12 Ağustos 2022, Cuma
28.7 C
İstanbul

Bu Çalkantılı Dönemde Bitcoin’den Daha İyi Performans Gösteren Yatırım Araçları Hangileri?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Bitcoin yıllarca altına rakip olarak gösterildi ve hatta altından daha güvenli bir liman olarak pazarlandı. Bazıları Bitcoin için “dijital altın” tanımlaması bile yaptı. Bitcoin’in enflasyona karşı bir koruma olduğu söylendi.

Binance indirim kodu

Ancak bugün geldiğimiz noktada Bitcoin son ATH’sinden bu yana %46 değer kaybetmiş durumda. ABD’nin 2021 yılındaki enflasyon oranı ise %7. Yani sıradan bir ABD vatandaşı geçtiğimiz sene Kasım ayında %7’lik enflasyondan kaçarak 69.000 dolardan Bitcoin aldıysa, bugün %46 değer kaybeden bir emtiaya sahip olmuş olacaktı. Yani yağmurdan kaçarken doluya tutulmuş olacaktı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Son yaşanan gelişmelerden sonra Bitcoin’in güvenli liman olduğu anlatısı değişiyor gibi görünüyor. Şu anda 681 milyar dolarlık bir piyasa değeri olan Bitcoin, 2020 boğa koşusundan bu yana hisse senetleri ile yakından ilişkili bir şekilde hareket ediyor.

Bugün, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından yatırımcıların riskli varlıklardan (hisse senetleri dahil) kaçmasıyla birlikte, kripto para piyasasının tamamı 200 milyar dolar kaybetti. Ve en büyük ve en iyi bilinen dijital varlık olan Bitcoin resmen acı çekiyor. Bitcoin gün içinde 34.459 dolara kadar düştü.

Peki Bitcoin güvenli liman olarak iyi performans göstermiyorsa, hangi varlıkların performansı iyi? Aşağıda listelediğimiz yatırımlar, çalkantılı dönemlerde değer artırma ve değerinden kaybetmeme işlevlerini yerine getiriyor görünüyorlar.

Altın

En eski güvenli liman olan altının durumu iyi. Fiyatı Rusya’nın işgalini takiben bir buçuk yılın en yüksek seviyesine çıktı. Reuters verilerine göre spot altın %0.9 artışla ons başına 1.923 dolara yükseldi.

Altın tipik olarak jeopolitik gerilim zamanlarında iyi sonuç veren bir yatırım aracı. Bu arada, Rusya’nın şu anda kendisini yaptırımlardan koruyacağını iddia ettiği 635 milyar dolarlık altın rezervi bulunuyor.

İlgili Haber:  Bitcoin'e 250 Milyon Dolar Yatırım Yapan CEO Konuştu: Bitcoin Altından 1000 Kat Daha Değerli

Petrol

Petrol de Rusya’nın işgal haberlerinin ardından yükseldi ve yedi yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Gün içinde varil başına 100 doların üzerine çıktı. Bunun nedeni, Rusya’nın petrolün ikinci büyük ihracatçısı olması ve çoğunun Ukrayna’dan geçen boru hatlarından geçmesidir. Gelecekteki kullanılabilirlik konusundaki belirsizlik fiyatı yukarı itti.

Yatırımcıların tabiriyle “siyah altın” olarak adlandırılan petrol, pandemiden bu yana çok iyi iş çıkardı ve diğer birçok yatırımı geride bıraktı.

Metaller

Metaller de bugün yükseliş gösterdi. Petrolde olduğu gibi, Rusya önemli bir metal üreticisidir, bu nedenle ülkeye yönelik belirsizlik ve yaptırımlar arzı sıkıştırabilir ve fiyatları yükseltebilir. Bazı önemli demir olmayan metal fiyatları Perşembe sabahı %5 arttı. Nikel, bakır ve alüminyumun hepsi iyi gidiyor; hatta alüminyum fiyatı 3.450$/mt ile rekor seviyeye ulaştı.

Yabancı para birimleri

Bir dizi yabancı para birimi, güvenli liman olarak adlandırılır ve bir süredir bu tanımlamanın hakkını vermektedir. Buna, bugün Rusya’nın işgalinden sonra iyi yanıt veren ABD doları da dahil. Reuters verilerine göre, Amerikan doları bir dizi önemli para birimi karşısında 97.740 dolara yükseldi. Bu rakam 30 Haziran 2020’den bu yana en yüksek seviye. Uzun süredir güvenli liman olan Japon yeni ve İsviçre frangı da iyi performans gösteriyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar