1 Ekim 2022, Cumartesi
22.6 C
İstanbul

Bitcoin’in Bir Gecede Aniden %7.4 Düşmesinin 3 Nedeni

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin (BTC) fiyatının bir gecede 37.800 dolardan 35.000 dolara düştüğü ve 572 milyon dolar değerinde kripto para vadeli işlem pozisyonlarını tasfiye ettiği görülüyor.

Binance indirim kodu

Son 12 saatte Bitcoin fiyatının hızla düşmesinin üç ana nedeni olduğu öne sürülüyor: Aşırı ısınmış bir türev piyasası, piyasada artış gösteren şüpheler ve yukarı yönlü dalgalanmanın olmaması.

Binance indirim kodu

Düzeltmeden önce türev piyasası aşırı ısındı

Geri çekilme gerçekleşmeden önce Bitcoin türevleri piyasasının aşırı derecede ısınma yaşadığı görülüyor. Vadeli işlem fonlama oranı, ortalama %0.01’den 10 kat daha yüksek olan %0.1 civarına çıkıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Vadeli işlem fonlama oranı, vadeli işlemler piyasasında uzun veya kısa süreli sözleşme sahiplerini piyasa duyarlılığına göre teşvik ederek dengeyi sağlayan bir mekanizma olarak kabul ediliyor.

Piyasada daha uzun sözleşmeler veya alıcılar olması durumunda fonlama oranı pozitif oluyor. Olumlu hale gelmesi halinde ise alıcılar her sekiz saatte bir kısa vadeli satıcıları sözleşmelerinin bir kısmı ile tazmin etmek zorunda kalıyor ve bunun tersi de geçerli oluyor.

Hemen hemen tüm büyük kripto paralar, fonlama oranlarının yaklaşık %0.1 ile %0.3’e yükseldiğini görüyor; bu da piyasanın aşırı kaldıraçlı olduğu anlamına geliyor.

Piyasa bu kadar kalabalık olduğunda uzun bir sıkışma olasılığı artıyor ve bu da birçok vadeli işlem sözleşmesinin kısa sürede tasfiye edilmesine neden olabiliyor.

Büyüyen pazar belirsizliği

Santiment’teki araştırmacılara göre piyasada BTC’nin tekrar 40.000 dolara ulaşıp ulaşmayacağına dair “tüccar şüpheleri” bulunuyor.

Bitcoin’in 40.000 doları tekrar ziyaret edeceğine dair artan miktarda tüccar şüphesi bulunuyor ancak adres faaliyeti ve ticaret hacmine göre, uzun vadeli eğilim hâlâ oldukça sağlıklı görünüyor. BTC’nin kullanım oranının artmaya devam edip etmediği ise merak konusu olarak kalıyor.

İlgili Haber:  Visa Ethereum Ağı Üzerinde USDC ile Transfer İşlemlerini Başlatıyor

Adres etkinliği ve ticaret hacmi gibi Bitcoin blok zinciri ağının temelleri güçlü olmaya devam ediyor. Ancak geçen hafta BTC, 38.000 dolarlık direnç alanından çıkmak için mücadele etmeye devam ederken piyasa duyarlılığı azalıyor.

Yukarı yönlü dalgalanma eksikliği

Bitcoin, ocak ayı başındaki 42.000 dolara yükselen ilk ralli ile karşılaştırıldığında son birkaç gün boyunca alıcılardan zayıf tepkiler görüyor.

Yükselişin ilk aşamasında, Bitcoin 35.000 dolar gibi temel destek seviyelerine düştüğünde alıcılardan genellikle büyük bir tepki geliyor.

Ancak ocak ortasından bu yana, temel destek seviyelerinde alıcılardan daha zayıf tepkiler geldiği görülüyor. Bu durum, 40.000 ile 42.000 dolarlık direnç alanına yönelik yükseliş beklentilerinin en azından yakın vadede azaldığını gösteriyor.

Bitcoin üzerindeki satış baskısı çoğunlukla ocak ayının ilk iki haftasında Asya’dan geliyor. Ancak, 19 Ocak’taki gecelik düzeltmede gösterildiği gibi Bitcoin, ABD pazarında da zayıflık görmeye başlıyor.

Sınırlı yukarı yönlü dalgalanma ve yukarı yönlü momentum eksikliğinin birleşimi, yatırımcıların yakın vadede ihtiyatlı davranmasına neden oluyor. Bu da muhtemelen BTC’nin şubat ayına kadar uzun bir sağlamlaşma aşaması gördüğü anlamına geliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar