1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

Bitcoin’in 9 Bin Dolarlık Fiyat Düşüşü Trend Değişikliğine mi Neden Oldu?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Bitcoin (BTC) fiyatı 8 Ocak’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 42.000 dolar ile flört ettikten sonra iki gün boyunca 39.000 dolar ile 41.500 dolar arasındaki bir sıkılaştırma aralığında sabitlendi ve daha kısa vadeli zaman dilimlerindeki grafik yapısı, 45.000 dolarlık bir kırılmanın bir olasılık olduğunu gösterdi.

Binance indirim kodu

39.000 dolarlık desteğin tutulamaması ve Bitcoin fiyatının dik bir düzeltmeye girmesi üzerine tüm bu süreç 10 Ocak’ta aniden değişti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bir anda gerçekleşen acımasız bir %26.6’lık düşüş, BTC’yi 30 saat içerisinde 30.100 dolara kadar düşürdü ve türev borsalardaki kademeli likidasyonlarda 1.5 milyar dolarlık bir düzeltmeyi arttırdı. İlginç bir şekilde bu, BTC vadeli işlemlerine olan açık pozisyon tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 12.7 milyar dolarına ulaştığında gerçekleşti.

Bugünün fiyat hareketi bir kıyamet, kasvet ve tasfiye hikayesi sunuyor olsa da Bitcoin fiyatının sadece bir hafta önce 28.000 doların altındaki seviyeleri test ederken %20.4’lük düşüş yaşadığından bahsedilmedi.

Bu benzer fiyat hareketi sırasında toplam 1.2 milyar dolarlık uzun vadeli sözleşmeler tasfiye edildiği için bugünün fiyat hareketi, piyasanın bir hafta önce deneyimlediğinden çok farklı olmadığı şeklinde yorumlandı.

BTC 28.000 dolar seviyesinin altına düştükten bir saat sonra %11’’lik bir geri dönüş yaşadı. Bu sefer tüccarları şaşırtan şey, kripto paranın 32.200 dolardan 36.400 dolara doğru %13’lük bir sıçrama ile yanlış bir dip oluşturması oldu.

Durumun böyle olup olmadığını anlamak için kripto borsalarının en iyi yatırımcılarının uzun-kısa vade oranlarını ve saatlik likidasyonları analiz etmek gerektiği kaydedildi.

OKEx’in en iyi yatırımcıları en iyiyi satın aldı

Borsa tarafından sağlanan veriler, tüccarların uzun-kısa vadede net konumlandırmasını vurguladı. Her müşterinin yerinde, sürekli ve vadeli sözleşmelerdeki konumu analiz edildiğinde profesyonel tüccarların yükseliş eğilimi mi yoksa düşüş eğilimi mi sergilediğine dair daha net bir görüş elde edilebileceği belirtildi.

Bununla birlikte farklı değişimler arasındaki metodolojilerde ara sıra farklılıklar yaşandığı için izleyicilerin mutlak veriler yerine değişiklikleri izlemesi gerektiği önerildi.

Binance’deki en iyi tüccarlar, son 30 gün içinde uzun vadeli ürünleri tercih eden ortalama %23’lük bir pozisyon aldı. 7 Ocak’ta, 10 Ocak’ın erken saatlerinde %59’luk bir zirveye ulaşana kadar uzun vadeli pozisyonlar eklemeye başladıklarında durum böyle değildi.

Bu hareket, BTC’nin 37.000 dolarlık direnci kırması ve 41.500 dolara giden yolu açmasıyla gerçekleşti. Bu nedenle Binance’nin en iyi yatırımcıları, bir tahminde bulunmaya çalışmak yerine çoğunlukla her BTC fiyat hareketinden sonra tepki vermeyi denedi.

İlgili Haber:  Bitcoin 60.000 Dolar Seviyelerine Yakın Bir Destek Mi Oluşturuyor?

Öte yandan Huobi’deki en iyi tüccarlar ise son 30 günde ortalama 0.91 uzun-kısa oranını elde ederek %9 oranında net kısa vadelileri tercih etti. Bu tüccarlar 8 Ocak’tan 10 Ocak’ın erken saatlerine kadar kısa vadelilerini arttırdığı için BTC 42.000 dolar seviyesini kıramadığından kâr elde ediyorlardı.

Bu eğilim, BTC 39.000 dolarlık desteği kaybettikçe geri döndü ve Huobi’nin en iyi tüccarları dibi yakalamak için %28’lik net açığını %4’e indirdi.

Son olarak, OKEx’in en iyi yatırımcıları uzun vadeli pozisyonlar ekledi ve 8 Ocak’ın erken saatlerinde 1.00 olan göstergeyi 11 Ocak’ın erken saatlerinde 1.79 oranına yükselttmeyi başardı. Bu tüccarlar en tepeden satın alma gerçekleştirdi ve BTC fiyatı %26 düştüğü için büyük ölçüde tasfiye edildi. 11 Ocak’ta BTC 34.000 dolara ulaştığında uzun-kısa vade oranı tekrar 1.00 üzerinde sabitlendi.

Bitfinex tüccarları da şaşırttı

En iyi tüccarların kâr ve zarar oranlarına ilişkin haftalık verileri toplayan Bitfinex, son 24 saatte, en alttaki toplam 10 tüccarın 153.3 milyon dolar kaybettiğini ortaya koydu.

Sürpriz çöküş sırasında yaşanan ilgili kayıplar, Bitfinex tüccarlarının her şeyi yanlış anladıkları anlamına gelmediği, yalnızca bazı tüccarların kötü konumlanmış olabileceği ve buna rağmen genel olarak yükseliş sırasında kâr elde ettikleri şeklinde yorumlandı. Şu an itibariyle Bitfinex yatırımcıları, tarihsel seviyelerine göre ‘tarafsız’ bir konuma geri döndü.

Borsa tarafından sağlanan veriler, Bitfinex’in uzun-kısa oranının 2’den 9’a yükseldiğini ve 25 Kasım ile 21 Aralık arasındaki uzun dönemleri tercih ettiğini gösterdi.

Olayları bir perspektife oturtmak gerekirse, 6 aylık hareketli ortalama 6’da durduğu ve uzun vadelilere yöneldiği için marj ürünlerinden elde ettiği kaldıraç verileri göz önüne alındığında bu tüccarlar şaşırtıcı derecede kâra geçmiş oldu.

Kazaların %20’si “istisna”dan çok “normal” olarak değerlendirilmeli

Bitcoin’in günlük ortalama %3.75 oranında dalgalanmaya sahip olduğu gerçeğini dikkate almak önemli olduğu için bu büyük düzeltmelerin beklenmesi gerektiği ve normal olduğu kaydedildi.

Bitcoin, 12 Mart 2020’de %50’lik gün içi düşüşle karşı karşıya kalmış olsa da bu düşüş dönemlerinde sabredebilenler için kripto para 3.600 dolardan neredeyse 42.000 dolara yükselerek 11x’lik bir yükseliş gerçekleştirdi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar