12 Ağustos 2022, Cuma
23.7 C
İstanbul

Bitcoin’in En Zayıf Yanı Borsalar ve Cüzdanlar

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Gizliliğini şiddetle koruyan bitcoin ve kripto para topluluğu, 270.000’den fazla bitcoin ve kripto para kullanıcısının çevrimiçi olarak yayınlanan kişisel bilgilerini içeren büyük bir veri ihlali ile sarsıldı.

Binance indirim kodu

Fransa merkezli popüler bitcoin ve kripto para donanım cüzdanı Ledger’den Temmuz ayındaki bir hacklemede çalınan veriler geçen hafta RaidForums’ta yayınlandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

O zamandan beri birçok bitcoin ve kripto para yatırımcısı, kullanıcıları bitcoin ve kripto cüzdanlarını teslim etmeye ikna etmek için verileri kullanan bir dolandırıcılık girişimine maruz kaldı. Bu durum, bitcoin’in en zayıf yanının saklama ve ticaret platformları olduğunu ortaya çıkardı.

Ledger’a göre, saldırıya uğramış veriler müşterilerin e-posta adreslerini, tam adlarını, telefon numaralarını ve posta adreslerini içeriyor. Ledger web sitesindeki bir güvenlik açığı, Ledger’in ödül programına katılan bir araştırmacı tarafından tespit edilmeden önce, “yetkisiz bir üçüncü tarafın” şirketin e-ticaret ve pazarlama veritabanına erişmesine yol açtı.

ABD Bitcoin ve kripto borsası Coinbase’in melek yatırımcısı ve eski CTO’su Balaji Srinivasan, “Finansal gözetimi sona erdirin. Şirketleri, müşterinizi tanıyan (KYC) verilerinin hacklenebilir jackpotlarını toplamaya zorlamayı bırakın,” dedi. “Gizlilik, KYC’den daha büyüktür.”

Yönetmelikler ve vergi gereksinimleri, şirketlerin belirli bilgileri müşterileri hakkında genellikle uzun yıllar boyunca saklamasını gerektirir. Avrupa Birliği’nin Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) gibi daha fazla düzenleme kullanıcı verilerini korumak için tasarlanırken, hatalar ve güvenlik açıkları kaçınılmazdır.

Srinivasan, “Güvenli olmayan merkezileştirilmiş veri tabanları ve mevcut KYC yasalarının birleşimi, milyonlarca insanın birkaç suçu önlemek için hackerlar tarafından mağdur edildiği bir durum oluşturuyor” dedi.

Ledger’ın müşterilerinden bazıları, dolandırıcılardan adlarını ve adreslerini içeren ve fidye isteyen e-postalar aldı.

Esas zayıf halka insanlar

Kimlik avı saldırıları ve fidye talepleri, bitcoin ve kripto para dünyasını uzun zamandır rahatsız ediyor. Değişken bitcoin fiyatıyla birlikte bunların ciddiyeti artıp düşüyor. Ledger, diğer birçok finans ve teknoloji şirketi ile birlikte kullanıcılarını ve halkı kimlik avı saldırıları konusunda eğitmeye çalıştı. Ancak insanlar sürece dahil olduğunda, her zaman risk olacaktır.

İlgili Haber:  ABD’li Fon Yöneticisi, Algorand Üzerindeki Token Satışı ile 50 Milyon Dolar Toplamayı Planlıyor

Bitcoin ve kripto donanım cüzdan şirketi NGrave’nin CEO’su Ruben Merre, “İnsanlar kesinlikle zayıf halkalardan biri,” dedi.

“Hedefli bir hedefli kimlik avı saldırısı şirketlere girmenin kolay bir yoludur. Aslında tarihi büyük güvenlik ihlallerinin çoğu bu şekilde gerçekleşiyor. Örneğin, müşteri olarak büyük bir platforma sahip küçük bir satıcı, büyük bir veri ihlali için mükemmel bir giriş noktası olabilir.”

Bu yılın başlarında, sosyal ağ Twitter, üç kişinin Joe Biden, Elon Musk ve Apple da dahil olmak üzere tanınmış kişi ve şirketlerin hesaplarının kontrolünü ele geçirmesiyle sarsıldı. Kaçınılmaz olarak, erişimlerini Bitcoin elde etmek için kullandılar.

Bitcoin’in merkezi olmayan yapısı, doğrudan hedeflenebilecek bir şirket veya kuruluş olmadığı anlamına geliyor. Merkezi kripto para borsaları, cüzdan sağlayıcıları ve diğer dijital platformlar ise bu yüzden her zaman bitcoin’in en büyük zayıflığı olacaktır.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Harun Karagülle
Harun Karagülle
İstanbul'da yaşıyor, işletme bölümü son sınıf öğrencisi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar