Bitcoin’in Başarısı, Küresel Finans Sistemine Karşı Özgürlükçü Bir Cevap mı?

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Miami’de düzenlenen Bitcoin 2021 başlıklı konferansta katılımcılar, Bitcoin’in ahlaki yönü ile ilgili görüşlerini de belirtti. Bitcoin uzmanları, büyük oranda kripto paranın mülkiyet niteliklerine vurgu yaptı.

blank

Haberin Özeti

  • Bitcoin geliştiricisi Jimmy Song, Bitcoin’in başarısından ahlaki dinamiklerin mülkiyet haklarından kaynaklandığını düşünüyor.
  • Yatırım firması Parallax Digital’in CEO’su Robert Breedlove ise ABD Dolarının mülkiyet haklarını ihlal ettiğini; çünkü enflasyonun, bir bireyin elindeki değeri çaldığını ifade etti.

Miami’de düzenlenen Bitcoin 2021 konferansında katılımcılar Bitcoin’in ahlaki yönü ile ilgili de görüşlerini paylaştı. Bitcoin uzmanları, büyük oranda, kripto paranın başarısının “ahlaki bir zorunluluk” olduğunu dile getirdi.

blank

Bitcoin, Özgürlükçü Bir Temele Dayanıyor

Söz konusu panelde katılımcılar, Bitcoin’in hızlı zengin olma planından çok; mülkiyet haklarını koruyan ve devlet tekelini büyük ölçüde ortadan kaldıran yapısına vurgu yaptı. Konuşma yapan geliştiriciler ve CEO’lar, bu anlamda Bitcoin’in özgürlükçü bir felsefe temeline dayandığını ifade etti.

Bitcoin geliştiricisi Jimmy Song konu ile ilgili yaptığı konuşmada, “Mülkiyet haklarını ihlal eden şey hırsızlıktır ve mevcut finansal sistem bir hırsızlık çöplüğüdür.” ifadelerini kullandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

“Enflasyon, Mülkiyet Hakkının İhlâlidir”

Yatırım firması Parallax Digital’in CEO’su Robert Breedlove ise ABD Dolarının, söz konusu ahlaki yapı ve özgürlükçü felsefe ile ters düştüğünü belirtti. Breedlove, “Basılan her yeni Dolar, insanların mülkiyet hakkının ihlalidir.” dedi. Breedlove, enflasyonist fiat para birimlerinin zaman içinde kullanıcıların elindeki değeri çaldığını belirtti ve bunu bir tür “mülk hırsızlığı” olarak tanımladı. Breedlove’a göre, Bitcoin ise “devlet tekelinden bağımsız olarak var olan ilk mülkiyet hakkı” olarak insanların sevgisini kazandı ve hızlı bir şekilde büyüdü.

Öte yandan söz konusu Bitcoin yanlısı yorumların yanında çeşitli karşıt argümanlar da bulunuyor. Bitcoin madenciliğinin çevre için korkunç bir faaliyet olduğu ve boşa elektrik harcadığı; Bitcoin servet dağılımının eşitlikçi olmadığı; ve Bitcoin’in yasadışı kumar, uyuşturucu ticareti gibi faaliyetleri kolaylaştırdığı yönündeki eleştiriler bu anlamda öne çıkıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend