1 Temmuz 2022, Cuma
26.7 C
İstanbul

Bitcoin’e Önümüzdeki Günlerde Önemli Bir Güncelleme Geliyor: BTC Fiyatı Etkilenebilir mi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin blok zinciri, önümüzdeki hafta içinde ağın gizliliğini, verimliliğini ve akıllı sözleşmeler yeteneğini geliştirmeyi amaçlayan Taproot yükseltmesi adına bir “yumuşak çataldan” (soft fork) geçecek.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin blok zinciri, önümüzdeki hafta içinde Taproot yükseltmesi adına bir “yumuşak çataldan” (soft fork) geçecek.
  • Söz konusu güncelleme, ağın gizliliğini, verimliliğini ve akıllı sözleşmeler yeteneğini geliştirmeyi amaçlıyor.

Taproot, Bitcoin’in Ağustos 2017’den bu yana, Segregated Witness’ın (SegWit) tanıtımı ile başlayan ve Lightning Network’ün başlatılmasıyla sonuçlanan ilk büyük yükseltmesidir. Önceki yükseltme, işlem esnekliğini düzeltmeye ve Bitcoin’in ağ ölçeklenebilirliğini iyileştirmeye çalışırken; Taproot yükseltmesi, işlem verimliliğini ve gizliliği artırmayı ve akıllı sözleşme girişimlerini desteklemeyi amaçlıyor.

Binance indirim kodu

Bitcoin ve Taproot

Taproot yükseltmesi, Bitcoin madencileri (madencilik düğümleri) arasında %90 oranında fikir birliği sağlandıktan sonra yayınlanması için ayarlandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Taproot yumuşak çatalı ise gönderici ve alıcının bir ödeme işleminde birlikte imza atmasına olanak sağlayan Merkelized Abstract Syntax Tree (MAST) adlı güncellemeyi ağa getirecek.

Ayrıca Taproot, kullanıcıların tek bir işlem için birden fazla imzayı tek bir imzada toplamasına olanak tanıyan; bu sayede normal ve çok imzalı işlemler arasındaki doğal farkı azaltan Schnorr Signature algoritmasını da uygulamaya koyacak.

Taproot, 14 Kasım’da Etkinleştirilecek

Bugün itibariyle Taproot.Watch adlı güncellemeyi takip eden bir web sitesi, Taproot yükseltmesinin 1020 bloğun başarıyla basılmasının ardından 14 Kasım’da etkinleştirileceğini ön görüyor.

Daha geçen ay, Bitcoin ağının günlük işlem değeri, 31 milyar Dolar değerinde zincirleme işlem gerçekleştirdikten sonra tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

2020’nin başlangıcına kıyasla ağın günlük hacmi, Bitcoin’in El Salvador ve diğer bazı ülkelerde ana akım olarak benimsenmesiyle birlikte yaklaşık 40 kat arttı.

İlgili Haber:  Bitcoin Bir Enerji İsrafı mı? Bitcoin Madenciliği ile İlgili Artılar ve Eksiler

Bitcoin ağı şu anda saniyede 190.000 Dolarlık işlem yapıyor. Blockchain analisti Willy Woo, bu değerin, ABD müşterileri için Visa tarafından sağlanan saniyede 130.000 Dolar ve Mastercard‘ın saniyede 55.000 Dolarlık işlemleri ile karşılaştırıldığında son derece olumlu bir seviye olduğunu dile getiriyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar