Bitcoin’in Çöküşü Geride Kalmış Olabilir mi? Bu Teknik Göstergeye Dikkat!

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bitcoin piyasasında yaşanan mevcut düzelte oldukça şiddetli olsa da halen biraz iyimser olmak için birkaç sebep var.

blank

Bitcoin (BTC) fiyatları yatırımcıları memnun etmeyecek bölgelerde bulunmayı sürdürüyor. Mayıs ayının ortalarından bu yana 32.000 dolar ile 40.000 dolar arasında gidip gelen BTC, yeni bir yukarı yönlü trendi başlatabilecek hamleyi bir türlü yapmadı. Bu yazının yazıldığı anlarda 36.544 dolar seviyesinde olan BTC, geçtiğimiz güne kıyasla -%1.6’lık bir değer kaybıyla işlem görüyor.

blank

“Yükselişler Arasındaki Düzeltme Normalden Daha Uzun ve Şiddetli Geçiyor”

Orta vadeli olarak da bakıldığında durum ciddi gözüküyor. Aylık görünümde, şu an içinde bulunduğumuz, bazı kesimler tarafından yükseliş trendleri arasındaki orta düzeltme hareketi olarak adlandırılan hareketin, olması gerekenden daha uzun sürdüğü ve olması gerekenden daha şiddetli geçtiği görülüyor. Aylık görünümdeki iki kırmızı mum 2017 yılında görülmemişti.

blank

Bitcoin’in günler içersinde %50 değer kaybettiği Mayıs ayındakiler gibi düşüşler, yatırımcıları da önemli ölçüde etkiliyor. Özellikle, piyasalara yeni adım atan yatırımcılar bu düşüşlerden çok fazla etkilendi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

RSI Değeri: “Bitcoin Olması Gerekenden Daha Düşük Bir Seviyeden İşlem Görüyor”

Piyasalar şu sıralar pek iç açıcı olmasa da, dikkatli bir şekilde iyimser olmak için de birtakım nedenler bulunuyor. RSI değeri (Göreli Güç Endeksi, Relative Strength Index), bir varlığın, olması gerekenden daha mı düşük yoksa daha mı yüksek bir fiyata sahip olduğunun yorumlanmasını sağlayan bir teknik gösterge. Genelde, RSI değeri 70’in üstünde olduğunda aşırı alış yaşamış bir varlığa işaret eder ve bir tür düzeltme için hazırlıklı olmak gerekir. 30’dan daha düşük bir RSI değerine sahip olan varlıklar ise aşırı satış yaşamış olarak tanımlanır. Bu yazının yazıldığı anlarda RSI değeri 61 olan Bitcoin, iyi bir performans sergiliyor. Ancak bu RSI değeri, geçmiş günlerde yaşanan boğa piyasalarıyla karşılaştırıldığında, Bitcoin’in, görece olması gerekenden daha düşük bir fiyata sahip olduğu sonucu çıkarılabilir.

blank

Twitter’da anonim bir şekilde veri analizleri yapan @therationalroot, bu durumu şöyle değerlendirdi: “Haziran ayının bir yükseliş trendiyle bitmesine kesin gözüyle bakıyorum çünkü eğer böyle olmazsa, ilk kez üç ay art arda düşüş trendiyle giden bir hareket izlemiş olacağız.

 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend