Bitcoin’in (BTC) fiyatı, ekim ayına girerken sarsıntılı bir başlangıç yaptıktan sonra 11.000 dolara bir kez daha yaklaşmaya başladı. Geçen hafta BTC 10.500 doların altına düştü ancak 9 Ekim’de fiyat hızlı bir şekilde 10.940 dolara yükseldi.

Kısa vadede yükseliş hissini arttırabilecek ve fiyatı 11.000 doların üzerine çıkarabilecek üç faktör bulunuyor. Bu olası faktörleri ise Square’in 50 milyon dolarlık Bitcoin yatırımı, uzun süreli bir birikim aşaması ve zincir içi aktivitede son zamanlarda görülen artış oluşturuyor.

Square’in 50 milyon dolarlık Bitcoin yatırımı, sembolik bir yatırım

81 milyar dolarlık bir ödeme grubu bulunan Square, 8 Ekim’de şirketin toplam varlıklarının %1’ini temsil eden 50 milyon dolar değerinde Bitcoin satın aldığını duyurdu.

Square’in finans müdürü Amrita Ahuja resmi bir açıklama yaparak Bitcoin yatırımının finansal kapsayıcılığa doğru bir adım olduğunu söyledi. Bitcoin’in gelecekte daha yaygın bir para birimi olma potansiyeline sahip olduğuna inandıklarını ve Bitcoin alım oranları arttıkça disiplinli bir şekilde öğrenme ve katılma niyetinde olduklarını belirten Ahuja, daha kapsayıcı bir geleceğe dayalı ürünler geliştiren bir şirket için bu yatırımın, bu yolculuğun bir adımı olduğunu söyledi.

Square büyüklüğünde bir şirket için 50 milyon dolarlık bir yatırım büyük bir pay olmasa da bu yatırım, kurumların bir yatırım aracı ve bir değer deposu olarak Bitcoin’e yönelik artmakta olan kurumsal taleplerini sembolize ediyor.

Duyuru, Nasdaq listesinde yer alan milyar dolarlık bir firma olan MicroStrategy’nin 425 milyon dolarlık Bitcoin satın almasından yalnızca bir ay sonra geldi.

Bitazu Capital’in ortağı olan Mohit Sorout, ekim ayı başındaki olumsuz olaylara rağmen Bitcoin’in olumlu piyasa hareketi gerçekleştirdiğini tespit etti. Alınan çok sayıda kötü haberin fiyatı değiştirmemesini büyüleyici bulduğunu belirten Sorout, SQ tarafından gerçekleştirilen 50 milyon dolarlık bu cüzi satın almanın sadece bir BTC çıkışını zorlayabilecek kapasitede olduğunu ifade etti.

İlgili Haber:  Bitcoin İşlem Hacimleri Düşse de Borsalar Endişeli Görünmüyor

Uzatmalı bir birikim aşaması gerçekleşiyor

Bitcoin, geçtiğimiz ayın çoğunda 10.500 ile 11.000 dolar arasında değişiklik gösterdi. BTC’nin fiyat dalgalanmaları uzun bir süre içinde keskin bir şekilde düştüğünde ise büyük bir fiyat hareketinin olası hale gelmesi beklendiği kaydedildi.

Bir varlığın fiyat aralığını dalgalanmalarına göre belirleyen bir gösterge olan Bollinger Bantları da Bitcoin için önemli ölçüde daraldı. 30 günlük dalgalanma şu anda %20 seviyesinde seyrederken geçen son beş yılda yalnızca 7 kez patlayış yaşamıştı.

Çeşitli teknik göstergeler, uzun bir aralıktan sonra dalgalanmalarda bir yükselişin gerçekleşmesinin muhtemel olduğunu gösterdi. Ayrıca, BTC’nin 10.500 dolarlık destek seviyesini koruduğu göz önüne alındığında birikim aşamasının oluşma olasılığı da arttı.

BTC’nin zincir içi aktivitesi artıyor

Zincir içi analisti Cole Garner’a göre, günlük aktif adreslerin sayısı son haftalarda artış gösteriyor. Garner bu artışı, devlet medyasının olumlu kripto raporunun ardından Çin’deki yatırımcılardan gelen potansiyel talep artışına bağlıyor.

Bitcoin’in blok zinciri ağ etkinliğine ek olarak, doğrulama oranı (hash rate’i) da sürekli olarak yeni zirvelere yükseliyor. Bu da madencilerin, BTC’nin orta vadeli fiyat trendinden emin olduklarını gösteriyor. Glassnode’daki araştırmacılar, Bitcoin doğrulama oranının yeni bir zirve noktasına ulaştığını ve saatlik grafikte tarihte ilk kez 170 exahash’a dokunduğunu belirtiyor. Bu, mayıs ayındaki yarılanmadan bu yana yaklaşık %40’lık bir artış anlamına geliyor ve ağın güvenliğine önemli ölçüde katkıda bulunuyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın