Bitcoin Core’un bir sonraki sürümü, en son Tor adres türlerini de destekleyecek.

Haberin Özeti

  • Bitcoin Core’un bir sonraki sürümü Tor Network’ün V3 adreslerini destekleyecek.
  • Tor V3 adresleri daha güçlü kriptografi ve gelişmiş güvenlik sunuyor.
  • Eski V2 adresleri 15 Ekim 2021’de geçersiz hale gelecek.

Blockstream’in kurucu ortağı ve eski mühendisi Pieter Wuille’e göre Bitcoin Core’un bir sonraki sürümü, Tor Network’ün gelecek yıl tamamen yeni standart haline gelecek olan en yeni V3 adreslerini destekleyecek.

Tor desteğinin ayrıntılarını içeren Bitcoin İyileştirme Önerisi (BIP) 155, mevcut Bitcoin referans uygulaması ile birleştirildi ve Bitcoin Core sürüm 0.21’e aktarılacak.

Tor Ağı, açık kaynaklı yazılıma dayanıyor ve internet üzerinden anonim iletişime olanak tanıyor. Temmuz ayında, geliştiricileri, on yıldan uzun bir süredir kullanımda olan ağ V2 adreslerinin 15 Ekim 2021’de “kullanımdan kaldırılacağını” duyurdular. Onların yerini, 2015’ten beri geliştirilmekte olan yeni V3 adresleri alacak.

Konu ile ilgili yapılan duyuruda, “İnsanların matematik ve kriptografi anlayışı geliştikçe, sürüm 2’nin temeli kırılgan ve güvensiz hale geldi.” denilirken 2015 yılında başlayan büyük ölçekli geliştirme çabalarının nihayetinde sonuç verdiği dile getirildi.

Tor V3 Adreslerindeki Yenilikler

Sürüm 3 adresleri, mevcut adreslere kıyasla birkaç önemli iyileştirme sunuyor. Söz konusu yeni adresler daha güçlü bir şifreleme biçimi kullanırken, ağı izleyen herkese daha az bilgi sızdırılmasına yardımcı oluyor ve güvenliği arttırıyor.

Tor Ağındaki her bir aktarıcı bugün V3 adreslerini desteklese de, bunlar şu anlık “tek ve standart” değiller. 2020 ve 2021 yılları boyunca ağ en son sürüme tam olarak taşınmış olacak ve V2 kademeli olarak kullanımdan kaldırılacak. Son olarak ise 15 Ekim 2021 tarihinde geliştiriciler, V2’yi tamamen devre dışı bırakmış olacaklar.

İlgili Haber:  Polis, Darknet Baskınında Milyonlarca Kripto, Nakit Para ve Uyuşturucu Ele Geçirdi

Wuille’e göre, Bitcoin Core v0.21, bu yıl muhtemelen Aralık ayında, planlanan teslim tarihinden çok daha erken, çıkmış olacak. V3 adreslerinin yanı sıra, Bitcoin’in yeni yazılımı, gizli düğümlerin bağlanacak diğer düğümleri bulmasına izin veren “gossiping” adı verilen bir özelliği de destekleyecek.

“Gossiping” yapmak ise bir düğümün diğer düğümleri bulması ve onunla iletişime geçmesi süreçlerini kapsayan bir tanım olacak.

Decrypt’in bildirdiğine göre, Bitcoin Core’un web sitesi Mart ayında bir Tor gizli hizmeti olarak erişilebilir hale geldi. Bu hizmet ise sertifika yetkililerine veya DNS altyapısına dayanmayan başka bir gizlilik yöntemi kullanılarak sağlanmış oldu.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın