Bitcoin’e Giriş: A’dan Z’ye Bitcoin

Son güncelleme: 4 ay önce

Son zamanlarda etrafımızda Bitcoin hakkında temel sorular sorarak, merak etmeye başlayan insanlar olduğunu farkettik. Üstelik bu sorular birbirinin tekrarı niteliğinde, her aceminin ilk kez Bitcoin hakkında bilgi edinirken sorduğu türden sorular. Bu sebeple bu hızlı Bitcoin’e giriş kılavuzunun, Bitcoin’i öğrenmek isteyenler için oldukça yararlı olacağını umuyoruz.

Bitcoin dijital bir değerdir. Altın gibi düşünün, zor günler için tutabileceğiniz sınırlı bir varlık, ancak dijital olan türden.

Bitcoin bir blockchain üzerine inşa edilmiştir. Bir blockchain, tıpkı bir Google sayfasına benzer. Makbuz yerine, yapılan işlemi buraya kaydediyor ve her zaman herkes tarafından görülebilir oluyor.

Bitcoin’i kim yarattı?

Bitcoin, Satoshi Nakomoto takma adı altında anonim bir yazılım mühendisi kişi veya kişiler tarafından oluşturuldu. Bitcoin kavramı ilk olarak 31 Ekim 2008’de “Bitcoin: Taraflar Arası Elektronik Nakit Sistemi” başlıklı bir makalede tanıtıldı.

Ek Bitcoin’ler nasıl oluşturulur?

Her gün ‘madencilik’ adı verilen bir süreçle yeni Bitcoinler yaratılıyor. Madenciler, karmaşık matematik problemlerini çözerek Bitcoin işlemlerini doğrulamak ve karlılığında yeni Bitcoin almak için bilgi işlem gücü verir. Bu işlem, yerleşik bir maliyeti olan enerji gerektirir. Zamanla, aynı miktarda enerji daha az Bitcoin üretir ve bu da Bitcoin fiyatını giderek arttırır.

Bitcoin hükümet tarafından destekleniyor mu?

Hayır. Yaygın olarak kullanılan diğer para türlerinden farklı olarak, Bitcoin bir hükümet tarafından desteklenmemektedir. Tıpkı altın ve gümüş gibi, Bitcoin de bağımsız bir emtia olarak görülmelidir.

Bitcoin anonim mi?

Hem evet hem hayır. Her Bitcoin cüzdanının bir veya daha fazla adresi vardır. Cüzdan herhangi bir isme, telefon numarasına veya diğer tanımlayıcı bilgilere bağlı değildir. Blockchain’deki tüm işlemler kamuya açık olduğundan, bir cüzdandan diğerine fon akışını izlemek mümkündür, ancak adresinizi kamuya açık hale getirmedikçe, üçüncü kişiler tarafından size ait işlemleri yakalamak neredeyse imkansızdır.

  Coinbase'den 500 Milyon Dolarlık Bitcoin Çıkışı Gerçekleşti

Bitcoin fiyatını ne yönlendiriyor? Bitcoin’e değer veren nedir?

Bitcoin kıt bir varlık olarak kabul edilir. Bugün yaklaşık 18 milyon Bitcoin var. Mümkün olan maksimum Bitcoin miktarı 21 milyon. Çıkarılmış Bitcoinlerin oranı yaklaşık dört yılda bir yarı yarıya azalırken, yeni bir Bitcoin yapmak için gereken enerji de zamanla artıyor.

Bitcoin’in değeri jeopolitik istikrarsızlıktan kaynaklanıyor. Lübnan, Ukrayna ve Venezüela’daki insanların mal varlıklarını baskıcı hükümetlerin kapsamı dışında tutmak için Bitcoin’e yöneldikleri sayısız örnek var. Ayrıca, istikrarsızlık Amerikan ekonomisini tehdit etmeye devam ettikçe, birçok yatırımcı portföylerini altın, gayrimenkul ve Bitcoin ile hedge ediyor.

Nasıl Bitcoin satın alabilirim?

Bitcoin satın almanın üç basit yolu vardır: saygın borsalar, bir Bitcoin ATM veya taraflar arası bir aktarım işlemi. Bazı borsalar kredi kartlarını da kabul ediyor.

Bütün bir Bitcoin satın almak zorunda mıyım?

Hayır. Birçoğumuz ilk kez deneyeceğimiz riskli bir yatırım için çok fazla harcamak istemeyiz. Bitcoin’de 100 milyon Satoshi var (dijital kuruş gibi düşünebilirsin). Bu da başlamak için Bitcoin’in küçük bir kısmını satın alabileceğin anlamına gelir.

Bunun için vergi ödemek zorunda mısın?

Evet. Bitcoin satışı, şirketin hisseleri veya yatırım gayrimenkulleri gibi diğer varlıkların satışına benzer şekilde vergilendirilir. Bitcoin’i bir yıldan fazla tutarsanız, satıştaki kar, sermaye kazancı oranınızdan vergilendirilir. Bir yıldan az bir süre tutarsanız, satıştan elde edilen kar normal gelir olarak vergilendirilir.

Bitcoin’i nasıl saklarım?

Bitcoin’inizi saklamanın en kolay yolu, Coinbase, Gemini veya Binance gibi üçüncü taraf saygın bir borsadır.

Bitcoin’i nasıl harcarım? Faturalarımı bununla ödeyebilir miyim?

Bazı mağazalar ve çevrimiçi perakendeciler doğrudan Bitcoin’i kabul etmeye başladı. Daha yaygın olarak, Bitcoin Visa kartlarına sahip olabilirsin.

Bitcoin, diğer kripto para birimlerinden daha mı iyi?

Bitcoin, yaygın olarak kabul edilen ilk kripto para birimidir ve anonim bir kurucuya sahip olan tek varlıktır, bu da bir insan tarafından icat edilen bir yazılımdan daha çok bir meta gibi görünmesini sağlar. Bitcoin, ağ etkisi nedeniyle diğer kripto paralardan daha baskın kalır. Bugün kaç tane Bitcoin kullanıcısı olduğunu tam olarak belirlemek imkansız olsa da, 2020 itibariyle yaklaşık 42 milyon bitcoin cüzdanı var.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın