29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

Bitcoin’in 1 Saat İçerisinde Aniden %3 Düşüp Ardından Toparlanmasının 3 Nedeni

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Bitcoin (BTC) fiyatında bugün yaşanan hızlı düşüşü tetikleyen üç faktör olabileceği belirlendi. İlk olarak, 13.300 ile 13.500 dolar alanı kripto tüccarları tarafından ana direnç aralığı olarak kabul edildi. İkincisi, vadeli işlemler piyasası durumu nötrleştirdi. Üçüncüsü ise hafta sonu yapılan ticaret faaliyetlerinin fiyat dalgalanmalarını arttırdığı görüldü.

Binance indirim kodu

13.300 ile 13.500 dolar aralığı, kısa vadede Bitcoin için önemli bir direnç alanı

Ani fiyat düşüşü gerçekleşmeden önce BTC, 13.127 dolardan 13.350 dolara yükseldi. Bu baskın kripto para birimi, daha fazla madencinin kendisini borsalara taşımasıyla birlikte satıcıların ilgi alanına doğru hızla yükselmeye devam etti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Geçtiğimiz hafta boyunca ByteTree’den alınan veriler, Bitcoin madencilerinin madenciliğini yaptıklarından daha fazla miktarda Bitcoin’i sattığını gösterdi.

BTC, satıcıların agresif bir şekilde savunduğu önemli bir direnç aralığına yükselirken muhtemelen keskin bir düzelme yaşadı.

Bazı teknik analistler, bir geri çekilme yaşamadan önce Bitcoin fiyatının yaklaşık 13.500 dolara yükselmesini bekliyordu. Dalgalı fiyat hareketi gerçekleşmeden önce, kripto para birimi tüccarı Cantering Clark konuya dair fikirlerini paylaşarak yukarıdan borçlanmanın veya kaldıraçlı uzun vadeli riskin, yukarı doğru gidildikçe daha yaygın olacağını söyledi. Şu anda vadeli işlemlerin sürekli olarak spottan genişletildiğini ve sürtüşmenin açık olduğunu belirten Clark, büyük bir geri çekilme yaşanmadan önce 13.5 ile 13.8 arasında bir patlamanın yaşanma ihtimalinin var olduğunu açıkladı.

Vadeli işlemler piyasası etkisiz hale geliyor

Hafta boyunca süren yükselişin ardından vadeli işlemler piyasası kızışma belirtileri göstermeye başladı. BTC’nin fonlama oranı ortalama %0.01 seviyesinde kalmasına rağmen, alternatif kripto para birimleri yüksek fonlama oranları gösterdi.

Genel kripto vadeli işlem piyasası, en iyi kripto para birimlerinin finansman oranlarını sıfırlamak veya soğutmak için geri çekilmeye ihtiyaç duyuyordu. Bitcoin’e yönelik sahip olunan “Korku ve Açgözlülük Endeksi” de piyasada “aşırı açgözlülük” olduğunu tespit ediyor ve bu da sağlıklı bir geri çekilmenin, BTC için olumlu bir trend haline geldiğini söylüyordu.

İlgili Haber:  Tesla Bitcoin'e 1.5 Milyar Dolarlık Yatırım Yaptı

Hafta sonu ticareti tipik şekilde fiyat dalgalanmasını arttırdı

Öte yandan, vadeli işlemler piyasası da yaklaşık altı gün içinde dalgalanmayı tetikleyebilecek şekilde 750 milyon dolar değerinde bir vade bitimi ile karşı karşıya kaldı.

Hafta sonu ve özellikle bugün, Bitcoin ile kripto para piyasasının dalgalanması artma eğilimi sergiledi.

Dalgalı fiyat hareketlerinin oluşmasına neden olabilecek birçok potansiyel faktör mevcut olsa da iki ana faktör olarak, hafta sonundaki hacim seviyesini düşürmek ve haftalık olarak onaylanmış bölgede bir kapanış beklemek gösterildi.

Bitcoin’in fiyatının önümüzdeki 15 saat içinde 12.000 doların üzerinde kalması durumunda, Ocak 2018’den bu yana haftalık bitişin ilk kez 12.000 doların üzerinde gerçekleşeceğine işaret edildi.

Bu nedenle, BTC yüksek dalgalanma görmeye devam ederken, uzun zaman dilimli günlük çizelgelerini çevreleyen iyimserlik tavrı, genel piyasa duyarlılığını güçlendirdi.

Squeeze olarak bilinen popüler bir teknik analist, özellikle de borsa BTC bakiyeleri mevcut arzı azaltmaya devam ederken Bitcoin’in makro görüşünün iyimser olduğunu vurguladı. Borsa BTC bakiyelerinin mart ayından bu yana keskin bir şekilde düşüş yaşamaya devam ederken Bitcoin’in makro görünümünün yükselişini sürdürdüğünü belirten Squeeze, balinaların henüz 13.000 dolarda dahi satma işlemini gerçekleştirmediklerine dikkat çekti. Ayrıca şu anda WBTC/RenBTC’de de kilitlenmiş yaklaşık 136.000 BTC’nin var olduğu kaydedildi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar