9.4 C
İstanbul
9 Aralık 2021, Perşembe

AVAX CEO’su: “Bitcoin’in Artık Dünyanın En Büyük Kripto Parası Olmaması Gerekiyor!”

Önemli Gelişmeler

Ava Labs CEO’s Emir Gün Sirer, kripto paraların ana akımdaki ilk başarısının işaretinin, Bitcoin’in dünyanın en büyük kripto para olma ünvanını bir stablecoin’e bırakmasıyla yaşanacağını iddia etti.

blank

Sirer, geçtiğimiz yıl Eylül ayında piyasaya çıkan Avalanche Blockchain’inin ve bu Blockchain’in kendi tokeni olan AVAX’ın yaratıcısı olarak tanınıyor. New York’taki Cornell Üniversitesi’nde aynı zamanda eğitmenlik yapan Sirer, AVAX’ı oluştururken bu kurumdan da yardım aldı.

blank

“Bitcoin’in Yerini Bir Stablecoin Almalı”

Kısa bir süre önce Insider’a verdiği röportajında Türk kökenli ünlü CEO şunları söyledi: “Kripto para piyasası, gerçek dünyadaki bir varlığa endeksli olan bir stablecoin’in dijital para birimleri arasında en yüksek piyasa değerine sahip olduğu anda olgunlaşmış demektir. Dünyanın 1 numaralı kripto parasının bir stablecoin olduğunu görmeden başarmış sayılmayız. Benim, başarı için kriterim budur.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Coin Market Cap verilerine göre şu anda stablecoin’lerin toplam piyasa değeri yaklaşık olarak 131 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Bu kadar yüksek bir piyasa değerine rağmen bu kripto paralar, tek başına 1 trilyon doların üstünde piyasa değerine sahip olan Bitcoin’in oldukça gerisinde kalıyorlar.

Stablecoin’leri diğer kripto paralardan ayıran şey ise bu kripto paraların ABD doları ve altın gibi gerçek varlıklar tarafından desteklenmeleri sonucunda fiyatlarının daha az dalgalı olması olarak gösteriliyor. Bu özellikleri, bu kripto paraların merkezsiz finans (DeFi) uygulamalarında borç verme/alma gibi işlemlerde daha kolay kullanılabilmelerini sağlıyor.

DeFi, kullanıcılar arasında bir aracı sistem olmaksızın kripto para ağları üzerinde işleyen, geleneksel finans dünyasını denetleyen üçüncü merkezi kurumları aradan çıkarmayı amaçlayan ve giderek de büyüyen bir sistemdir. DeFi dünyasında yatırımcılar, dijital para birimlerini diğer kullanıcılara borç olarak vererek bunlar üzerinden faiz geliri elde edebiliyor.

İlgili Haber:  USDT Piyasa Değeri 43 Milyar Dolara Ulaşırken Tether, Polkadot Ağına Genişliyor

Sirer’e göre stablecoin’ler, kendilerini destekleyen varlıklar sayesinde değerlerinde oynamalar yaşamayarak DeFi ekosisteminin likiditesine destek oluyor. Sirer, bunun sayesinde Stablecoin’lerin Bitcoin’i geride bırakabileceğine inanıyor: “Bu durum kripto para dünyasındaki herkes için daha iyi olacaktır. Bu piyasa daha fazla nakde, daha fazla değerin sisteme girmesine ihtiyaç duyuyor. İnsanlar borç para almak istediklerinde stabecoin’leri tercih ediyor.

Dünyanın en büyük stablecoin’i olan Tether’ın başı bazı denetimsel baskılar ile dertteydi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend