30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Bitcoin’in En Büyük Madencilik Havuzları, Taproot Güncellemesini Aktive Etti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin’in uzun zamandır beklenen Taproot yükseltmesi, en büyük 10 madencilik havuzunun tümünün destek sinyalleri ile birlikte %64 seviyesine kadar ilerledi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Daha fazla madencilik havuzu Taproot aktivasyonunu gerçekleştirdikçe Bitcoin yükseltmesi için destek de artıyor.
  • Bununla birlikte, mevcut sinyal oranı hâlâ daha temel olarak gerekli olan %90 eşiğinin altında.

Bitcoin ağı, 2017’de Segregated Witness’ın (SegWit) gelişiyle son büyük yükseltmesini görmüştü. Bundan neredeyse dört yıl sonra, ağ katılımcıları Bitcoin’in akıllı sözleşme esnekliğini genişletmek, gizliliğini ve verimliliğini artırmak için tasarlanmış bir sonraki önemli yükseltme olan Taproot’u bekliyor.

Binance indirim kodu

10 Büyük Madencilik Havuzu Yükseltmeyi Aktive Etti

Taproot.watch’a göre, Taproot için sağlanan olumlu sinyal oranı şu anda %64’ün üzerinde. Yükseltme halihazırda 10 büyük madencilik havuzu tarafından aktive edildi. Yükseltmeyi destekleyen son madencilik havuzları, Binance Pool, 1Thash.top ve BTC.Top oldu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Binance Pool, ayrıca, ağın toplam hash oranının %7.9’undan sorumlu olan madencilik havuzunun “topluluk geri bildirimlerine dayanarak” Taproot için sinyal verdiğini ve Cuma gününe kadar tam desteğin sağlanacağını duyurdu.

Bitcoin hash oranının %6.3’üne sahip sekizinci en büyük madencilik havuzu olan 1Thash.top ve %3.4 hash oranıyla onuncu en büyük operatör olan BTC.Top da Taproot için sinyal sağladı.

Bu, Bitcoin’in küresel hash oranının %92’sinden sorumlu ilk on havuzun tamamının artık yükseltme için sinyal vermeye başladığı anlamına geliyor.

Taproot Aktivasyonu

Birkaç ay süren tartışmaların ardından Bitcoin geliştiricileri, madencilerin yükseltme için sinyal vermesi için üç aylık bir “deneme” sürümü olan Speedy Trial adlı bir Taproot aktivasyon mekanizması üzerinde anlaştılar.

Yükseltmenin bu yılın Kasım ayında etkinleştirilmek üzere kilitlenmesi için %90’lık bir Taproot sinyal blok eşiği gerekli görülüyor. Ancak bu deneme başarısız olduğu takdirde geliştiriciler, Taproot aktivasyonu için yeni bir mekanizmayı gündeme alabilirler.

İlgili Haber:  Ethereum İşlem Ücretleri Artmaya Devam Ediyor

Önerilen yükseltme için ilk aktivasyon aşaması, önceki Bitcoin madenciliği zorluk ayarlamasıyla 1 Mayıs’ta başladı. Bu zorluk döneminde, sinyal bloklarındaki %90’lık eşiğe ulaşılamadı.

İkinci Taproot sinyalizasyon aşaması ise en son madencilik zorluk ayarlamasıyla geçtiğimiz Cuma başladı. Ancak bazı madencilik havuzları hala “test modunda” olduğundan, kilitlenme eşiği gereksiniminin önümüzdeki hafta bir sonraki zorluk ayarlamasına ertelenmesi muhtemel görünüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar