Bitcoin’in Aşırı Dalgalı Geçen Haftası Kriptoya Olan İnancı Derinden Sarstı

Bu hafta Bitcoin’deki keskin satış, kripto para patlamasının sürdürülebilirliği hakkında yeni soruların ortaya çıkmasına neden oldu.

Dijital varlık fiyatları bu hafta yaklaşık %12’lik düşüş yaşadı ve veriler, eylül ayından bu yana en hızlı düşüşe işaret etti. Bitcoin cuma günü yükseldi ve son iki günde yaşanan bir dizi vahşi dalgalanmanın ardından 32.000 doların üzerine çıktı. Yorumcular, 30.000 doların altına sürekli bir düşüşün daha fazla zarara yol açabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Oanda Asia Pacific Pte’de kıdemli bir piyasa analisti olan Jeffrey Halley, Bitcoin açısından gün içi %10’luk bir aralığın, dijital varlığa sadece zarar verdiğini söyledi. Dijital paranın yarın tekrar kolayca 35.000 dolar olabileceğini veya 30.000 dolara düşebileceğini belirten Halley, kavramsal desteğin 27.000 dolardan test edilebileceğini söyledi.

Bitcoin’in 8 Ocak’ta neredeyse 42.000 dolarlık bir rekora yükselmesi, finansal piyasalarda teşvikle çalkalanan riskin benimsenmesini somutlaştırdı. Bazıları Bitcoin’in dolar zayıflığı ve daha hızlı enflasyon gibi risklerden korunmada oynayacağı bir role sahip daha ana akım bir yatırım haline geldiğini savundu. Diğerleri ise dijital para geçen yıl üç katından fazla arttığı için spekülatif çılgınlıktan biraz fazlasını görmeye başladı.

Bitcoin kısıtlamaları artsa da yatırımcılar inançlarını koruyor

Bitcoin rallisinden esas olarak kimin sorumlu olduğunu belirlemek, birçok kripto gizeminden biri olarak öne çıktı. Bu ihtimaller arasında Bitcoin fonları, momentum avcıları, milyarderler, günlük tüccarlar, şirketler ve hatta kurumsal yatırımcılar sayıldı.

Örneğin, popüler bir Bitcoin güveninin arkasındaki isimlerden biri olan Grayscale Investments, dördüncü çeyrekte ürünlerinde 3 milyar dolardan fazla toplam giriş gördü. Bu hafta BlackRock Inc., kripto evrenine ilk kez daldı ve nakit ödemeli Bitcoin vadeli işlemlerinin iki fonun satın alınmasına izin verilen varlıklar arasında olduğunu söyledi.

  Bitcoin Bu Hafta 4 Milyar Dolarlık Büyük Bir Deprem İçin Hazırlanıyor

Hong Kong’daki blok zinciri danışmanlık firması Kenetic Capital’in yönetici ortağı Jehan Chu, Janet Yellen tarafından yapılan son yorumların bu haftaki Bitcoin dalgalanmasının nedenleri arasında olabileceğini söyledi. Senato onay duruşmasında Yellen, kripto paranın “terörist ve suç finansmanı için bir endişe alanı” olduğunu belirtti.

Bu tür korkuları “temelsiz” olarak nitelendiren Chu, doğal bir düzeltmenin sürmekte olduğunu ve bu yıl 100.000 dolar seviyelerine çıkılacağını söyledi.

Bazı stratejistler ise daha şüpheci bir tavır sergiledi. Örneğin, UBS Küresel Varlık Yönetimi kısa süre önce, düzenleyici tehditler ve merkez bankası tarafından çıkarılan rakiplerin ortasında büyük isim dijital paralarda bir silinmeyi durduracak hiçbir şeyin olmadığı konusunda uyardı.

Başkan Fernando Martinez, geçtiğimiz birkaç gün içinde Bitcoin’in, tüm zamanların en yüksek seviyelerinden yaklaşık %30 daha düşük işlem gördüğünü ve Asya’nın Çin Yeni Yılı öncesinde Bitcoin’de kâr elde ettiğini söyledi. Bir sonraki anahtar seviyenin 27.750 dolar olduğunu belirten Martinez, Bitcoin’in bunu aşması halinde 25.800 doları yeniden test edebileceğini ifade etti.

Bitcoin cuma günü New York’ta saat 10:55’te 32.499 dolardan işlem görüyordu. Geniş çapta Bloomberg Galaxy Kripto Endeksi %1.5 arttı. Japon Monex Group Inc. gibi kripto para hisse senetlerinin hisseleri ise düşüş yaşadı.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın