10 Ağustos 2022, Çarşamba
28.6 C
İstanbul

Bitcoin’in 4 Saatte Yaşadığı %6’lık Düşüşün 3 Nedeni

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Bu sabah itibariyle yeni bir haftaya başlayan Bitcoin’in (BTC) fiyatı dört saatten kısa bir sürede yaklaşık %6’lık düşüş yaşadı.

Binance indirim kodu

Bitcoin’in momentumunun zayıflamasına neden olan üç faktörün yeni bir haftaya başlarken standart olarak görülen açıklık, yüksek fonlama oranları ve temel olarak piyasayı yukarı çeken istikrarlı para girişi olduğu öne sürüldü.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Yeni haftalık grafik ve standart geri çekilme

Haftalık yeni grafiğin açılmasıyla birlikte Bitcoin genellikle büyük bir dalgalanma görür çünkü pazartesi günkü eğilim, Bitcoin’in haftanın geri kalanında nasıl bir performans göstereceğini belirleyebilir.

Anonim kripto tüccarı Rekt Capital’in de belirttiği gibi Bitcoin son birkaç saat içinde aşırı genişletilmiş bir geri çekilme gördü. Sonuç olarak tüccar, BTC’nin “geçici bir sıfırlama” görme sürecinde olabileceğini belirterek kırmızı bölgeye doğru geri çekildiğini ve hatta bu bölgenin altına düştüğünü açıkladı.

Henüz haftanın başında olunması nedeniyle fiyatın hâlâ bu kırmızı alana göre kendini çözebileceğini ve onu desteğe dönüştürebileceğini öne süren tüccar, teknik olarak BTC’nin dalgalı bir süreçte yeniden test edildiğini belirtti.

Bitcoin 55.000 dolarlık alandan toparlanamaması halinde ise 46.700 dolarlık destek seviyesinde dik bir düzeltmenin bir olasılık haline geldiği kaydedildi.

Vadeli işlemler piyasası aşırı ısındı

Bitcoin’in fiyatı düşmeye başladığında BTC’nin vadeli piyasa fonlama oranı büyük borsalarda %0.1’in üzerinde seyrediyordu. Bu durum ise piyasanın ezici çoğunluğunun Bitcoin’i özlediği veya satın aldığı ve kripto parayı aşırı kalabalık bir ticaret haline getirdiği şeklinde yorumlandı.

Bybt.com’dan alınan verilere göre son 24 saat içinde 194.541 tüccar, 21 Şubat’tan beri görülen en yüksek değer olan yaklaşık 1.83 milyar dolar ile tasfiye edildi.

İlgili Haber:  Ethereum Fiyatı Orta Vadeli Boğa Öncesi Durağan

Bu tasfiye dalgası ise Bitcoin’in sonunda 57.000 doların altına düşmesine neden oldu ve Cointelegraph Markets analisti Michael van de Poppe, bu seviyeyi kilit bir destek seviyesi olarak tanımladı.

Bitcoin’in bu kritik seviyeyi zar zor tutabildiğine dikkat çeken analist, kripto paranın yukarı doğru devam etmesi gerektiğini ve aksi takdirde fiyatın bu aralığa geri döndüğünü söyledi.

Büyük döviz mevduatları ve stabilcoin girişleri

Düşüş gerçekleşmeden önce zincir içi veri analizi platformu CryptoQuant, Coinbase ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri’nin önde gelen bir Bitcoin borsası olan ve genellikle bir “balina borsası” olarak kabul edilen Gemini’de görülen büyük BTC birikimlerine işaret etti.

CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju, bu 18.000 dolarlık BTC mevduatının, kullanıcı para yatırma cüzdanları ile Gemini sıcak cüzdanı arasındaki bir işlem olduğu için yasal olduğunu belirtti. CEO ayrıca, tüm borsa girişleri ortalamasının bu para yatırma nedeniyle fırladığını açıklayarak uzun bir pozisyonda olanların aşırı kaldıraç kullanmamaları konusunda uyarıda bulundu.

Balinalardan gelen satış baskısına ek olarak borsalara giren stabilcoinlerin son Bitcoin rallisine liderlik etmesi de bir başka düşüş işaretiydi.

Rallinin ABD’deki kurumlar yerine stabilcoinlerde tutulan kenara itilmiş sermaye tarafından katalize edildiğini kaydeden Ki Young Ju, BTC fiyatı 20.000, 30.000, 40.000 ve 50.000 seviyelerini kırdığında Coinbase Premium Endeksinin her zaman önemli ölçüde yüksek olduğunu hatırlattı.

Fiyat 60.000’i aştığında da bu endeksin önemli ölçüde olumsuz olduğunu söyleyen analist, 60.000 doları aşan boğa koşusunun ABD kurumları tarafından yönlendirilmediğinin altını çizerek yükselişin stabilcoinlerden kaynaklandığını ifade etti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar