Bitcoin’in En Zenginleri Satışta Olmasına Rağmen Fiyat Neden Yükseliyor?

Elinde yüklü miktarda bitcoin bulunduran yatırımcılar satış pozisyonundayken bitcoin'in yükselişini nasıl yorumlayabiliriz?

Önemli Gelişmeler

blank
Harun Karagülle
İstanbul'da yaşıyor, işletme bölümü son sınıf öğrencisi.

Balinalar, 22 Ekim’den itibaren hafta sonu boyunca Bitcoin satıyorlar. Piyasadaki artan satıcı sayısına rağmen, baskın kripto para birimi sürekli olarak yükseldi.

blank

Kriptoda, “balina” terimi, önemli miktarda Bitcoin bulunduran yüksek net değerli bir yatırımcıyı ifade eder. Balinalar, ticaretlerinin büyüklüğü nedeniyle tipik olarak pazar üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

blank

Balinalardan Döviz Mevduatı Arttı

Zincir üzerinde analiz firması CryptoQuant’ın verilerine göre, balinalar 22 Ekim’de borsalara Bitcoin yatırmaya başladı.

Balinalar veya zengin yatırımcılar Bitcoin’i borsalarda değil, soğuk cüzdanlarda tutma eğilimindedir. Bunun nedeni, soğuk cüzdanların internete bağlı olmayan çevrimdışı cüzdanlar olmasıdır. Bu, bir güvenlik ihlali veya bilgisayar korsanlığı girişimi olasılığını ortadan kaldırır.

Bu nedenle, balinalar Bitcoin’i borsalara yatırmaya başladığında, bu genellikle bir satış niyetini gösterir.

Özel bir röportajda CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, balinaların artan satış baskısı nedeniyle küçük bir fiyat düşüşü beklediğini söyledi.

Ki’nin balinalardan artan Bitcoin yatırma sayısını tespit etmesinden iki gün sonra, 25 Ekim’de BTC’nin fiyatı bir saatten kısa bir sürede yaklaşık %3 düştü.

“Tarihsel veriler, Tüm Borsaların Giriş Akış Ortalaması (24 saatlik MA) 2 BTC’yi her aştığında, fiyatın büyük olasılıkla önemli ölçüde hareket edeceğini gösteriyor. Fiyatın ne kadar hareket ettiğini görmek için, borsaya akan ilk 10 işlemin toplam döviz girişine bölünmesi olan Borsa Balina Oranına bakmamız gerekiyor. Takas Balina Oranı düşük kaldığı için küçük bir fiyat düşüşü bekliyorum” dedi.

O zamandan beri, Bitcoin kademeli olarak toparlandı ve bir kez daha 13.300 dolarlık direnç seviyesine doğru istikrarlı bir şekilde yükseldi.

Teknik analistler, satıcılar için bir ilgi alanı olduğu için 13.000 ila 13.500 ABD Doları direnç aralığında bir geri çekilme bekliyordu.

Ark Invest CEO’su Cathie Wood gibi önde gelen yatırımcıların daha önce söylediği gibi 13.000 doların üzerinde, 20.000 dolara kadar çok az direnç var.

Bitcoin balinalarının aktivitesini izleyen Whalemap’teki araştırmacılar, zincir üzerindeki önemli bir göstergenin kar elde etme aşamasının gerçekleşebileceğini gösterdiğini söyledi.

“Fiyat keşfedilmemiş bir bölgede olduğunda Hareketli karlar ve zararlar (MPL), pazar kar elde etmekle aşırı ısındığında görselleştirmede yararlıdır. Şu anda trend çizgisinin tepesine ulaşıyor gibiyiz” dediler.

Bitcoin Fiyatının Ne Olursa Olsun Yükselmesinin İki Nedeni

Balinaların satış baskısına Bitcoin fiyatının tipik yanıtı hızlı bir geri çekilme olacaktır. BTC bir fiyat düşüşü görmesine rağmen, küçük düzeltmeden hemen kurtuldu.

Balinalardan gelen artan döviz mevduatlarına rağmen Bitcoin’in sürekli yükselişte olmasının iki temel nedeni var.

Birincisi, Bitcoin pazarına yeni talep ve girişler hem balinaların hem de perakende satıcıların satış baskısından daha büyük olabilir.

İkincisi, çeşitli yüksek profilli olayların ardından önemli düzeyde kurumsal talep vardır. Özellikle Square, MicroStrategy ve Stone Ridge’in BTC’ye yaptığı yatırımlardan sonra, baskın kripto para birimine yönelik iştah belirgin şekilde arttı.

Haftalık Bitcoin grafiği de üç yıllık bir aralığın temiz bir şekilde kırıldığını gösteriyor. Teknik, makro ve temel katalizörlerin birleşmesi, BTC’nin ivmesinin güçlenmesine neden olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Aave (AAVE), Chainlink (LINK) ve Litecoin (LTC) Fiyat Analizi

Aave’nin büyük bir satış dalgasından korunması için 430 dolar seviyesindeki destek noktasını savunması gerekiyor. Chainlink şu anda bugünlerdeki fiyatlarına...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend