcoin SV adı ile ortaya çıkan bir başka altcoin oldu.

Bununla birlikte, Bitcoin’i devirmek isteyen mevcut piyasa değeri 330 milyar dolar olan yaklaşık 7.000’den fazla altcoin arasındaki Bitcoin tek başına %58 oranında bir piyasa değerini elinde bulunduruyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar