26 Ocak 2022, Çarşamba
-0.9 C
İstanbul

El Salvador’dan Sonra Bu Ülke Bitcoin’i Resmi Para Birimi Olarak İlan Etmeye Hazırlanıyor!

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

El Salvador, Bitcoin’i resmi para birimi haline getirmesiyle birlikte uluslararası medyada manşetleri süslemeyi başarmıştı. Şimdi ise ufak bir Pasifik ülkesi, El Salvador’un yolundan gitmeyi hedefliyor.

Binance indirim kodu

El Salvador, BTC’yi Eylül ayında resmi devlet parası haline getirmesinin ardından medyada çokça yer almaya başlamıştı. Bu tarihten beri tüm dünya, Orta Amerika’daki bu parasal deneyi yakından takip ediyor. Ülkenin başkanı Nayib Bukele, BTC’nin resmi hale getirilmesinin arkasında, ülkenin yurtdışındaki vatandaşlarının ülkeye ucuz bir şekilde para gönderebilmesine imkan sağlamak olduğunu söylüyor.

Binance indirim kodu

Uzmanlara göre El Salvador’un bu kararı, benzer şekilde yurtdışından gelen havalelere bağımlı diğer ülkelere de sıçrayabilir. Bunların arasında ise parlamenter monarşi ile yönetilen ada ülkesi Tonga geliyor. Tongalı eski milletvekillerinden olan Lord Fusitu’a, bir Twitter kullanıcısı tarafından yöneltilen soruda, ada ülkesinin Bitcoin’i resmi para birimi haline getirmeyi planladığını doğruladı. Fusitu’a, söz konusu kararın önümüzdeki yılın Ekim ayında hayata geçeceğini tahmin ediyor. Fusitu’a, müjdeli haberi şöyle verdi: “Adım 2 – Resmi Para Birimi = Parlamento Haziran ayından Temmuz ayına kadar bütçe görüşmeleri için açılacak. Ağustos ayında ise seçim bölgelerine ziyaretler yapılacak. Eylül ayında ise yönetimin yasama paketi var bunun ardından her şey gerçekleşecek. Yani 2022 yılının Ekim ayında. Bunun sonrasında ise volkan enerjisi ile BTC madenciliği gelecek.”

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Tonga da Volkan Enerjisi ile Bitcoin Madenciliği Yapacak

Şu ana kadar volkanlardan elde edilen jeotermal enerjiyi Bitcoin madenciliği yapmak için kullanan tek ülke El Salvador’du. 18 adet su altı volkan oluşumu barındıran Tonga da, El Salvador’a benzer bir adım atacak gibi duruyor.

El Salvador’a oldukça benzer bir şekilde, ada ülkesi Tonga da yurtdışındaki vatandaşlarından gelen paralara bağımlı bir şekilde işliyor. Dünya Bankası verilerine göre 2019 yılında ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının %37’si dışarıdan gelen fonlardan oluştu. Şu ana kadar yurtdışındaki ülke vatandaşları, MoneyGram ya da Western Union gibi transfer işlemi sunan hizmet sağlayıcıları ile çalışıyordu ancak bu şirketler aracılık ettiği transfer işlemlerinden çift hanelere varan komisyonlar kesiyordu. Bu durum, tüm Tonga vatandaşlarına oldukça yük bindiren ve can sıkan bir konuydu. Bu yüzden Lord Fusitu’a, itibari para birimi havale işlemlerine olan bağımlılığın azalmasının önemli bir adım olduğuna inanıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend