9.4 C
İstanbul
9 Aralık 2021, Perşembe

Bitcoin’e Önümüzdeki Günlerde Önemli Bir Güncelleme Geliyor: BTC Fiyatı Etkilenebilir mi?

Önemli Gelişmeler

Bitcoin blok zinciri, önümüzdeki hafta içinde ağın gizliliğini, verimliliğini ve akıllı sözleşmeler yeteneğini geliştirmeyi amaçlayan Taproot yükseltmesi adına bir “yumuşak çataldan” (soft fork) geçecek.

blank

Haberin Özeti

  • Bitcoin blok zinciri, önümüzdeki hafta içinde Taproot yükseltmesi adına bir “yumuşak çataldan” (soft fork) geçecek.
  • Söz konusu güncelleme, ağın gizliliğini, verimliliğini ve akıllı sözleşmeler yeteneğini geliştirmeyi amaçlıyor.

Taproot, Bitcoin’in Ağustos 2017’den bu yana, Segregated Witness’ın (SegWit) tanıtımı ile başlayan ve Lightning Network’ün başlatılmasıyla sonuçlanan ilk büyük yükseltmesidir. Önceki yükseltme, işlem esnekliğini düzeltmeye ve Bitcoin’in ağ ölçeklenebilirliğini iyileştirmeye çalışırken; Taproot yükseltmesi, işlem verimliliğini ve gizliliği artırmayı ve akıllı sözleşme girişimlerini desteklemeyi amaçlıyor.

blank

Bitcoin ve Taproot

Taproot yükseltmesi, Bitcoin madencileri (madencilik düğümleri) arasında %90 oranında fikir birliği sağlandıktan sonra yayınlanması için ayarlandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Taproot yumuşak çatalı ise gönderici ve alıcının bir ödeme işleminde birlikte imza atmasına olanak sağlayan Merkelized Abstract Syntax Tree (MAST) adlı güncellemeyi ağa getirecek.

Ayrıca Taproot, kullanıcıların tek bir işlem için birden fazla imzayı tek bir imzada toplamasına olanak tanıyan; bu sayede normal ve çok imzalı işlemler arasındaki doğal farkı azaltan Schnorr Signature algoritmasını da uygulamaya koyacak.

Taproot, 14 Kasım’da Etkinleştirilecek

Bugün itibariyle Taproot.Watch adlı güncellemeyi takip eden bir web sitesi, Taproot yükseltmesinin 1020 bloğun başarıyla basılmasının ardından 14 Kasım’da etkinleştirileceğini ön görüyor.

Daha geçen ay, Bitcoin ağının günlük işlem değeri, 31 milyar Dolar değerinde zincirleme işlem gerçekleştirdikten sonra tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

2020’nin başlangıcına kıyasla ağın günlük hacmi, Bitcoin’in El Salvador ve diğer bazı ülkelerde ana akım olarak benimsenmesiyle birlikte yaklaşık 40 kat arttı.

İlgili Haber:  Hacker'lar Pakistanlı Elektrik Şirketinden 7,7 Milyon Dolarlık Bitcoin Talebinde Bulundu

Bitcoin ağı şu anda saniyede 190.000 Dolarlık işlem yapıyor. Blockchain analisti Willy Woo, bu değerin, ABD müşterileri için Visa tarafından sağlanan saniyede 130.000 Dolar ve Mastercard‘ın saniyede 55.000 Dolarlık işlemleri ile karşılaştırıldığında son derece olumlu bir seviye olduğunu dile getiriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend