Bitcoin’e 4 Yıl Aradan Sonra Çok Büyük Bir Güncelleme Geliyor: Taproot – İşte Bilmeniz Gerekenler

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 1 hafta önce

Bitcoin’in Taproot adı verilen güncellemesi için geri sayım başladı.

Bitcoin madencileri Taproot aktivasyonu için sinyal göndermeye başladı ve bitcoin ağı neredeyse dört yıl içindeki en büyük güncellemeyi dört gözle bekliyor. En büyük madencilik havuzlarından biri olan Slush Pool, Taproot için ilk blok sinyalini gönderdi ve o zamandan beri Foundry ve F2pool havuzları da sinyal göndermeye başladı.

Bitcoin hayranı olduğu bilinen Twitter CEO’su Jack Dorsey de twitter üzerinden paylaştığı link ile aktivasyona destek verdi.

Aktivasyonun gerçekleşebilmesi için tüm bitcoin ağının %90’ının sinyal göndermesi gerekiyor. Bu oran şu an %10 civarlarında. Madencilerin %90’ı sinyali göndermeye başlayınca güncelleme alınacak.

Her ne kadar en büyük havuz olan F2Pool güncellemeye yeşil ışık yakmış olsa da, AntPool ve ViaBTC gibi diğer büyük havuzların da sinyal göndermesi gerekiyor ki çoğunluğa ulaşılabilsin.

Bitcoin ağının gördüğü en son güncelleme 2017 yılındaki SegWit idi. O büyük güncellemeden sonra 4 yıl içinde ağda herhangi bir değişiklik olmadı. O zamandan beri, Bitcoin kullanıcıları bir sonraki büyük güncelleme olan Taproot’u tartışıyorlar. Taproot önerisi, Ocak 2018’de yazılım geliştiricisi ve Bitcoin Core üyesi Gregory Maxwell tarafından sunuldu.

Geçtiğimiz Ekim ayında, Taproot, Bitcoin Core programcısı Pieter Wuille tarafından başlatılan bir pull request ile Github’a yüklendi.

Peki Taproot ne gibi yenilikler getirecek? Özetle iki şey; bitcoin’in ölçeklenmesine yardımcı olacak ve işlemleri daha özel hale getirecek. Fikir birliğine varılırsa uygulanacak protokol sayesinde, gizlilik merkezli ve karmaşık işlemler için blok zincirinin komut dosyalarını iyileştiren yumuşak bir çatal (soft fork) hayata geçirilmiş olacak.

Github’daki “Taproot-Activation” dokümantasyonunda “Taproot, ileriye dönük uyumlu bir soft fork olarak konuşlandırılabilen bir Bitcoin protokol yükseltmesidir. Schnorr imza şemasını MAST (Merklized Alternative Script Tree) ve Tapscript adlı yeni bir komut dosyası oluşturma diliyle birleştiren Taproot, Bitcoin’in akıllı sözleşme esnekliğini artıracak ve kullanıcıların karmaşık akıllı sözleşmeleri normal bir bitcoin işlemi olarak maskelemesine izin vererek daha fazla gizlilik sunacak” deniyor.

Güncellemenin Gerçekleşebilmesi İçin Tüm Ağın Fikir Birliğine Varması Gerekiyor

Taproot aktivasyonunun gerçekleşebilmesi için, madencilerin belirli bir süre içinde yeni konsensüs kurallarını benimsemesi gerekiyor. Bu haber girildiği esnada, Taproot’un aktivasyonu için sinyal veren bloklarla bir düzineden fazla blok çıkarıldı. F2pool, Foundry ve Slush Pool olarak bilinen üç farklı havuzun hepsi sinyal vermeye başladı. F2pool, hashrate bakımından, şu anda BTC ağındaki en büyük madencilik havuzudur.

3 Mayıs 2021 itibariyle, bitcoin ağının yaklaşık %25’i Taproot güncellemesini onaylıyor gözüküyor. Bakalım bu yeni güncelleme Bitcoin için ilerde nasıl bir netice doğuracak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend