28 Mayıs 2022, Cumartesi
21.5 C
İstanbul

Bitcoin’in Başarısı, Küresel Finans Sistemine Karşı Özgürlükçü Bir Cevap mı?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Miami’de düzenlenen Bitcoin 2021 başlıklı konferansta katılımcılar, Bitcoin’in ahlaki yönü ile ilgili görüşlerini de belirtti. Bitcoin uzmanları, büyük oranda kripto paranın mülkiyet niteliklerine vurgu yaptı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin geliştiricisi Jimmy Song, Bitcoin’in başarısından ahlaki dinamiklerin mülkiyet haklarından kaynaklandığını düşünüyor.
  • Yatırım firması Parallax Digital’in CEO’su Robert Breedlove ise ABD Dolarının mülkiyet haklarını ihlal ettiğini; çünkü enflasyonun, bir bireyin elindeki değeri çaldığını ifade etti.

Miami’de düzenlenen Bitcoin 2021 konferansında katılımcılar Bitcoin’in ahlaki yönü ile ilgili de görüşlerini paylaştı. Bitcoin uzmanları, büyük oranda, kripto paranın başarısının “ahlaki bir zorunluluk” olduğunu dile getirdi.

Binance indirim kodu

Bitcoin, Özgürlükçü Bir Temele Dayanıyor

Söz konusu panelde katılımcılar, Bitcoin’in hızlı zengin olma planından çok; mülkiyet haklarını koruyan ve devlet tekelini büyük ölçüde ortadan kaldıran yapısına vurgu yaptı. Konuşma yapan geliştiriciler ve CEO’lar, bu anlamda Bitcoin’in özgürlükçü bir felsefe temeline dayandığını ifade etti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bitcoin geliştiricisi Jimmy Song konu ile ilgili yaptığı konuşmada, “Mülkiyet haklarını ihlal eden şey hırsızlıktır ve mevcut finansal sistem bir hırsızlık çöplüğüdür.” ifadelerini kullandı.

“Enflasyon, Mülkiyet Hakkının İhlâlidir”

Yatırım firması Parallax Digital’in CEO’su Robert Breedlove ise ABD Dolarının, söz konusu ahlaki yapı ve özgürlükçü felsefe ile ters düştüğünü belirtti. Breedlove, “Basılan her yeni Dolar, insanların mülkiyet hakkının ihlalidir.” dedi. Breedlove, enflasyonist fiat para birimlerinin zaman içinde kullanıcıların elindeki değeri çaldığını belirtti ve bunu bir tür “mülk hırsızlığı” olarak tanımladı. Breedlove’a göre, Bitcoin ise “devlet tekelinden bağımsız olarak var olan ilk mülkiyet hakkı” olarak insanların sevgisini kazandı ve hızlı bir şekilde büyüdü.

Öte yandan söz konusu Bitcoin yanlısı yorumların yanında çeşitli karşıt argümanlar da bulunuyor. Bitcoin madenciliğinin çevre için korkunç bir faaliyet olduğu ve boşa elektrik harcadığı; Bitcoin servet dağılımının eşitlikçi olmadığı; ve Bitcoin’in yasadışı kumar, uyuşturucu ticareti gibi faaliyetleri kolaylaştırdığı yönündeki eleştiriler bu anlamda öne çıkıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar