8 Ağustos 2022, Pazartesi
26.7 C
İstanbul

Bitcoin’in Çöküş Sonrası Zirveye Yolculuğu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Kripto piyasalarının kötü bir şöhretle çöküş yaşamasının üstünden neredeyse üç yıl geçti. Bitcoin fiyatı, salgın sırasında artan hükümet harcamalarının yol açtığı küresel enflasyon endişeleri arasında değer kazandı. Son olarak, pazartesi günü Aralık 2017’den beri tüm zamanların en yüksek seviyesini geçerek yeniden canlandı.

Binance indirim kodu

Önde gelen küresel borsalarda ortalama bitcoin fiyatını sağlayan CoinDesk Bitcoin Fiyat Endeksi’ne göre, New York saatiyle 10.00’dan kısa bir süre sonra, bitcoin fiyatı en yüksek seviye olan 19.783 doları geride bırakarak 19.850 dolara ulaştı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Dakikalar içinde, fiyat 19.500 $ seviyesine geri düştü. Ancak Bitcoin son 24 saatte kabaca %7 artarak yılbaşından bugüne kazançlarını yaklaşık %170’e çıkardı.

12 milyar dolarlık servet danışmanlığı şirketi DeVere Group CEO’su Nigel Green, Bitcoin’in bu yılki rallisinin, hükümet teşvik paketleri sonucunda artan uzun vadeli enflasyon endişelerine karşı kripto paralara akın eden yatırımcılar tarafından körüklendiğini söyledi.

Bu arada, ABD dolarının diğer para birimlerine göre fiyatı iki buçuk yılın en düşük noktasına ulaştı.

Delphi Digital’in kurucu ortağı ve eski Bloomberg hisse senedi analisti Kevin Kelly, pazartesi günü CoinDesk’e “Bitcoin’in rekor tazelemesinin dolar açısından önemi küçümsenemez” dedi. “Pek çok şüpheci, bu kadar elverişli makro zemine rağmen yeni bir zirveye ulaşamadığı için Bitcoin’i kötüledi. Bu yüzden bu yeni zirve, bitcoin’in kalıcı gücünün bir başka kanıtı.”

Çöküş geride kaldı, kripto para ticareti arttı

Devam eden yasal belirsizliğe rağmen, kurumsal yatırımcılar ve şirketler bu yıl portföy çeşitlendirmesi ve muazzam satış büyümesi için bir araç olarak Bitcoin’e ısındı. Geçtiğimiz çeyrek, Square’in CashApp’i, bitcoin ticaretinden 1,6 milyar dolardan fazla gelir elde etti. Bu, 2019’un üçüncü çeyreğinde elde ettiğinin 11 katına tekabül ediyor. CashApp, toplam gelir artışını ise yıldan yıla %140’a çıkardı. Ekim ayında, 2018’de kripto ticaretini başlatan ödeme şirketi, bilançosunu güçlendirmek için bitcoin’e 50 milyon dolar yatırım yaptı. Square haricinde 2020’nin ilk yarısında yirmiden fazla finans kurumu Grayscale aracılığıyla Bitcoin satın aldığnı açıkladı. Sadece bu ay PayPal, müşterilerin kendi platformunda kripto para satın almalarına, tutmalarına ve satmalarına izin vermeye başladı. Belki de en önemlisi, kullanıcılar gelecek yıldan itibaren firmanın 26 milyon tüccarına ödeme yapmak için kripto varlıklarını kullanabilecek. Firma, bu yeniliği açıkladığında, “Covid-19 salgını, merkez bankaları, tüketicilerin dijital paralara artan ilgisi nedeniyle dijital ödemelere ve değerin dijital temsillerine geçiş hızlanmaya devam ediyor” dedi.

İlgili Haber:  Lael Brainard ve Dijital Doların Geleceği

İlk olarak Ocak 2009’da piyasaya sürülen bitcoin’in fiyatı, 2018’in sonunda %80 düşmeden önce, artan ilgi ve ana akım benimsemesinin ortasında 2017’de 15 kat artmıştı. Çünkü bitcoin’in perakende ticareti, öncü aracı platformlar aracılığıyla daha kolay hale gelmişti.

DeVere Group, yakın zamanda milyoner müşterilerinin katıldığı bir anket düzenledi. Bu ankete cevap verenlerin %73’ünün kripto paralara zaten yatırım yaptığını veya 2023’e kadar yapacağını gösteriyor. Bu oran, geçen yıl %68’di. Bu, yüksek net değerli bireylerin portföylerini kriptoya doğru yeniden dengelediğinin bir işareti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Harun Karagülle
Harun Karagülle
İstanbul'da yaşıyor, işletme bölümü son sınıf öğrencisi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar