3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

Bitcoin’in Değeri Kasım Zirvesinden Bu Yana %50 Düştü

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Bitcoin’in fiyatı ATH yaptığı geçen seneki Kasım zirvesinden bu yana %50’den fazla düşüş yaşadı.

Binance indirim kodu

Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin’in piyasa değerinin düşmesi, son günlerde dünya çapındaki borsaların da düşmesiyle birlikte yaşanıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Pazartesi günü, önemli Avrupa, Asya ve ABD endeksleri tekrar düşüşe geçti.

Yatırımcılar, Bitcoin gibi riskli varlıklardan kaçıp dolar gibi güvenli limanlara gidiyorlar.

Pazartesi günü, Japonya’nın Nikkei endeksi %2.5 düşerken, Londra’nın FTSE 100 endeksi %2’den fazla düşüşle kapandı. ABD’de Dow yaklaşık %2, S&P 500 %3.2 ve Nasdaq %4.3 değer kaybederek son haftalardaki düşüşleri derinleştirdi.

Uber: Önümüzdeki dönem farklı olacak

Uber, en büyük düşüş yaşayan şirketler arasındaydı.

Uber CEO’su Dara Khosrowshahi’nin çalışanları yatırımcıların yatırımlar konusunda daha temkinli olmaya başladığı konusunda uyardığına dair haberlerin ortaya çıkmasının ardından şirket hisseleri Pazartesi günü %11’den fazla düştü. Uber’in maliyetleri düşürmesi ve işe alımını yavaşlatması bekleniyor.

Uber açıklamasında, “Piyasanın sismik bir değişim yaşadığı açık ve buna göre tepki vermemiz gerekiyor” dedi.

Uber’deki çalışanların yaş ortalaması 30’un biraz üzerinde, bu da kariyerinizi uzun ve benzeri görülmemiş bir boğa koşusunda geçirdiğiniz anlamına geliyor. Önümüzdeki dönem farklı olacak ve farklı bir yaklaşım gerektirecek.

Uber’in “önümüzdeki dönem farklı olacak” açıklamasından piyasaları daha kötü günlerin beklediği sonucu çıkıyor.

Kriptoda durum nasıl?

Kripto piyasasında da durum pek iç açıcı değil. Bitcoin geçen sene Kasım ayında ulaştığı rekor seviyelerin çok aşağısına düşmüş durumda. Coinbase, Gemini ve Rain gibi kripto şirketler düşen hacimlerle birlikte işten çıkarmalara başladı. Geçen sene maaşını Bitcoin ile alma kararı veren New York valisi dahil pek çok ünlü şimdi kara kara düşünüyor. MicroStrategy borçlanarak satın aldığı Bitcoin’leri vadesi geldiğinde ödemek zorunda. Coinbase’in iflası konuşuluyor. Celsius Network’ün maddi anlamda zor bir süreç geçirdiği iddia ediliyor. Bitcoin madencileri maliyetlerini karşılayabilmek için biriktirdikleri Bitcoinleri satmaya başladı.

İlgili Haber:  Bitcoin'in En Zenginleri Satışta Olmasına Rağmen Fiyat Neden Yükseliyor?

Piyasa belirsizliği zamanlarında, geleneksel yatırımcılar genellikle daha riskli varlıklar olarak gördüklerini -dijital para birimleri gibi- satarlar ve paralarını daha güvenli yatırımlara yönlendirirler.

Hedge fonları ve fon yöneticileri gibi profesyonel yatırımcılar, kripto ticaretinde daha aktif hale geldikçe, kripto para piyasalarındaki hareketler giderek daha geniş piyasaları takip eder hale geldi.

Toplam değeri 570 milyar dolara yakın olan kripto para piyasasının yaklaşık üçte birini oluşturan Bitcoin, fiyatının son günde %10’dan, geçen hafta ise %20’den fazla düştüğünü gördü.

Dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum da geçen hafta %20’den fazla değer kaybetti.

Geçen hafta, ABD, İngiltere ve Avustralya da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, yükselen fiyatlar ile mücadele edebilmek için faiz oranlarını yükseltti.

ABD Federal Rezervi, kilit borç verme oranını yarım puan artırarak 20 yıldan fazla bir sürenin en büyük faiz artışını gerçekleştirdi.

Bu, bazı yatırımcılar arasında enflasyonun ve daha yüksek borçlanma maliyetinin küresel ekonomik büyüme üzerinde büyük bir etkisi olabileceğine dair daha fazla endişeyi tetikledi.

Yatırımcılar, Ukrayna’daki savaşın dünya ekonomisi üzerindeki etkisinden de endişe duyuyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar