Bitcoin’in Elon Musk Kaynaklı Rallisi Sadece Balinalar Tarafından mı Yönetildi?

Önemli Gelişmeler

Bitcoin (BTC) fiyatı dün itibariyle 48.000 doların üzerine çıktı ve o zamandan beri sağlamlaşmaya çalışıyor. Material Indicator’daki analistler, balinaların yükselişin ana itici gücü olduğu sonucuna vardı.

Bu gelişme, büyük ölçüde bir yükseliş işareti olarak kabul edilirken hem spot hem de türev piyasaları aşırı ısındığından, perakende yatırımcılar toplu halde piyasaya girdiğinde Bitcoin zirvesi olasılığı artacak gibi görünüyor.

Balinalar neden Bitcoin fiyatını arttırıyor?

Son aylarda, sözde “mega balinalar” 33.000 ile 40.000 dolar arasında büyük miktarlarda Bitcoin sattı. Binance dahil büyük kripto para borsalarında 1 milyon ile 10 milyon dolar arasında değişen siparişler önemli ölçüde artış gösterdi.

Ancak Bitcoin fiyatı, 40.000 dolardan yapılan düzeltmenin ardından 33.000 doların üzerine çıkmaya başladığında balinalardan gelen alıcı talebi bir kez daha yükseldi.

Material Scientist’deki analistler, balinaların 24 saat içinde yaklaşık 150 milyon dolar gibi alışılmadık derecede büyük bir hacim gösterdiğini ortaya koydu.

Bu ölçüm, Tesla’nın 1.5 milyar dolar değerinde BTC satın aldığı haberinin ardından balinaların sürekli olarak Bitcoin biriktirdiği şeklinde yorumlandı.

Balinaların tüm bu sürecin keyfini sürdüklerini ve hâlâ çok iyi durumda olduklarını belirten analistler, grafiklerde yer alan yoğun mavi rengin, alışılmadık derecede büyük bir net hacmine sahip balinaların Bitcoin’i olduğunu ve son 24 saatte 150 milyon dolar anlamına geldiğini açıkladı.

Balinaların genellikle toplam kümülatif hacim farkının yalnızca küçük bir bölümünü oluşturmalarına rağmen şimdi çoğunlukta olduğunu belirten analistler, 50.000 dolara geçiş sürecinin neredeyse tamamen balina kaynaklı olduğunu söyledi.

Peki neden şimdi?

Analistler, Bitcoin’e sahip olan halka açık şirketlerin çevresinde dönen çılgınlığın, baskın kripto para etrafında olumlu bir piyasa duyarlılığı yarattığını öne sürdü.

Anonim bir Bitcoin tüccarı olan Filbfilb, mevcut ekonomik ortamda hissedarların, Tesla’nın Bitcoin’i elinden almasının ardından büyük olasılıkla kamu şirketlerinden risk almalarını talep edeceklerini söyledi.

Buna ek olarak, Real Vision Group CEO’su Raoul Pal, Bitcoin’in rallisinin hâlâ erken bir aşamada olduğunu vurguladı.

Ana akım farkındalık açısından sıradan yatırımcılar arasında genellikle Bitcoin konusunda düşük bir farkındalığın var olduğu bilinirken 2017’de birçok perakende yatırımcı Bitcoin satın almak için acele ediyordu.

6 yaşından itibaren tanıdığı en eski ve en iyi arkadaşlarıyla görüşme yaptığını açıklayan Pal, arkadaşlarından bazılarının zengin olduğunu, bazılarının ise mücadele ettiğini, 12 kişiden sadece 2’sinin Bitcoin sahibi olduğunu ve bir yıl boyunca onlara Bitcoin yatırımı yapmaları konusunda yalvardığını açıkladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend