9 Ağustos 2022, Salı
24.6 C
İstanbul

Bitcoin’in %15 Değer Kaybetmesinin Sebebi CoinBase CEO’sunun Yaptığı Açıklama mı?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Bitcoin bugün çok büyük bir çöküş yaşadı. 19.300’leri test ederken birden fiyat 16.100 dolara kadar geriledi. Peki %15’lik düşüşün sebebi ne?

Binance indirim kodu

Bitcoin bir gecede neredeyse %15 değer kaybetti. Piyasa gözünü 20.000 dolara dikmişken bitcoin fiyatı resmen çakıldı ve 16.000 seviyelerine geriledi. Düşüşün sebebi ile ilgili pek çok teori var. Bazıları aylardır süren boğa sezonunun bir noktada biteceğini ve piyasanın doğrulama yapmasının beklendiğini söylüyor. Bazıları ise 20.000 dolar psikolojik seviyesini aşmadan önce bitcoin’in son bir geri çekilme yaptığını belirtiyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bir diğer görüşe göre ise ABD menşeili kripto para borsası CoinBase CEO’su Brian Armstrong’un dün gece Twitter’dan yaptığı açıklamalar piyasaları alt üst etti.

Brian Armstrong ne dedi?

CoinBase CEO’su Armstrong dün gece piyasaların kapanmasından kısa bir süre önce Twitter’dan bazı açıklamar yaptı. Armstrong yaptığı açıklamada şöyle dedi;

“Geçen hafta, ABD Hazine Müsteşarı ve Bakan Mnuchin’in görev süresinin bitiminden önce self-hosted kripto cüzdanlarıyla ilgili bazı yeni düzenlemeler yapmayı planladığına dair söylentiler duyduk. Bunun istenmeyen yan etkileri olacağından endişe duyuyorum ve bu endişeleri paylaşmak istedim.”

Armstrong Trump yönetiminin görev süresi dolmadan önce kripto para endüstrisine karşı bazı sert adımlar atacağına dair duyumları olduğunu ve bunun yan etkileri olabileceğini belirtti.

Analistler, Armstrong’un bu paylaşımının piyasada korku ve endişeye neden olduğunu ve kripto para tüccarlarının ellerindeki kripto paraları satmaya başladığını belirtti. Toplu satışlar haliyle fiyatı etkiledi ve %15’lik bir düşüş yaşandı. Düşüşün daha ne kadar devam edeceği ise bilinmiyor. Armstrong’un belirttiği duyumlar doğru ise şayet ve bu konuda ABD yönetiminden bazı somut adımlar gelirse, fiyatın daha da düşeceği noktasında endişeler var.

Armstrong’un Açıklamaları

Armstrong paylaşımlarına şöyle devam etti;

Bilmeyenler için söyleyeyim, self-hosted denilen kripto cüzdanlar (ayrıca denetim dışı cüzdanlar veya kendi kendine saklama cüzdanları olarak da bilinir), bireylerin üçüncü bir finansal kuruluşa güvenmek yerine kendi kripto paralarını depolamasına ve kullanmasına olanak tanıyan bir yazılım türüdür. Self-hosted kripto cüzdanları önemlidir, çünkü herkesin bu yeni teknolojiyi temel finansal hizmetlere erişmek için kullanmasına olanak sağlar – tıpkı herkesin açık internete erişmek için bir bilgisayar veya akıllı telefon kullanabildiği gibi.

Kripto paraların şeffaf doğası, onları inovasyon için güçlü birer araç yapan ve oyun alanını küresel olarak seviyelendiren şeydir. Defi’de olduğu gibi inovasyonu besleyen şey budur. Finansal hizmetlerin maliyetini düşürme ve erişilebilirliği iyileştirme potansiyeline sahiptir.

Bu önerilen yasal düzenleme, Coinbase gibi finans kuruluşlarının, self-hosted cüzdanın alıcısını/sahibini doğrulamasını ve bu self-hosted cüzdana bir para çekme emri gönderilmeden önce o tarafla ilgili tanımlayıcı bilgileri toplamasını gerektirecektir.

Bu, normalde makul bir fikir gibi görünse de pratikte kötü bir fikir çünkü kripto ekonomisindeki bir alıcı hakkında tanımlayıcı bilgi toplamak genellikle pratik değildir. Nedenini açıklayayım.

Birçok kripto kullanıcısı, Defi uygulamalarını kullanmak için akıllı sözleşmelere kripto yatırır. Akıllı bir sözleşmenin, tanımlanabilecek herhangi bir kişi veya işletmeye ait olması gerekmez. Akıllı sözleşmeler geleneksel finansal hizmetlerde herhangi bir doğrudan eşdeğeri olmayan yeni bir alıcı türüdür.

Birçok kripto kullanıcısı, çeşitli tüccarlara online olarak mal ve hizmetler için ödeme yaparak kripto gönderiyor. Müşterilerden bir ürün satın almadan önce bir işletmenin kimliğini doğrulamalarına yardımcı olmalarını istemek mantıklı mı?

Birçok kripto kullanıcısı, kripto paralarını yeni online uygulamalarda kullanıyor. Örneğin Reddit’teki bazı içerikleri her upgrade etmek istediğinizde veya bir oyundaki bir öğeyi transfer etmek istediğinizde, bir alıcıyı doğrulamanızı isteyen bir formla karşılaştığınızı hayal edin.

Son olarak, finansal mahremiyetlerine değer veren birçok alıcı (ABD’de veya yurtdışında), çeşitli şirketlere hacklenebilecek veya çalınabilecek daha fazla kimlik belgesi yüklemek istemeyebilir.

Bu ek prosedür, kripto için ortaya çıkan kullanım durumlarının çoğunu öldürecektir. Kripto sadece parayı değil her tür varlığı dijitalleştiriyor.

Bu engeller göz önüne alındığında, kripto finans kurumlarından self-hosted cüzdanlara daha az işlem görmemiz muhtemel. Bu, ABD’deki kripto finansal hizmetleri için etkili bir şekilde duvarlarla çevrili bir çit oluşturacak ve bizi dünyanın geri kalanında meydana gelen yeniliklerden uzak tutacaktır.

Bu Amerika için kötü olur çünkü ABD’li tüketicileri, bu hizmetlere erişmek için yabancı, düzenlenmemiş kripto şirketlerini kullanmaya zorlar. Ve uzun vadede, bunun Amerika’nın finansal merkez olarak statüsünü riske atacağına inanıyorum.

Tıpkı ABD’nin açık interneti kucaklayarak muazzam fayda sağlaması gibi, açık kripto ağlarını kucaklamalı ve ortaya çıkan kriptoekonomide ABD vatandaşlarının kendi paralarını serbestçe hareket ettirmelerine izin vermelidir.

Bu kripto düzenlemesi hayata geçirilirse, ABD için etkileri uzun süreli korkunç bir durum olacak.

Geçen hafta Hazine Bakanlığı’na bir dizi başka kripto şirketi ve yatırımcı ile birlikte bu endişeleri ve diğerlerini dile getiren bir mektup gönderdik.

Peki bundan sonra ne olacak?

Bitcoin fiyatının gerçekten CoinBase CEO’sunun paylaştığı bu yasal düzenlemeden dolayı düşüp düşmediğini bilmiyoruz. Önümüzdeki günler bitcoin için yeni yol haritalarını ortaya koyacak. Bakalım gidiş yukarı doğru mu yoksa aşağı mı olacak.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar