Bitcoin’in 56.000 Doların Üzerinde Seyreden Rallisi Boğalar Lehine İlerliyor

Önemli Gelişmeler

Son 3 ayda sergilenen %160’lık artışın ardından Bitcoin (BTC) vadeli işlemlerine yönelik açık pozisyon 12 milyar dolarla yeni bir rekor seviyeye ulaştı. Bu miktar alışılmadık derecede yüksek görünse de Bitcoin’in piyasa değeri 1 trilyon doları aştığı için bu seviye yatırımcılara makul görünmeye başladı.

Cuma günkü 3.2 milyar dolarlık vade sonu piyasayı olumsuz etkileme ihtimali taşımasına rağmen bu vadeli işlem alımları, yükselişe nötr ve daha düşük satış vadeli işlemleri arasında bölündü.

Grafikler, Deribit borsasının %85’lik pazar payına sahip olarak pazarın lideri olduğunu gösterdi. 26 Şubat’ta vadeli işlem sözleşmelerinin sona ermesi için yaklaşık 3.2 milyar dolara eşdeğer 58.500 BTC sözleşmesi açık kalıyor.

Sonucun yükseliş eğilimi mi yoksa düşüş mü olacağına dair bir sonuca varmadan önce sona ermek üzere olan potansiyel alış satış baskısının daha ayrıntılı bir görünümünü ele almak gerekiyor.

Bitcoin için %62’lük bir fiyat artışı şu an için mümkün değil

Üç hafta önce 38.000 dolarlık bir satış opsiyonu için ödeme yapmak mantıklı olabilirdi ancak bu ticaret artık değersiz görünüyor. Bu nedenle, yaklaşan bitiş tarihinin etkisini doğru bir şekilde değerlendirmek için bu tarz durumların hariç tutulması büyük bir önem arz ediyor.

40.000 doların altındaki bu değersiz satış opsiyonlarının karşı tarafında 88.000 dolara kadar bazı ultra yüksek satış emirleri bulunuyor. Vade bitimine bir haftadan az kaldığı düşünüldüğünde %63’lük bir BTC fiyat artışı olası görünmüyor.

Grafiklerde düşüşe karşı nötr satış seçenekleri büyük ölçüde 18.000 ile 40.000 dolar arasında yoğunlaşırken 26 Şubat satış opsiyonlarının %80’inden fazlası bu aralığın altına düştüğü için potansiyel fiyat baskısı açısından bunların dikkate alınmaması öneriliyor.

Kalan 4.550 BTC, şu anda 245 milyon dolar değerinde olan opsiyon sözleşmeleri, BTC’yi 52.000 doların altında tutmak için teşvikler sunuyor.

Mevcut durum boğaların lehine ilerliyor

36.000 dolar ile 56.000 dolar arasında değişen daha fazla yüksek satış seçenekleri, 955 milyon dolara eşdeğer olan 17.670 BTC sözleşmelerine kadar olduğu için 26 Şubat’a kadar en alakalı vadeli işlemlerin açık pozisyonu, 0.20’lik bir alım-satım oranını koruyor ve 1.2 milyar dolar olarak belirleniyor.

Pozisyonu 26 Mart’a devretmek isteyen ayılar için 44.000 dolarlık satış opsiyonu şu anda kontrat başına 1.970 dolardan işlem görüyor. Bu senaryo, bir miktar kâr elde etmek için mevcut 56.000 dolarlık BTC fiyatından %21 civarında bir düşüş gerektirecektir.

Şu anda boğalar, özellikle alış tarafının lehine olan mevcut ağır dengesizlik göz önüne alındığında cuma gününün sona ermesinin tamamen kontrolünde görünseler de potansiyel devretme faaliyetine gelince risk ödülü çekici görünmüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin’den Yüklü Miktarda Kâr Eden Goldman Sachs Yöneticisi İstifa Etti

Pazartesi günü yayılan haberlere göre, Goldman Sachs’ın departman müdürlerinden biri Dogecoin’den milyonlarca dolar kazandıktan sonra istifa etti.Söz konusu müdür...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend