29 Mayıs 2022, Pazar
25.5 C
İstanbul

Bitcoin’in Bu Yılki Enerji Tüketimi, Daha Şimdiden 2020 Toplamını Geçti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 9 ay önce

Binance indirim kodu

Bitcoin madenciliği için kullanılan enerjinin 2021 sonunda 91 TWh’nin üzerinde olması bekleniyor. Ancak Bitcoin, enerji tüketimi açısından geçen yılın toplam değerini daha şimdiden geride bıraktı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Yeni araştırmalar, Bitcoin’in bu yıl Pakistan ülkesinin toplamı kadar enerji tüketme yolunda olduğunu gösteriyor.
  • Bitcoin madenciliği, çevreye verdiği zarar nedeniyle uzun süredir hedef tahtasında yer alıyor.

Bloomberg tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, Bitcoin’in bu yılki enerji tüketimi, daha şimdiden 2020 toplamını geride bıraktı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bloomberg, söz konusu araştırma raporunda, “Bitcoin ağının 2020’de yaklaşık 67 TWh [terawatt saat] elektrik tüketeceği tahmin ediliyordu; 2021’de şimdiye kadar tüketilen toplam enerji, bu seviyeyi çoktan aştı. Bitcoin’in bu yıl sonunda, Pakistan ülkesi kadar (91 TWh) enerji tüketmesi bekleniyor.” ifadelerini kullandı.

Bitcoin, yüksek enerji tüketimi sebebiyle zaten bir süredir ateş altında.

Bitcoin Enerji Tüketimi

Bitcoin’in enerji tüketimi, genellikle saatte bir trilyon watt’a eşit olan enerji birimi TWh cinsinden hesaplanır. Bu veri, ülkelerin yıllık enerji tüketimini izlemek için de kullanılır.

Öte yandan enerji tüketimi rakamları sabit değil. Bloomberg’in bildirdiği gibi, 2020 için yıllık enerji tüketimi tahmini 67 TWh idi. Dün, Bloomberg’in araştırması yayınlandığında 91 TWh idi ve bugün 95TWh’e yükseldi.

Bu yılın Haziran ayında Bitcoin madenciliği, 68 TWh enerji tüketiyordu. Bu, 141 TWh’lik önceki seviyelere göre bir hayli düşüktü. Ancak bu süreç, aynı zamanda Çin’de yükselen Bitcoin madencilik baskıları ile de eşzamanlı olarak ilerledi.

Son zamanlarda 95 TWh’ye kadar olan enerji artışının da gösterdiği gibi, Çin’deki Bitcoin madencilik baskısının etkisi büyük ölçüde sona erdi; pek çok madencilik firması farklı ülkelere taşındı.

İlgili Haber:  Bitcoin Hash Oranı %13.4 Oranında Düştü: Kazakistan’da İnternet Kesildi; Hükümet İstifa Etti!

Bitcoin’in Karbon Ayak İzi

Bitcoin’in karbon ayak izi boyutunu tam olarak bulmak için tüketilen enerjiyi bir sera gazı emisyonu rakamına dönüştürmeniz gerekiyor.

Cambridge Üniversitesi’nden elde edilen veriler, Bitcoin’in enerji tüketim taleplerinin sadece %39’unun yenilenebilir kaynaklardan geldiğini gösteriyor. Bu, Bitcoin ağının %61 oranında karbon yoğun enerjiyle beslendiği anlamına geliyor.

Bu anlamda Bitcoin’in mevcut enerji taleplerinin neredeyse 58 TWh’si sera gazı emisyonlarını artırıyor.

Bu, Bitcoin’in, bugün 4.6 milyar galon benzin yaktığınızda veya bir yıl boyunca 8.9 milyon binek araç sürdüğünüzde yaydığınız sera gazı ile eşit seviyede enerji tüketimi gerçekleştirdiği anlamına geliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar